Vánoce jsou za dveřmi. Naplánujte je letos chutně a zdravě!

Vložil | 17.12.2021 | Žádné komentáře | ZDRAVÁ VÝŽIVA A RECEPTY

Vánoce jsou svátky klidu a míru. Pro někoho, kdo dbá na zdravé stravování, se ale mohou proměnit v noční můru. Na první pohled se to zdá jako nelehký úkol, ale sváteční dny si můžeme užít i bez zbytečného přejídání se kalorickými bombami. Ba co víc, jíst budeme zdravě, ale nerezignujeme na skvělou chuť! A jak na to?

table-791149_1920Není nutné se vzdávat tradičních vánočních pochutin. Jen chytře a vhodně nahradíme některé suroviny za zdravější. „To, čeho bychom se měli snažit vyvarovat je pšeničná mouka, nejrůznější ztužené tuky a klasický bílý cukr. Mouku vybírejte raději celozrnnou, rýžovou či pohankou, slaďte medem, případně glukopurem a tuk v oblíbeném receptu omezte na minimální množství,“ vysvětluje Blanka Szabó, odbornice na zdravé stravování PestryJidelnicek.cz.

Jak může vypadat vaše zdravé štědrovečerní menu? Inspirujte se podle Blanky Szabó:

Polévka: tradiční rybí polévka

Ryby v Česku stále konzumujeme málo, proto si na ní dejte obzvláště záležet. Nepoužívejte však příliš tuku a určitě nezahušťujte moukou. Jako alternativa poslouží například chlebová střídka, případně nechte polévku řidší jen jako vývar. Zároveň dejte pozor i na přemíru soli!

Hlavní chod: pečená ryba s odlehčeným bramborovým salátem

Tradiční „štědré večeře“ se rozhodně vzdávat nemusíte. Jen oblíbeného kapra připravte „přírodně“ pečením na olivovém oleji, okořeňte kmínem, pepřem a tymiánem a na závěr zakápněte citronem. Pokud vám kapří maso nechutná nebo neradi lovíte kosti, nahraďte jej lososem. Je sice tučnější, ale bohatý na omega 3 mastné kyseliny, které jsou našemu zdraví prospěšné. Do bramborového salátu přidejte více zeleniny a majonézu nahraďte bílým jogurtem. Rozdíl ani nepoznáte!

christmas-588423_1920   cookies-314958_1280

I sladkosti z netradičních surovin ozdobí vánoční stůl a budou skvěle chutnat!

Cukroví

Klasické vanilkové rohlíčky připravte podle oblíbeného receptu, jen pšeničnou mouku nahraďte celozrnnou a teplé rohlíčky vyválejte v glukopuru namísto běžného moučkového cukru. Linecká kolečka vytvoříte zdravá snadno s pomocí pohankové mouky, třtinového cukru a domácí marmelády bez přidaných cukrů a „éček“. Bílý cukr v marokánkách hravě nahradí třtinový a čokoládu na polevu místo v klasickém tuku rozpusťte v kokosovém oleji


Pár tipů na závěr:
1)    Nakupujte střídmě. Nenechte se zlákat předvánočními akcemi a letáky plnými zlevněných kalorických bomb. Nakupte jen to potřebné, zdravé a to, co skutečně spotřebujete – vyhnete se tak přejídání.
2)    Jezte pravidelně v malých porcích minimálně pětkrát denně. V každé porci je důležitá zelenina nebo ovoce, myslete na to!
Sezení u televize a pojídání cukroví vyměňte za zimní procházky a nezanedbávejte ani obvyklé sportovní aktivity.
3)   Vánoční návštěvy nejsou o bohatém a kalorickém pohoštění, i skromná “svačinka” udělá radost. Hlavně, že jste spolu…

Autor příspěvku: Andrea Smolková, www.pestryjidelnicek.cz

Komentáře