Sponzor rubriky

Nashi – netradiční hrušky paní Procházkové

Vložil | 31.8.2015 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

 

Fotografie, které nám do redakce zaslala paní Zdena Procházková, nás potěšily. A to nejen proto, že ukazují skutečně kvalitní úrodu. Mezi paprikami a kiwi je totiž i několik obrázků netradičního ovoce – japonských hrušek Nashi. Znáte je?

Pokud ne, rádi přinášíme informace o tom, že se sice jedná o exotické rostliny, u nás se jim však daří velice dobře. Jako ovocné stromky je nabízejí mnohá zahradnictví a v přenosných nádobách třeba na terase nebo balkoně vypadají úžasně!

nashi_stromyNashi je vžitý japonský název pro Pyrus serotina (syn. Pyrus pyrifolia, hrušeň písečná, čínská). Jak již napovídá sám název, domovem je tento stromek ve střední a západní Číně. V dospělosti dorůstá do výšky 5 – 12 metrů, mladé výhony jsou lysé, načervenalé až temně hnědé. Listy má tato hruška vejčité, 6 – 10 cm dlouhé. Kvete bíle a nese téměř kulovité plody o průměru asi 3 – 5 cm, jejichž barva je po dozrání hnědá, na povrchu se světlými tečkami. Nashi je ovoce mírného pásma, které se i u nás pěstuje pod označením japonské nebo asijské hrušky. V současnosti je Nashi rozšířena v celé východní Asii i Japonsku a v posledních létech se s jejím pěstováním začíná také na jihoamerickém kontinentu, ve Francii a nebo v Itálii. V česku jsou její plody zatím méně obvyklým, spíše exotickým, druhem ovoce. Jsou šťavnatější a sladší než hruška evropská a vypadají a chutnají jako kříženec mezi hruškou a jablkem (jedná se ale o samostatný druh).

nashi3 nashi1 nashi2

Japonské hrušky Nashi na zahrádce Zdeny Procházkové

Kultivary Pyrus serotina jsou rozděleny do dvou skupin, přičemž většina odrůd patří do skupiny Akanashi (plody mají žluto-hnědédé slupky). Méně početná skupina Aonashi pak sdružuje variety s poldy, jež mají slupku žluto-zeleno. V Japonsku mají plody Nashi velkou cenu a jsou i drahé. Proto se běžně nekonzumují a podávají se spíše jako vzácnější pochutina hostům, kteří přijdou na návštěvu. Rovněž se dávají jako dárky a pokud už se jí třeba v rámci oběda, vždy by to mělo být jen v kruhu rodinném.

Na pěstování není Pyrus serotina náročná a péče o ni se neliší od péče o hrušně obecné. Pro svůj zdárný růst a vývoj potřebuje slunné a vzdušné stanoviště, i když prosperovat může také v polostínu. Protože dobře snáší znečištěné ovzduší, vzrůstá její obliba hlavně v městských aglomeracích.

Paní Procházková se kromě této netradiční hrušně může pochlubit i paprikami a mini kiwi. Podívejte se, jak zdatná pěstitelka je!

kiwi1 paprika 1 paprika 3

Text: ing. Jan Stropnický, foto Zdena Procházková a archiv redakce

Komentáře