Sponzor rubriky

Za chvíli budeme vysazovat plodovou zeleninu, nezapomínejte na mykorhizní houby!

Vložil | 24.4.2024 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

I když někde hodně prší a jinde je naopak zase sucho nebo nás momentálně trápí nízké teploty často i pod bodem mrazu,  výsadba rajčat, paprik a nebo okurek do volné půdy na záhonech se blíží a my bychom měli být připraveni!  A aby nám co nejlépe rostly, je dobré jim na začátku vývoje pomoci. Ptáte se jak?

MYKORHIZNÍ HOUBY ROSTLINÁM POMÁHAJÍ

Řada z vás již jistě slyšela o prospěšných mykorhizních houbách. Pro ty, co o nich nevědí, přinášíme krátkou informaci, která v úspěšném pěstování plodové zeleniny jistě pomůže…

okurky_vysadba_2Díky prospěšným půdním houbám dochází k vyšší plodnosti, stabilnímu růstu, bohatšímu kvetení, snadnějšímu překonání stresových faktorů, snížení odumírání rostlin, lepšího zakořeňování, a dalších prospěšných efektů. Různé druhy mykorhizních hub jsou určeny pro různé druhy rostlin. Na českém trhu již existují přípravky s těmito přátelskými půdními houbami a mají široké uplatnění. Mykorhizní přípravek je velice vhodný při použití na plodové zelenině, skvělých výsledků s mykorhizou dosáhnete ale i u balkónových a truhlíkových rostlin, jako jsou např. muškáty a petúnie. Taktéž je může aplikovat k pokojovým rostlinám, okrasným a ovocným keřům a stromům, bylinkám, atd.

JAK MYKORHIZNÍ HOUBY FUNGUJÍ?

Mykorhizní houby jsou přátelské půdní houby, které spolupracují s rostlinou v přirozené symbióze. Tyto půdní houby vytvoří síť mikroskopických vláken, díky kterým rostliny získávají z půdy maximální množství živin a vody, které by samotné kořeny nebyly schopny rostlině předat. Pokud má rostlina možnost spolupracovat s mykorhizními houbami, stává se odolnější, zdravější a krásnější. Navíc se nejedná o standardní hnojivo, které ubývá každou zálivkou. Naopak, díky své struktuře mykorhizní houby pomáhají proti odplavování živin z půdy. Pro pěstitele to znamená, že s klidným svědomím může omezit dodatečné hnojení, a přesto rostliny nebudou strádat.

Mykorhizní houby jsou dlouhodobou, zcela přírodní a efektivní podporou pro vaše rostliny a nemusí být určeny jenom pro zeleninu. Mykorhizní houby pro plodovou zeleninu a Mykorhizní houby pro balkónové květiny jsou přípravky určené k vytvoření symbiotického prostředí mezi kořeny pěstovaných rostlin a prospěšnými houbami rodu Glomus.

DŮLEŽITÉ BENEFITY

Vytvořená mykorhiza umožňuje lepší příjem vody a živin a jejich efektivnější dodání rostlinám. Následkem je lepší a vyrovnaný růst rostlin, bohatší a zdravější kořenový systém, větší nasazení květů a tvorbu plodů a vyšší odolnost vůči nepříznivým podmínkám. Přípravek musí přijít do kontaktu s kořeny rostlin, nehrozí riziko předávkování.

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


Výrobky, které by se vám mohly hodit:

Mykorhizní houby pro plodovou zeleninu     Mykorhizní houby pro balkonové rostliny

Máte-li o tyto výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav zájem, můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz

Komentáře