Sponzor rubriky

Jak správně vysazovat a pěstovat kanadské borůvky v zahradě i v přenosných nádobách

Vložil | 8.4.2024 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Kanadské borůvky jsou stálezelené keře původem ze Severní Ameriky, které se staly populární volbou pro pěstitele ovoce po celém světě. Tyto plody jsou ceněny pro jejich bohatý obsah antioxidantů, vitamínů a minerálů. Pěstování kanadských borůvek vyžaduje určitou péči a pozornost k detailům.

Kanadská borůvka, neboli borůvka chocholičnatá (Vaccinium corymbosum), patří mezi vřesovištní rostliny. Tyto rostliny potřebují ke zdárnému růstu a dobré úrodě kyselou půdu, nejlépe rašelinu.

boruvky_kanadske boruvky_kvet boruvky_plod

ZÁKLADEM JE VHODNÉ MÍSTO

Jednou z klíčových oblastí pro úspěšné pěstování borůvek je výběr správného stanoviště. Tyto rostliny preferují kyselou půdu s dobrým odvodněním a dostatkem slunečního světla. Správná výsadba je také klíčová. Je důležité dodržovat správné rozestupy mezi rostlinami a zasadit je do dostatečné hloubky. Další důležitým faktorem je pravidelná péče o rostliny. To zahrnuje pravidelnou zálivku, hnojení a odstraňování plevelu. Pravidelná kontrola rostlin je také důležitá pro odhalení případných škůdců nebo chorob, které by mohly ohrozit úrodu. Dodržování těchto základních principů a věnování pozornosti potřebám rostlin může vést k hojné úrodě chutných a zdravých plodů kanadských borůvek.

JAK A KDY ZASADIT BORŮVKY?

Ideální čas pro zasazení kanadských borůvek je obvykle na jaře, jakmile půda povolí a je dostatečně teplá. Většinou se doba sázení pohybuje mezi březnem až květnem, avšak může se lišit v závislosti na klimatických podmínkách ve vaší oblasti. Před samotnou výsadbou je důležité provést přípravu půdy. Kanadské borůvky preferují kyselou půdu s pH mezi 4,5 a 5,5. Je vhodné otestovat pH půdy a případně ji upravit přidáním kyselých materiálů, jako je rašelina nebo síra, pokud je to nezbytné.

boruvky_substratPři výsadbě dbáme na vytvoření dostatečně velké jámy cca 90 cm v průměru na jednu rostlinu. Jámu doplníme Zahradní rašelinou nebo Substrátem s vermikompostem pro kanadské borůvky. Samotná rašelina je bez jakýchkoliv živin na rozdíl od Substrátu s vermikompostem pro borůvky, který má následující benefity: obsahuje vermikompost – kvalitní živočišné hnojivo z trusu žížal, vysoký podíl biologicky aktivních látek a huminových látek pro podporu růstu a vývoje, jednotlivé aktivní složky vermikompostu působí na rostlinu komplexně po celou dobu vegetace a mají příznivý vliv na její vitalitu a zdravotní stav, vhodný pro kyselomilné rostliny.

Rostlinu vyjmeme z obalu, prsty rozrušíme kořenový bal a vysadíme. Po výsadbě vždy provedeme vydatnou zálivku. Povrch výsadbové jámy můžeme pokrýt Mulčovací kůrou, která omezí vysychání substrátu a prorůstání plevele. Pokud máme rostliny v obalech, můžeme vysazovat po celou vegetační sezónu.

boruvky_hnojivoZÁLIVKA, HNOJENÍ A PÉČE

Voda: kanadské borůvky mají rády rovnoměrnou zálivku. Hnojení: živiny se doporučuje dodávat borůvkám na jaře před rašením a na podzim po sklizni. I když je vysadíme do speciální substrátu, bez hnojení se neobejdeme. K tomu používáme speciální Kapalné hnojivo pro borůvky s následujícími benefity: podporuje zakořeňování, růst a kvetení a následně vývin chutných plodů, pravidelné používání podporuje vitalitu a obranyschopnost rostlin. Hnojení provádíme v době vegetace jednou za 14 dní. Mulčování: krytí půdy kolem borůvek pomáhá udržovat půdu vlhkou, potlačuje růst plevelů a udržuje rovnoměrnou teplotu půdy.

KTERÉ ODRŮDY JSOU VHODNÉ?

Závěrem několik populárních odrůd kanadských borůvek, které můžete zvážit pro pěstování doma na zahradě.

Bluecrop je odrůda oblíbená pro svou vynikající chuť a vysokou úrodu. Plody jsou středně velké, tmavě modré a sladké. Bluecrop je také odolný vůči mrazu a dobře se adaptoval na různé půdní podmínky.

Duke je raná odrůda s velkými, sladkými plody. Je vhodný pro čerstvé konzumace, ale také se hodí na zmražení nebo pečení. Má silné kořeny a je odolný vůči chorobám.

Patriot je středně pozdní odrůda s vysokou úrodou. Plody jsou středně velké, tmavě modré a sladké. Tato odrůda je také odolná vůči chorobám a dobře se daří na kyselých půdách.

Toro je odrůda s velkými plody, které mají intenzivní chuť. Je vhodný pro čerstvou konzumaci, ale také na pečení nebo výrobu džemů. Tato odrůda je odolná vůči mrazu a dobře se adaptovala na různé klimatické podmínky.

Elliot je pozdní odrůda s malými a sladkými plody. Je vhodný pro čerstvou konzumaci, ale také na zmražení. Elliot je odolný vůči chorobám a má dlouhou sklizeň.

Při výběru odrůdy kanadských borůvek zvažte své klimatické podmínky, půdu a preferovanou chuť. Každá odrůda má své vlastní charakteristiky a výhody.

PĚSTOVÁNÍ KANADSKÝCH BORŮVEK V NÁDOBÁCH

Kanadské borůvky jsou výbornou volbou pro pěstování na balkonech a terasách. Abychom dosáhli úspěšného pěstování, je důležité dodržovat několik klíčových kroků:

Výběr vhodné nádoby: borůvky potřebují prostornou nádobu. Doporučují se plastové květináče s minimálním objemem 18 litrů. Samozavlažovací květináče jsou ideální, protože borůvky jsou žíznivé rostliny. Dbejte na to, aby nádoba měla hloubku 25-30 cm, protože kořeny borůvek rostou mělce. Starší keře budou chtít větší nádobu, takže při výsadbě počítejte s jejich budoucím růstem.

Výběr vhodných odrůd: pro pěstování v nádobách jsou vhodné menší odrůdy, doporučuji se samosprašné DUKE a CHANDLER. Nebo vyzkoušejte následující rané: GOLDTRAUBE, PATRIOT, středně rané: BLUE GOLD, HORTBLUE GOLD, HORTBLUE PETITE, CHIIPEWA, NORTH COUNTRY, PIONEER, SUNSHINE či pozdní: DUKE, NORTH BLUE. Poslední jmenované odrůdy mají chuť blížící se lesním borůvkám.

Správný substrát: podobně jako v zahradě, potřebují také borůvky v nádobě kyselý substrát. Pořiďte si proto speciální substrát určený pro kanadské borůvky. Při výsadbě rostliny sázejte o něco hlouběji, asi 5-10 cm níže, než byly v původním květináči. Na povrch substrátu v nádobě dejte ochranu proti vysychání, např. kokosovou rohož nebo kvalitní mulčovací kůru, možná jen více jemnou.

Živiny pro bohatou úrodu: borůvky potřebují hodně živin zejména během květu a násady plodů. Po výsadbě nepotřebují okamžitě hnojení, ale později můžete použít tekutá hnojiva na přírodní bázi nebo hnojiva minerální. S těmito kroky byste měli mít na svém balkoně krásné a chutné kanadské borůvky!

Hodně pěstitelských úspěchů přeje Rašelina a.s.


Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav, které použijete nejen pro pěstování borůvek (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře