Sponzor rubriky

Návod na bezproblémové pěstování růží

Vložil | 1.6.2023 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Pojmenování „královna květin“ si tyto kouzelné rostliny zasloužily oprávněně. Růže jsou symbolem krásy, lásky či vášně a v žádném případě by v naší zahradě nebo předzahrádce neměly chybět.

Děti a růžeTaké v květomluvě je jim věnován značný prostor. Z ní se také dozvídáme, že každá barva růže vyjadřuje jiný symbol. Červená značí lásku, oranžová vášeň, růžová odpuštění, bílá nevinnost či pokoru, žlutá zradu nebo rozchod a takto bychom mohli pokračovat s pojmenováním všech barev.

Růže a její charakteristika: výbornou zprávou je, že nemusíte být odkázáni pouze na řezané růže zakoupené v květinářství, ale můžete si je dopřát na své zahradě. Moderní kultivary totiž zdaleka nevyžadují tolik péče, jak se traduje. Fascinující na rodu Rosa je téměř nekonečná škála podob této královny květin. Mezi trnitými kráskami najdete vzrůstné pnoucí růže, vyšší keřové růže, klasické čajohybridy, mnohokvěté a půdopokryvné růže a dokonce i zakrslé minirůžičky. Moderní šlechtění přineslo především velmi odolné kultivary, které není nutné chemicky ošetřovat vůči chorobám. Zároveň se podařilo rozšířit škálu typů květů tak, že kromě ušlechtilých stočených květů typických pro čajohybridy, můžeme mít růže s plnými šálkovitými květy či naopak zcela jednoduchými s pěti okvětními plátky. Samozřejmostí je u nových odrůd opakované kvetení, které začíná v červnu a končí s prvními mrazíky.

Trocha historie: růže byla uctívána již v nejstarších kulturách – Čína, Egypt, Babylon a samozřejmě Řím. Novodobá historie růží se začala psát díky průkopnické sbírce růží císařovny Josefíny, manželky Napoleona I. V roce 1799 tato milovnice růží zakoupila zámeček Malmaison u Paříže a začala sbírat růže z celé Evropy. Do stejného období je datováno první dovezení čínské růže do Evropy. Ta se později stala základem pro šlechtění moderních růží. Cílené šlechtění růží však započalo až ve druhé polovině 19. století a od této doby nastal postupný rozmach růžových školek po celé Evropě. A růže se stala nenahraditelnou součástí reprezentativních zahrad šlechty a později i populární květinou v soukromých zahradách, parcích a veřejné zeleni.

Novalis Sunny Rose Larissa
Vlevo odrůda Novalis, uprostřed Sunny Rose a vpravo Larissa

Sommerwind Innocencia Cherry_Girl
Vlevo odrůda Sommerwind, uprostřed Innocencia a vpravo Cherry Girl

Pnoucí růže: lze je rozdělit do dvou základních skupin – ramblery, které šplhají do korun stromů a kvetou jen jednou a klasické pnoucí růže, které kvetou opakovaně a dosahují výšky 2,5 až 3 m.

Keřové růže: vzrůstnější druhy růží, které dosahují výšky 120 až 150 cm. Původně to byly jednou kvetoucí tzv. sadové růže, dnes již se pěstují zejména opakovaně kvetoucí kultivary, které vyniknou především jako solitery. Výborně se hodí též do vyšších živých plotů.

Čajohybridy: opakovaně kvetoucí velkokvěté keřové růže, jejichž květy mají typický ušlechtilý tvar a často i omamnou vůni. Výborně se hodí k řezu.

Polyantky:  mnohokvěté růže nižšího kompaktního vzrůstu s velkým množstvím květů, které vykvétají po celou sezónu. Vhodné jsou do záhonů nebo jako jejich lemy, do živých plůtků a do nádob.

Půdopokryvné růže: nižší rozkladité, často poléhavé růže. Květy mají od jednoduchých až po plnokvěté tvary, některé jsou vonné. Vhodné jsou do skupinových výsadeb na záhony, jako lemy, na svahy či do nádob. Díky dobré odolnosti a nenáročnosti pěstování se uplatní i ve veřejné zeleni.

Miniaturní růže: jsou výsledkem šlechtění posledních desetiletí, kdy se konečně podařilo i u drobných minirůžiček zajistit vysokou odolnost vůči houbovým chorobám. Jsou vhodné především do nádob a do skalek.

Hamburger Deern Gärtnerfreud Gartenspaß
Vlevo odrůda Hamburger Deern, uprostřed Gärtnerfreud a vpravo Gartenspaß

Cubana Blühwunder Beverly
Vlevo odrůda Cubana, uprostřed Blühwunder a vpravo Beverly

Kompozice růží v zahradě: díky své rozmanitosti nalezne růže uplatnění v každé zahradě. Z růží lze tvořit vyšší živé ploty, nižší lemy záhonů, ornamentální plošné výsadby pravidelných tvarů, ale i zcela přírodní kompozice, ve kterých se uplatní i další trvalky, trávy a keře. Při hledání správných kombinací dbáme na harmonii barev – ladíme je buď „tón v tónu“, nebo naopak do barevných kontrastů. Na jednom stanovišti zpravidla není vhodné kombinovat teplé a studené tóny – efektní je prolínání teplé žluté, oranžové barvy s přechodem k červené nebo naopak chladné bílé, růžové a purpurové. Podobně zacházíme i se strukturami rostlin – jemnými travami, levandulemi a šantou můžeme rozvolnit smíšený záhon růží s kontrastem kompaktních květů plnokvětých kultivarů. Tradiční je rovněž kombinace růží se stříhaným zimostrázem (buxus). Ten se využívá především k olemování růžových záhonů nebo k vytváření přísně střižených koulí.

AprikolaZásady správného pěstování: nejlepší čas pro sázení růží je jaro, kdy po výsadbě nečeká sazenici nepříznivé zimní období. Navíc jsou na jaře zahradní centra nejlépe zásobena. Při nákupu rostlin sledujeme především konkrétní odrůdu, abychom měli jistotu, že kupujeme přesně to, co chceme. Zároveň sledujeme, zda je rostlina v dobré kondici – není nijak poškozená či zaschlá. V poslední době lze růže zakoupit i během celé letní sezóny. Růže tak můžeme vybírat přímo podle květu a bez obav je sázet, protože jsou dobře zakořenělé ve větším kontejneru.

Pro růže je ideální slunné a vzdušné místo. Není však nezbytně nutné celodenní slunce, stačí 4 až 5 hodin svitu. Částečné zastínění tedy není na závadu – růže alespoň tak rychle neodkvétají. Do stinnějších míst vybíráme odrůdy, které jsou naprosto zdravé. Růžím nejlépe vyhovují hluboké, hlinitopísčité až hlinité půdy, s dostatkem živin. Reakce půdy by se měla pohybovat od 5,5 do 6,5 pH, tedy slabě kyselá.

Půdu před vlastní výsadbou důkladně zpracujeme, nejlépe hlubokým přerytím a zapravením organické hmoty (kompost, proleželý hnůj). Pozor – čerstvý hnůj růže nesnáší! Půdu můžete vylepšit speciální zeminou určenou pro růže. Za déletrvajícího většího sucha nebo na extrémně výsušných místech jsou růže vděčné za vydatnou zálivku. Na trhu je k dostání speciální mulč určený k růžím.

Při sázení je třeba vyhloubit jámu, která bude asi 40 cm hluboká a široká tak, aby kolem balu bylo na každou stranu 5–7 cm volného místa. Na dno nasypeme speciální substrát a na něj po utlačení posadíme kořenový bal. Ten následně obsypeme kvalitním substrátem a nakonec nezapomeneme důkladně zalít. Na jaře sázíme růže do konce května, pak raději na podzim.

Důležitá je hloubka výsadby růží. Rozhodující je místo štěpování, které poznáte podle specifického „uzlu“ na výhonu. Toto místo musí být 3 až 5 cm pod úrovní terénu. Kolem čerstvě vysazené růže vytvořte nízkou hráz, která zabrání úniku vody při zalévání. Zajistěte dostatečnou zálivku, dokud růže dobře nezakoření.

Geotextílii k růži nedávejte, zabraňuje přístupu vzduchu ke kořenům. Pokud sázíte růže po předchozí růži, není to ideální. Vyměňte proto co největší množství zeminy. Velmi se osvědčilo přidání dlouhodobého hnojiva do půdy, které zajišťuje zdravý růst rostlin a podporuje kvetení.

Solero Planten un Blomen Winter_Sun
Vlevo odrůda Soler, uprostřed Planten un Blomen a vpravo Winter Sun

Autor: Ing. Petra Máslová Dvořáková


zem růžeCo vám při pěstování “královny zahrad” pomůže?

Pro doplnění substrátu na záhoně se výborně hodí Zemina pro růže . Je vyrobena ze směsi kvalitních přechodových a slatinných rašelin, kompotu vyrobeného z drcené jemně tříděné borové a smrkové kůry, minerálního vícesložkového hnojiva se stopovými prvky a jemně mletého dolomitického vápence.  Z vlastností lze vyzdvihnout to, že výborně zajišťuje tvorbu bohatého kořenového systému a jeho provzdušnění,  zaručuje dobrý a zdravý růst jedinců a podporuje bohaté nasazení květů. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 166 Kč, obsah balení 50 l.

I růže mohou po výsadbě bojovat s nedostatkem vláhy, zvláště máme-li je na chatě nebo chalupě, kde není možné zalévat každý den. Proto při jejich pěstování doporučujeme využít Revitalizační organický substrát proti suchu. Ten smícháme s původní zeminou v poměru 1:1. Každá čerstvě vysazená rostlina je obecně náchylná na nedostatek vody, přičemž prvními projevy jsou povadlé listy. Sucho se projeví následně na jejich opadu a možné je též nenávratné poškození, popř. až úhyn. Proto se rozhodně vyplatí zainvestovat o pár korun navíc do speciálního Revitalizačního organického substrátu. V e-shopu je k dostání za 191 Kč, balení 50 litrů.

cereritStejně jako i jiné okrasné stromy a keře, také růže můžeme přihnojovat Cereritem. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se základními i stopovými prvky (NPK + MgO, S, B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin obecně. Aplikuje se zapracováním do půdy při její přípravě k setí nebo sázení a při přihnojování během vegetace. Dávka hnojiva je doporučena rozdělit v poměru 2/3 před výsadbou (setím) jako základní hnojení a 1/3 užít k přihnojení během vegetace. Dle délky vegetace je možno rozdělit ještě i dávku přihnojovací. V e-shopu je k dostání za 462 Kč s DPH, balení 10 kg.

Při vysazování a pěstování nejen růží, ale i dalších okrasných rostlin, vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře