Sponzor rubriky

Bylinky na jídlo i pro okrasu…

Vložil | 11.7.2022 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Používání bylinek v kuchyni i v domácí „zelené lékárně“ se v posledních letech stalo velkým hitem. Snadno se pěstují, proto se v našich zahradách zabydlely velice rychle. Jejich pěstování je snadné. Často se rozrostou natolik, že nabídnou dost materiálu i na sušení. Nechme si tentokrát několik větviček stranou a vydejme se do zahrady najít k nim vhodné květiny a další rostliny. Vyzdobíme si s nimi letní stůl a můžeme z nich uvázat i drobné kytičky, které můžeme později využít při grilování.

Aranze_bylinky_1aZdobí list i květ

Kromě toho, že většina bylinek krásně voní, jsou ozdobné listem a mají i zajímavá květenství. Pestrolisté odrůdy šalvěje jsou ozdobou každé bylinkové zahrádky. Oživí i naše drobná aranžmá. Některé druhy jsou zbarveny do žluta, jiné do fialova, zajímavá je i univerzální kombinace zeleno-bílá. Také stříbrolistá šalvěj udělá v kytici velký efekt, zkombinovat ji můžeme například s růžemi a dalšími zahradními květinami. Podobnou službu udělají i stříbřité jehličkovité listy smilu.

Aranžováním funkce bylinek nekončí. Stačí kytičku usušit a pak použít v kuchyni. Nebo jimi ozdobit stůl a pak z nich otrhávat listy, kterými můžeme provonět nejrůznější nápoje.

A pokud čekáme na odpolední zahradní party i dospělé s dětmi, připravíme pro ně voňavé kytičky lesních jahod, které svážeme společně se snítkami jahodové máty. Děti si na jahůdkách pochutnají a nás tím přesvědčí, že se na zahradě vyplatí zasadit i lesní jahody. Rychle se rozrůstají a i malá hrstka jejich plodů přidaná mezi jahody zahradní z nich učiní náramnou pochoutku. Kytičku můžeme také usušit a z lístků jahodníku a jahodové máty pak vařit zdraví prospěšný čaj.

Svit svíček a vůně aromatických bylinek

Ozdobou stolů při zahradních slavnostech, které se často protáhnou až do pozdních hodin, bývají svícny. Svit svíček umocňuje atmosféru při grilování. Z bylinek můžeme vyrobit drobný věneček. Připevníme ho dole okolo mohutné svíčky, která má dobu svitu mnoho hodin. Použijeme bylinky aromatické – například rozmarýn nebo levanduli. Fialová levandule ozdobí každou kytici. Stačí do jejího středu zvolit plnokvětou růži a okolo nahusto poskládat levanduli, pak už jen přizdobíme lístky pestrolisté šalvěje. Svazeček stáhneme stužkou, úvazek uděláme hned pod květy a stonky ustříhneme pod úvazkem.

Aranze_bylinky_3

Tuto drobnou kytičku umístíme do svícnu ve tvaru loďky, ve kterém máme tři kalíšky s vodou. Zbylé dvě misky nenaplníme vodou, ale místo květin do nich vložíme čajové svíčky v barvě květu růže. Až party skončí, kytičku z vody vyndáme. Necháme oschnout a pověsíme ji třeba do skříně, kterou nám levandule pěkně provoní. Kytičku můžeme ze svícnu přendat i do nějaké vázičky bez vody, ve které uschne a ozdobí náš byt.

Do kytic a aranží, které si pak chceme usušit, nepoužíváme rudé růže. Nezachovají si svou barvu a většinou zčernají. Vhodné jsou květy žluté, smetanové, starorůžové nebo světle červené.

Aranze_bylinky_2Bylinky jako polotovar k vaření

Hned dvě funkce nám splní i další dekorace z bylinek. Nejprve ozdobí náš interiér a pak poslouží jako ingredience při vaření. Když bylinky začnou na zahrádce nebo na balkóně v truhlíku kvést, otrháme je.

Z jednotlivých druhů uvážeme samostatné svazečky, úvazky omotáme úzkou bavlněnou stužkou nebo přírodním lýkem. Nohama vzhůru je pak navlékneme na bambusovou nebo nerezovou tyčku podle stylu naší kuchyně. Při vaření pak pro bylinky nemusíme odbíhat na zahrádku, ale pohodlně je utrneme nebo odrolíme ze svazků zavěšených přímo v kuchyni. Bylinky na tyčku navlékáme tak, aby mezi sebou kontrastovaly odlišnou barvou listů, květů, ale třeba i tvarem listů. Působivé jsou i bylinkové věnce. Obzvlášť, když střídáme při jejich vázání kvetoucí natě se snítkami s pestrobarevnými listy. Můžeme uvázat věnečky různých průměrů, které pak v kuchyni rozvěsíme v nějaké nápadité kompozici. Bylinky opět poslouží při přípravě studených i teplých pokrmů.

Pokud nemáme dostatek bylinek, použijeme při tvorbě věnců navíc ještě květiny i různá plodenství ze zahrádky a třeba také kvetoucí plevel, který nemusí skončit na kompostu.

Text a foto: Stanislava Neradová


Nejen při pěstování bylinek, ale i dalších užitkových a nebo okrasných rostlin, vám pomohou i  výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam jezdit, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře