Sponzor rubriky

Párty ve vaší zahradě

Vložil | 24.7.2014 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

 

Grilování, oslavy narozenin, svatby nebo pouhé posezení s přáteli, to vše nám může nabídnout zahrada v létě. Teplé počasí je ideální pro načerpání pozitivní energie, a když k tomu připojíme i příjemnou nenucenou zábavu s rodinou či přáteli, naše každodenní starosti jsou ty tam.

V období první republiky, a dříve, byla zahradní slavnost opravdu slavností. Muži a ženy měli předepsaný společenský oděv, který byl více či méně formální, ale vždy v duchu elegance. Při těchto příležitostech se vyjednávaly různé obchody a zajišťovaly se společenské styky, nešlo jen o pouhou zábavu. I stolování mělo svůj osobitý charakter. Nechybělo šampaňské a kvalitní drahé víno ze všech koutů světa. I dnes se setkáváme se společenskými akcemi, konanými v prostředí zahrad, které si žádají společenský oděv a jistou úroveň vystupování. Při těchto většinou firemních akcích obdržíte speciální pozvánku, na které je forma oděvu již dopředu oznámena. Zamezí to zbytečným faux pas. My se chceme ale s přáteli bavit a nechceme být svázáni konvencemi, i když jistá forma etikety by měla být přítomná všude.

Než samotnou garden party uspořádáme, je potřeba řada příprav, a tak si pojďme některé z nich vyjmenovat. Jiné jsou přípravy pro grilování s několika přáteli a jiné pro pořádání velkých narozeninových oslav nebo svatby. Svatbám jsme se věnovali v minulém čísle, pojďme se zaměřit na party pro 10 až 20 lidí.

Party na zahradě - posezení

Výběr prostoru: výběr správného místa je velmi důležitý. Pokud se chystáme grilovat, umístění grilu by mělo být dále od domu. Vyhneme se nežádoucímu kouři, který by mohl otevřeným oknem vniknout do místností. Jednodušší varianta je s již vybudovanou pergolou. Jediné úskalí s pergolami či altány je dostatečný počet míst k sezení. Často se totiž stává, že bývají dimenzovány jen pro nejbližší příbuzné a nemusejí více návštěvníků pojmout. Jedna z dalších možností je usazení návštěvníků pod volné nebe. Zde však riskujeme nevlídné počasí, proto mějme vždy v záloze dostatečně velký party stan. Nezapomínejme den nebo dva před samotnou oslavou posekat trávník, případně odplevelit přilehlé záhony. K zahradním slavnostem patří i hudba, ať živá nebo reprodukovaná. Vždy bychom měli mít připravený prostor, kde si lidé mohou zatančit a nebudou překážet ani sedícím hostům, sami sobě, ani případným muzikantům.

Osvětlení – romantika x praktičnost: osvětlení je velmi důležité. Dopředu musíme počítat i s variantami, že se celá akce protáhne do pozdních nočních či brzkých ranních hodin. Pokud je možné využít elektrického osvětlení, učiňme tak. Je sice krásné dát na stůl svíčky a lucerny, na okolní stromy rozvěsit lampiony a do okolí hodovního stolu umístit louče. Problém je v dostatku světla, které potřebujeme. Hlavní elektrický zdroj světla však můžeme dříve zmíněnými předměty vkusně doplnit a skloubit tak romantiku s praktičností. Pozor na otevřený oheň, ten nepřitahuje pouze děti, ale i dospělé, kteří postupem času nemusí být úplně uvědomělí. Osvětlení na zahradu je celá řada, na výběr máme různé lucerny či moderní světla všech tvarů. Pro nasvícení určitého bodu, cesty nebo zákoutí jsou ideální světla na solární energii.

Party na zahradě - světlo          Party na zahradě - prostírání

Prostírání: pojetí zahradní party je jen na nás. Někdo má rád ryze strohou výzdobu, bez doplňků, a vystačí si jen s barevnými ubrousky. Jiný má rád stoly prostřené i s drobnými detaily. Nejoblíbenější se poslední dobou stávají papírové ubrusy v různých velikostech a barvách. Mohou mít na sobě motiv, nebo jsou úplně prosté. Takové ubrusy vhodně doplní květiny a ubrousky v kontrastních barvách. Pokud chceme volit stolování v jednom tónu, měl by být buď ubrus, nebo doplňky světlejší, aby nedošlo ke splynutí barev. Velmi oblíbené jsou také klasické plátěné ubrusy. Zde volíme barvy spíše tmavší, přeci jen nejde o svatbu a bílé či béžové ubrusy by velmi rychle mohly změnit barvu dle odstínů jídel či nápojů. Pro rustikální pojetí oslavy můžeme volit terakotové ubrusy. Ubrousky pak můžeme barevně kombinovat podle barev na jednotlivých kostičkách.

Na co si sednout: po úspěšném výběru místa a osvětlení nastává další otázka: Na co si hosté sednou? Pokud máme dostatek židlí a stolů, máme vyhráno. Pokud ne, je důležité si předem zajistit jejich vypůjčení. Moderní se stávají i lavice a stoly z masivu. Vypadají honosně a nehrozí u nich převrhnutí. Kovový nábytek ocení hlavně příznivci rustikálního stylu. Tento nábytek je masivní a často i ošetřený proti korozi, nicméně vystavovat ho dešti a přímému slunečnímu svitu není ten nejlepší způsob, jak ho uchovat v co nejlepším stavu i do dalších let. Samozřejmostí je i plastový nábytek. Jeho velkou výhodou je cenová dostupnost. Pokud se s ním něco stane, můžeme si bez větších obtíží pořídit nový, aniž by to nějak razantně narušilo náš rodinný rozpočet. Nezapomínejme ani na textilní doplňky, jako jsou polstrované sedáky či ubrusy. Při volbě jednoduchých ubrusů máme mnoho možností, jak stoly zvýraznit nebo zkrášlit květinovou výzdobou.

Co umístit na stůl: obsluhování hostů se nevyhneme, ale můžeme si ho co nejvíce usnadnit. Sklenice a případně ostatní nádobí či příbory si na stoly připravíme dopředu. Při více hostech se vyplatí použít nádobí na jedno použití a případně kelímky. Chybět by rozhodně neměly ani ubrousky. Průběžně také doplňujeme nápoje, které bychom měli mít dobře vychlazené a poblíž posezení. Do termotašek či lahví si můžeme připravit led. K létu patří i pivo. Na výběr máme přes lahvové, malé soudky nebo soudky s chlazením až po klasické sudy. Dopředu si od hostů raději zjistíme, kdo bude pivo pít. Zamezíme tak zbytečným nepříjemnostem spojenými s nedostatkem, nebo naopak přebytkem tohoto Čechy tolik milovaného moku. K sudovému pivu patří také chlazení. Zajistit si ho můžeme ve specializované prodejně, ve velkoobchodu s alkoholickými nápoji nebo ho někdy půjčují i větší obchodní řetězce. K točení piva a jeho roznášení si dopředu domluvme jednu osobu, která s tím má již nějaké zkušenosti. Nejde jen o točení piva, které je samozřejmě také důležité, ale dotyčná osoba si musí hlídat i míru napěnění či správnou teplotu. Sladkosti nebo slané pochutiny dejme na stoly jen na několika málo talířích a spíše je častěji doplňujme. Zbytečně prostor zaplňují a lidé je na zahradní party moc nejedí. Raději volme mísy se saláty nebo s ovocem, které jsou v letním teplém dni osvěžující.

Květinová výzdoba: v jednoduchosti je krása, to platí i na zahradní oslavě. Pár malých váziček doplněných květinami, které nám na zahradě právě kvetou, dodají stolování tu správnou atmosféru. Květinová aranžmá vytvořená pomocí florexu (zelená hmota pro květinové aranžmá) nám nezaberou mnoho času a vypadají velmi profesionálně. Stačí nám pár misek nebo jiných nádob, do kterých namočený florex umístíme. Květiny zvolíme buď ze zahrádky, nebo si je koupíme v květinářství. Do spodních částí zelené hmoty zapícháme zelené listy, můžeme použít kapradí, skalníky, břečťany, čemeřice nebo bohyšky. Listy volíme menší, nechceme, aby květiny zakryly celý stůl, ale jen, aby ho oživily. Zbytek florexu doplníme kvetoucími květinami – růže, denivky, čechravy, levandule, dlužichy, kopretiny atd., a částmi listů. Květinových výzdob by na stole nemělo být mnoho, hosté je sice ocení, ale mnohem raději budou obklopení chutným jídlem a vychlazenými nápoji.

kvety_party  Party na zahradě

Děti na oslavě: pokud nepořádáme přímo oslavu pro děti, musíme počítat s tím, že se děti na zahradní oslavě určitě objeví. I pro malé hosty bychom měli mít připravenou nějakou zábavu. Pokud bude dětí víc, zabaví se mezi sebou. Děti milují hry, kde mohou zapojit svoji představivost. Zapojme představivost i my a vymysleme jim třeba hru s hledáním ztraceného pokladu, kde budou muset plnit různé úkoly. Odměnou jim bude poklad schovaný v truhle, v krabici od bot, plné zlaťáků z čokolády, bonbónů a jiných pamlsků. Další alternativou je noční bojovka, kdy se musí aspoň některý z dospělých zapojit do hry a jít s dětmi na stezku odvahy. Kratší trať může být pouze po zahradě, delší trať může vést cestou k lesu, kolem hřbitova a podobně. Zvažme vždy, jestli vybraný dospělý je opravdu ten pravý doprovod a jestli by nebylo potřeba dospělých, rodičů, raději více. Pro děti bychom si měli připravit i dětské menu. Ne všechny děti mají rády hovězí nebo vepřové maso, proto je důležité mít stranou i nějaké kuřecí. Se zeleninou a ovocem pro děti se dají dělat divy, můžeme z nich vykouzlit různá zvířátka nebo předměty, které mohou poznávat a přitom zábavnou formou konzumovat ovoce a zeleninu.

Party na zahradě - grilováníRecepty na grilování
Receptů na grilovaná masa nebo zeleniny je mnoho. Jako chutnou přílohou se mohou stát pečené brambory v alobalu. Předvařené brambory i se slupkou si nařízneme do kříže a vložíme na alobal. Na kříž můžeme vkládat bylinky, které právě rostou na záhonech, stroužky česneku, cibulku, zkrátka to, co má každý rád. Navrch dáme kousek másla a bramboru zabalíme do alobalu jako malý dáreček. Pečeme na roštu cca 20 minut a střídavě otáčíme. Brambora získá chuť po bylinkách a dodá jídlu na pestrosti. Takto můžeme postupovat i s jinou zeleninou. Nebojme se experimentovat. Do olejových marinád můžeme přidávat různé bylinky, stejně tak i med nebo citrusovou kůru. Nic by se však nemělo přehánět. Zajímavé recepty na výborné steaky si můžete přečíst v rubrice RECEPTY. Na grilování je jistě využijete.

Úklid: úklid po oslavě je vždy to největší negativum. Pokud zvolíme jednorázové nádobí a ubrusy, máme o něco méně práce. I tak bychom měli dopředu počítat s větším množstvím odpadků, a pokud třídíme odpad, měli bychom si připravit pytle, do kterých budeme jednotlivé druhy odpadu dávat již během garden party. Ušetříme si tak čas s prací po skončení oslavy.

Autorka článku: Ing. Petra Dvořáková, foto: archiv

Komentáře