Sponzor rubriky

Odkvétající Clematisy nestříhejte, zahradu mohou zdobit až do konce léta!

Vložil | 17.6.2024 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Pokud se chystáte na pomalu uvadající květy plaménků s nůžkami, neděláte dobře! Nechte okvětní lístky opadat a budete překvapeni, do jaké podoby se doposud barvami hýřící květy promění. Nová ozdoba pak na rostlině vydrží až do konce vegetačního období…

1ROSTLINA SE PŘEDSTAVUJE

Mezi stálice, co se pěstování popínavých rostlin v okrasných zahradách týče, patří bezesporu plaménky (Clematis sp.). Většinou je známe jako bujně rostoucí liány, je ale možné, že jste se již někde setkali i s plaménkem, který „nešplhal“ a měl podobu malého rozvětveného keříku. Takové druhy jsou ale spíše vzácností. Plaménky mohou být buď bylinného, a nebo dřevitého charakteru. Ty bylinné mají zdřevnatělý pouze kořenový krček, ze kterého každý rok na jaře vyrůstají nové lodyhy, jež na podzim odumírají. Plaménky dřevité se vyznačují zdřevnatělým tenkým kmínkem, jenž se ovíjí kolem konstrukce nebo i sama sebe a snaží se dostat do co největší výšky. Pro obě dvě varianty je pak charakteristický poměrně silně vyvinutý kořenový systém, který musí zajistit dopravu potřebných látek na velkou vzdálenost. Clematisy kvetou od jara do podzimu a barva květů je různorodá (bílá, růžová, žlutá, načervenalá, fialová aj.).

KOLIK CLEMATISŮ ZNÁME?

V sortimentu plaménků můžeme najít až dvě stě druhů, z nichž u nás nejznámější je plamének alpský (Clematis alpina) a plamének plotní (C. vitalba). Rostliny s velkými květy mají svůj původ v Asii (Japonsko a Čína), a naopak malokvěté patří buď mezi původní botanické druhy, nebo jsou výsledkem práce šlechtitelů. Podobně jako jiné druhy okrasné zeleně můžeme i plaménky vysazovat v zahradě tak, aby kvetly doslova po celý rok.

Na jaře se můžeme těšit z krásy květů plaménku horského (Clematis montana), který na liánách nese obrovské množství menších bílých kvítků. V pozdější době zas nakvétají velkokvěté letní odrůdy, které vydrží kvést až do pozdního léta. I když se v některé literatuře objevují návody, jež doporučují povadlé květy odstřihnout, nedělejte to! Jak je patrné z našich obrázků, dokáže být květ plaménku zajímavý i poté, co jeho okvětní lístky odumřou a opadají.

3 41 51 61
Ukázka proměny květu plaménku. Pokud bychom ho ve fázi č. 3 odstřihli, chomáče ozdobného chmýří se nedočkáme!

CO POTŘEBUJE A CO NEMÁ RÁD

Aby nám Clematis hojně kvetl a dobře rostl, potřebuje slunné stanoviště a výživnou půdu. Také je potřeba dbát na zálivku, protože přísušky plamének nesnáší. Kořeny má rád zastíněné, a tak staří zahradníci přihazovali k patě kmínku čerstvě posekanou trávu (mulč). A dodávali, že tato rostlina má mít „hlavu“ na slunci a „nohy“ ve stínu!

71Na námi pečlivě vybrané stanoviště sázíme Clematis na jaře, hned jak se půda prohřeje. Do země dáváme sazenici asi o 10 cm hlouběji, než rostla v kontejneru, a kmínek seřezáváme na jedno očko. Během vegetace chráníme povrch kořenů vhodně zvoleným mulčem a na zimu je potřeba stanoviště zakrýt třeba smrkovým chvojím.

ZÁSADY SPRÁVNÉHO ŘEZU

O řezu plaménků se vede hodně učených diskusí, někdo je seřezává, jiní pěstitelé nikoliv. V podstatě záleží na tom, jaký druh pěstujeme a jakou vizuální kvalitu od hustého porostu očekáváme. Rostliny s velkými květy se musí každoročně zakrátit na výšku cca 0,5 metru, to proto, aby dobře kvetly. Clematis, který vytváří květy na nových výhonech až v létě, se pak seřezává na výšku 30 – 40 cm hned na podzim nebo brzy na jaře.

Clematisy patří mezi oblíbené a vcelku nenáročné rostliny, které, dopřejeme-li jim základní péči, ozdobí pergolu či místo posezení v zahradě po celý rok. A pokud je chceme mít zajímavé, odkvetlé květy nestříháme. Jemné „třásně“ vytvoří spolu s novými květy zajímavou dekoraci, která společně s ostatními stádii vydrží na této popínavé dřevině až do podzimu…

Autor příspěvku: Jan Stropnický


Výrobky, které se jistě hodí:

kura_mulc          

Všechny uvedené výrobky (a ne jenom ty)  z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry aj.) můžete najít v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře