Svíčková, vepřová pečeně a nebo křupavá kachnička, to jsou naše tradiční sváteční pokrmy. Co ale vyzkoušet něco jiného, taky dobrého, ale zdravějšího? Některé netradiční potraviny, teď již úplně běžné, zůstávají i přes propagaci zdravého životního stylu, stále v ústraní. To platí i o ricottě, která je u nás používána méně, než by si podle mého názoru zasloužila.
Často bývá prezentována jako sýr podobný tvarohu, ale nejedná se o sýr, jeho zařazení je jednoduše mléčný výrobek. Proč se nejedná o sýr? Protože se nezískává sražením kaseinu, tedy hlavní bílkoviny v savčím mléce, nýbrž ze syrovátky, tedy tekutiny, která se oddělí při sýření mléka při výrobě sýra (mléko se rozdělí na vysráženou hmotu, budoucí sýr a syrovátku).
Ricotta se vyrábí z kravského nebo kozího mléka. Jelikož se vyrábí ze syrovátky, je velmi snadno stravitelná, vhodná i pro kojence a pro nemocné, kteří jinak špatně tráví ostatní mléčné výrobky. Má vysokou nutriční hodnotu, vysoký obsah bílkovin a mezi všemi mléčnými výrobky je to produkt s nejmenším obsahem tuku. Nejjednodušší a nejstarší způsob výroby ricotty, i když s poměrně malou výtěžností, spočívá v ohřevu čerstvé syrovátky na 80-90 °C, kdy se na povrchu syrovátky začnou objevovat malé chuchvalce ricotty, které se postupně sbírají sítkem.Takto vysrážená hmota se shromažďuje ve větším sítu, aby z ní vykapala přebytečná kapalina.
Čerstvá ricotta má slabě nasládlou chuť, a to díky obsahu mléčného cukru v syrovátce (2-4 %, podle použitého mléka). Jak už jsem uvedla, ricotta patří k nejméně kalorickým mléčným výrobkům, 100 g ricotty má kalorický obsah 130-240 kcal, je tedy velmi vhodná pro redukční diety. Vzhledem k tomu, že se jedná o produkt s relativně malým obsahem kalorií, snadno stravitelný a navíc chuťově zajímavý, určitě se v kuchyni neztratí. Dá se použít všude, kde se jinak používají čerstvé sýry, máslo či šlehačka, tedy do pomazánek, náplní do moučníků a do polévek či omáček, ale je možné ji jíst i samotnou nebo s ovocem a oříšky či semínky jako svačinu nebo lehký dezert po večeři, nebo si ji dát na pečivo místo sýra nebo másla. Zkrátka všude tam, kde byste jinak použili tučnější máslo, sýr nebo smetanu.
Pokud jde o užívání ricotty, již jsem uvedla, že může být vhodnou náhražkou za máslo, smetanu a čerstvé sýry. Pokud máte rádi pomazánky a jejich součástí je máslo, bez obav ho nahraďte ricottou. Pokud děláte omáčky na těstoviny, rajčatovou, cuketovou apod., zahustěte je na závěr ricottou. I klasické husté polévky (zelňačka, kulajda, boršč apod.) se dají zahustit ricottou místo smetany.
Cuketové karbanátky s ricottou pečené v troubě
Suroviny pro 15 karbanátků: 50 g ricotty, 40 g parmazánu nebo jiného tvrdého sýra na strouhání, 1 vajíčko, strouhanku podle potřeby, sůl, pepř, čerstvé lístky máty – pokud jsou k dispozici
Postup: omyjte a nastrouhejte cukety, nastrouhané cukety vložte do misky spolu s ricottou, nastrouhaným sýrem, vajíčkem a přidejte sůl, pepř a lístky máty. Strouhanku přidávejte podle potřeby. Vše dobře promíchejte. Ze získané hmoty vytvarujte karbanátky a umístěte je na papír na pečení rozložený na plechu. Pečte v troubě vyhřáté na 200 °C asi 20 minut. Karbanátky jsou fantastické teplé i studené.
Pečená ricotta
Před pečením je potřeba ricottu zbavit přebytečné vody tak, že ji dáme do síta a necháme ji vykapat (minimálně 30 min). Při pečení ricotty dojde k jejímu vysušení a následnému zhutnění a na povrchu se vytvoří křupavá kůrka. Výhodou tohoto receptu je, že můžeme použít i ricottu, která není úplně čerstvá, spíše naopak. Pečenou ricottu můžete nakrájenou na kostičky podávat spolu s jinými sýry jako předkrm, můžete ji přidat do těstovinového salátu nebo z ní jednoduše udělejte rychlou svačinu mezi dva plátky chleba spolu s lístky salátu a několika plátky rajčat pokapanými olivovým olejem.
Suroviny: 500 g ricotty, koření: oregano, šalvěj, bazalka, rozmarýna (čerstvé nebo sušené), sůl a pepř, olivový olej
Postup: připravte si zapékací misku vyloženou pečicím papírem a na pečicí papír vyklopte ricottu, která okapávala v sítku. Ricotta si tak zachová formu bochánku. Pokud použijete čerstvé bylinky, nasekejte je najemno, suché bylinky smíchejte a rozemněte je rukou nebo je rozdrťte v hmoždíři. Když nebudete mít všechny bylinky, nic se neděje, stačí i samotné oregano. Do směsi bylinek přidejte sůl a pepř a vše dobře promíchejte na homogenní směs. Touto směsí rovnoměrně posypte ricottu a mírně ji rukou do povrchu ricotty zatlačte. Poté ricottu postříkejte trochou olivového oleje a pečte dozlatova 1 hodinu až 1 hodinu 10 minut v troubě předehřáté na 200 °C. Nechejte vychladnout a podávejte.
Pečená ricotta nasladko
Suroviny: 500 g kravské ricotty, 100 g nerafinovaného cukru, 4 žloutky, 1 vanilkový cukr, 1 lžíce škrobové moučky, nastrouhaná citrónová kůra z 1 citrónu, 200 ml mléka, 120 g čokolády na vaření
Postup: nakrájejte na jemné kousky čokoládu. V misce smíchejte ricottu a ostatní suroviny (cukr, vanilkový cukr, škrobovou moučku, žloutky, citrónovou kůru z jednoho citrónu). Vše dobře promíchejte a postupně přidávejte mléko. Směs můžete vyšlehat elektrickým šlehačem. Po zapracování všech surovin má směs konzistenci řidšího krému. Zapékací misku velikosti talíře vyložte pečicím papírem a rozprostřete na něj nadrobno nakrájenou čokoládu (můžete použít i silikonovou nepřilnavou formu). Čokoládu polijte připraveným krémem a pečte 40 minut v troubě předehřáté na 200 °C. Nechte vychladnout a podávejte.
Jak vidíte, ricotta se v kuchyni opravdu neztratí. Pokud jste ji při vaření zatím nikdy nepoužili, věřím, že jsem vás přesvědčila a vyzkoušíte ji. Kupte si ji, ochutnejte ji syrovou a chuť a konzistence vás už navedou, jak s ní v kuchyni naložit.
Autor příspěvku: Jana Ciglbauerová