Sponzor rubriky

Každé správné dětské hřiště má své malé pískoviště!

Vložil | 10.5.2022 | Žádné komentáře | HRAJEME SI NA ZAHRADĚ

Anebo i větší. Prostě kdo nemá na zahradě v místech, která jsou vyhrazena hrám našich ratolestí písek, jako by nebyl. Ale o tom jste se již určitě přesvědčili mnohokráte sami…

Pískoviště jako takové se do zahrady umisťuje buď samostatně nebo je součástí hracích věží. V tomto případě se nachází dole pod nimi, přičemž ho proti slunci či drobným přeháňkám chrání podlaha vyvýšené stavby.

Zakrytí pískoviště je základ

Písek jako takový neochraňujeme proto, aby do něj nepršelo, ale z toho důvodu, aby do něj nemohly kočky a psi. Mokrý písek na závadu není, je kompaktnější, soudržnější a dětem se z něj budou lépe dělat bábovičky. Pískoviště zakrýváme přednostně opravdu kvůli zvířatům, lépe řečeno chráníme jeho obsah proti jejich exkrementům. Jedním ze základních způsobů zabezpečení je dřevěný kryt, který může být i vícedílný. To z toho důvodu, abychom ho dokázali snadno unést, někdy to zvládnou sami i větší děti. Dřevěné desky jsou zhotoveny ze slabých prken, různě širokých, s mezerami mezi nimi. Konstrukčně je to proto, aby mohla voda v podobě dešťových srážek propadávat skrz a zároveň se z písku bez problémů i dobře vypařovala.

Druhou možností je využití různých plachet nebo sítí s malými oky. Ty se používají hlavně u větších pískovišť, protože na ně by se dřevěné desky špatně osazovaly. Plachty se uchycují v rozích a po obvodu pískoviště, většinou nějakými tenčími lanky.

Písek je základ, ale který?

Asi nejjednodušší je vzít vozík, auto a dojet si někam do míchárny betonových směsí, kde snadno, a za dobré peníze, získáme tzv. „ostřejší“ písek používaný pro betonáže. Klasický kopaný hlinitý moc dobrý není, protože špiní. A co se týče zrnitosti, používáme raději jemnější. Nemáme-li jinou možnost, písek do dětského pískoviště si můžeme koupit. Běžně se prodává v balení po 20 litrech a podle deklarace výrobce je vhodný k vytváření báboviček nebo stavění hradů. Jedná se o praný přírodní písek, který je upraven pouze proséváním na vhodnou frakci. Navíc k němu získáme i atest o zdravotní nezávislosti. Z hlediska nákupu to ale není úplně levná záležitost, protože se často jedná o stovky litrů.

Co se týče hloubky profilu, je dobré počítat alespoň s 15–20 cm. Na dno dětského pískoviště se pak pokládá běžná netkaná textilie, jedna nebo dvě vrstvy. Je to z toho důvodu, aby do písku ze země neprorůstaly plevele a dešťová voda se mohla přes prodyšnou „látku“ do půdy vsakovat.

Děti pohoupeme, necháme sklouznout na skluzavce a pak hurá na písek! Bábovičky a hrady již čekají…

Údržba dřevěných konstrukcí pískoviště

Natírat anebo nenatírat? Pískoviště je dřevěná stavba, kterou výrobci chápou jako věc dočasnou.  Děti prostě rostou! Proto mu nemusíme z hlediska údržby věnovat takovou pozornost jako např. pergole či zahradní lavičkám nebo dřevěnému molu u jezírka. Vycházíme totiž z toho, že dřevěné  pískoviště potřebujeme jenom pár let a až děti odrostou, většinou ho zlikvidujeme. Pro nátěry dřevěných částí tedy postačí levnější lazury a pokud se někde ochranná vrstva poškodí, neřešme to. Na dřevo totiž působí nejen vlhkost písku a země, ale i podrážky dětí, které po sedacích plochách poskakují. A rýhy od lopatiček, kyblíčků nebo hrabiček počítat nejspíš nebudeme! Pískoviště je třeba brát opravdu „s rezervou“ a ochranné nátěry provádět jen jednou do roka, třeba zjara před nástupem hlavní hrací sezony.

Možná vás napadne, zda písek v domácím pískovišti každý rok vyměňovat, přesívat, čistit, popř. doplňovat. Dosypávat asi ano, ale jinak se počítá s tím, že pohyb dětí na soukromé zahradě není zase tak velký a písek zakrýváme sami a pravidelně. Jiná situace je ale u pískovišť veřejných, zde se o vše stará ČSN 1177.

Jak správně zimovat?

Před nástupem zimy vybereme z písku větší kameny, zapomenuté hračky a nejrůznější klacíky či větve. Povrch uhrabeme, lavičky ometeme a pískoviště zakryjeme dřevěným krytem. Do igelitových fólií ho ale nebalíme, protože je vlhké a v neprodyšném obalu by mohlo začít plesnivět nebo zahnívat. Navíc se z takto důkladně zazimovaného pískoviště šíří zjara po sejmutí plachty vcelku nepříjemný zápach.

A s čím si budeme hrát příště? Nechte se překvapit a sledujte dál náš seriál…

Autor příspěvku: Vladeko – https://www.detskahriste.cz/

Komentáře