Sponzor rubriky

Blíží se doba zimování dětských hřišť. Víte jak na to?

Vložil | 13.10.2023 | Žádné komentáře | HRAJEME SI NA ZAHRADĚ

Nejen zvířata se uchylují k zimnímu spánku. Také dětské hřiště potřebuje přes zimu dobít baterky a připravit se na další porci dětského dovádění, které lze s příchodem prvních jarních paprsků očekávat. Aby období zimního spánku nebylo pro dětské hřiště víc zničující než posilující, je potřeba mu věnovat určitou péči a na zimu ho jaksepatří připravit.

4Tlaková impregnace je základ

Nejúčinnější obranu proti negativním dopadům tuhého zimního počasí představuje tlaková impregnace. Ošetřování dřevěných částí dětského hřiště tlakovou impregnací je běžnou praxí i u řady českých i zahraničních výrobců a prodejců tohoto sortimentu. Tlaková impregnace poskytne dřevu ochranný štít, který odrazí veškeré útoky nevlídného zimního počasí. Zároveň střeží dřevo před škůdci, plísněmi, vlhkem a hnilobou. Drobnou nevýhodou tlakové impregnace je skutečnost, že hřiště se dá tlakově impregnovat pouze v rozloženém stavu. Jakmile je hřiště jednou postaveno, můžete na tlakovou impregnaci zapomenout. Pří výběru dětského hřiště se proto poohlížejte pouze po takových výrobcích, kteří nabízejí tlakově impregnované řezivo, co by konstrukční materiál, jako standard. Předejdete tím zbytečným problémům v budoucnosti a zároveň získáte spolehlivou ochranu pro vaše dětské hřiště, respektive pro jeho dřevěné součástky.

5Malá vada na kráse

Ačkoliv je tlaková impregnace vysoce efektivní a při ošetřování dřevěných konstrukcí dětských hřišť hojně používaná, nelze se nezmínit o drobné vadě na kráse, kterou tlaková impregnace disponuje. Musíte počítat s tím, že po jejím aplikování získá dřevo lehce nazelenalou barvu a na povrchu se vytvoří nepatrná bílá krupice. Nejedná se o žádnou závadu, ale přirozenou reakci dřeva na impregnaci. Krupice za několik málo dní oprší a nazelenalá patina se vytratí. Alternativou za tlakovou impregnaci je impregnační nátěr. S tím sice nedosáhnete takových výsledků, jako když dřevo tlakově naimpregnujete, ale zase na druhou stranu můžete impregnační nátěr používat kdykoliv, tedy i poté, co si hřiště postavíte. Navíc i impregnační nátěr poskytne vašemu hřišti dostatečnou ochranu před zimním počasím, takže jakékoliv obavy jsou liché.

2Se skluzavkami není problém

Je potřeba si uvědomit, že tlaková impregnace případně impregnační nátěr chrání pouze dřevěné části dětského hřiště, ale už ne ty kovové nebo plastové. V praxi to znamená, že nedřevěným částem dětského hřiště budete muset věnovat zvláštní péči. Ale nebojte se, nejde o nic složitého. Například pokud máte dětské hřiště s laminátovou skluzavkou, můžete si dát nohy na stůl a na starosti s mrazem a ochranou skluzavky proti němu můžete s klidným srdcem zapomenout. Laminátové skluzavky jsou totiž vyrobeny z natolik tvrdého a odolného materiálu, že vydrží venku i za velmi nízkých teplot, aniž by na nich byla znát sebemenší známka poškození. S laminátovými skluzavkami se nejčastěji potkáte na dětských hřištích pro veřejnost. Plastové skluzavky, které jsou běžným standardem u většiny dětských hřišť pro soukromé účely, jsou o něco náchylnější na zimní počasí než laminátové klouzačky, ale ani pro ně by negativní vlivy zimního počasí neměly mít závažné důsledky. Přesto neuděláte chybu, zvláště pokud žijete v horách, nebo v lokalitách, kde není třeskutá zima ničím neobvyklým, skluzavku raději odmontujte a pečlivě uskladněte. Nakonec je lepší být opatrný, než pak hořekovat nad popraskanou skluzavkou.

Pozor na ostatní plasty

Jestliže jsou skluzavky během zimního období v relativním bezpečí, neplatí to pro ostatní plastové součástky dětských hřišť. Ty totiž nejsou obvykle vyrobeny z tak kvalitních plastů, jako je tomu u skluzavek a při teplotách bod mrazu hrozí jejich poškození. Na zimu proto tyto plastové součástky sundejte a uskladněte je. Rozumným krokem bude také odstranění všech látkových částí dětského hřiště a jejich následné uskladnění.

1 3

S péčí to nemusíte přehánět

Obecně platí, že dětská hřiště zhotovená současnými výrobci jsou ve většině případů už sama o sobě připravena na celoroční provoz a jejich zazimovávání má povětšinou spíš preventivní charakter, nebo se týká jen konkrétních dílů a součástek. Základem ochrany dětského hřiště je impregnace a pak už záleží jen na vás, jak moc opatrní budete a jaká opatření uskutečníte. Všechny kroky ale provádějte pečlivě a svědomitě. Byla by škoda nechat si hřiště během zimy zhuntovat, a to jenom kvůli liknavému nanášení impregnačního nátěru na hřiště.

Pohodovou zimu přeje Vladeko s.r.o. Tachlovice, váš partner pro dětské hraní na zahradě 🙂

Komentáře