Pokud chcete své děti na hřišti ještě více zabavit, můžete jim kromě běžných houpaček, skluzavek či pískoviště pořídit také tzv. mechanické hrací stolky. U těch se stojí, a tak jejich uživatelé mají pocit, že si nejenom hrají, ale tak trochu i pracují…
Tyto prvky jsou doménou hřišť zejména u škol a školek, ale můžete je mít i doma v zahradě. Jenom je třeba, aby se nacházely na oploceném a na noc uzamykatelném pozemku, kde budou pod určitým stupněm dozoru. To z toho důvodu, že jejich mechanické části by mohly lákat k odcizení či podlehnout všudy přítomnému vandalismu. Do veřejně přístupných míst se tedy absolutně nehodí!
To, s čím si děti na stolcích mohou hrát je hlavně voda, někdy i jemný písek. Proto se využívají hlavně v létě, kdy trocha vlhkosti neuškodí a zmáčené děti nenastydnou. To, že se ušpiní, nevadí, ale na podzim by při hrách mohly prochladnout a snadno onemocnět. Takže se v praxi jedná o tzv. letní záležitost.
Co hrací stolek nabízí?
Asi nejznámějším zařízením je Dětský stolek na vodu nebo písek – Archimedes Screw. Dvě spojené nádrže na vodu nebo písek s výpustí, posuvnými víky s grafickými obrázky a ocelovým šroubovitým nástavcem, pomocí kterého děti přelévají vodu z místa na místo, patří mezi ideální doplňky na hřiště mateřských škol nebo do dětských koutků k restauracím či penzionům. Dřevěné sloupky jsou vyrobeny z hoblovaného dřeva ošetřeného ekologickou impregnací, na nich jsou pak připevněny nádrže na vodu nebo písek. Dalšími zařízeními jsou třeba Nádrž s vodním mlýnkem pro děti – Water Wheel nebo Vodní stolek pro děti – Sand a Water Basin.
Proč jsou oblíbené?
Všechna uvedená zařízení patří do kategorie „mechanických hraček“, které u našich nejmenších vyžadují proces přemýšlení, trochu umu a snahy vypořádat se s různými, byť jednoduchými, nástrahami. Těmi myslíme hlavně mechanismy, které jsou vázány na fyzikální zákony spojené s přesunem kapalin nebo sypkého materiálu.
Z hlediska provedení hracích stolků hovoříme o nerezovém nebo polykarbonátovém provedení nádrží, které jsou tak nejen zdravotně nezávadné, ale i poměrně odolné. Co se týče zajištění způsobu pohonu dopravníků, vždy se jedná o jednoduché mechanické převody obsluhované ručně. Baterie ani přívod elektrického proudu, třeba jen v podobě bezpečných 12 V zde nenajdeme.
Co se týče údržby a čištění, tady žádné komplikace nečekejte. Zmiňovaný nerez nebo polykarbonát se velmi dobře myje jen proudem vody, někdy i s trochou ekologického saponátu. A vodu v nádrži lze vždy bez problémů vyměnit.
Písek nebo voda?
Pokud při hraní dětí upřednostníte písek, je vše podobné tomu, co provádějí s vodou. Malý rozdíl je jen v tom, že písek šaty neumočí, a tak je v jisté slova smyslu bezpečnější. Jako transportovaná hmota by měl být, pokud možno čistý, prosátý, bez větších příměsí. Z hlediska hygienických dopadů se samozřejmě může používat déle než voda, která se po čase kazí a může zapáchat.
Písek je mezi dětmi oblíbený zejména proto, že se s ním dá dělat více věcí než s vodou. Můžete z něj vařit, dají se do něj sázet nějaké rostliny, popř. vytvářet bábovičky či díky formičkám i jiné objekty. Možností je prostě větší množství a děti oceňují i to, že se jedná o vyvýšené „pískoviště“.
Co na zem pod hrací stolky?
Důležitou věcí, kterou bychom měli u těchto herních prvků dozajista řešit, je povrch na zemi. Hodně fotografií bývá na travnatém povrchu, ale my si myslíme, že jsou to jen marketingové obrázky ukazující „to hezké“. V praxi by pod vodní zátěží a dětskými nožičkami tráva asi dlouho nevydržela, zvolíme proto nějaký trvanlivější povrch, jinak si děti budou velmi brzy hrát v blátě!
Nejjednodušší je štěrk anebo kačírek, použít se dají i gumové dlaždice, ty ale vsakování vylité vody moc nepomáhají. Stejně tak se nepoužívá ani dřevěná podlaha, byť by se dala udělat z kvalitního sibiřského modřínu…
Herní stolky, ať již v jakékoliv podobě, jsou oblíbené mezi dětmi hlavně proto, že nabízejí možnost nějaké „práce“, u které se stojí. Děti tak mají pocit, že si jen nehrají, ale učí se dělat něco užitečného, rozvíjejí své schopnosti! A při tom napodobují činnost dospělých…
Autor textu: Vladeko s.r.o Tachlovice, https://www.detskahriste.cz
Pokračování příště…