Je tady doba orchidejí, náš video návod vám poradí, jak na ně!

Vložil | 11.2.2022 | Žádné komentáře | BALKONOVÉ A POKOJOVÉ ROSTLINY, VIDEA

V posledních letech se orchideje staly módní květinou, kterou najdeme snad v každé domácnosti. A výjimkou není ani to, že je dáváme jako dárek těm, co máme rádi, třeba k Valentýnu! Někdo je pěstuje s úspěchem, jiný rostlinu po několika týdnech vyhazuje, záleží na tom, jaký k ní budeme mít přístup! Jak tyto rostliny správně pěstovat vám ukáže naše video. Stačí je KLIKNOUT NA OBRÁZEK…

Pro ty, co chtějí číst, nebo si rady či návody tisknou a zakládají, přinášíme pár základních rad a informací

Orchideje zahrnují skupinu rostlin z čeledi vstavačovitých (Orchidaceae). Ve světě jich roste okolo třiceti tisíc druhů, z toho většina v tropických a subtropických oblastech Ameriky a Asie.

Co předchází nákupu?

Vše začíná správným výběrem. Nikdy se nenechte unést pouze krásou květů, vždy se podívejte také na kořeny. Většina orchidejí se pěstuje v průhledných plastových květináčích, vzhledem k asimilaci, a tak se dá jejich stav dobře zkontrolovat. Pokud jsou tedy špičky kořenů zelené, je rostlina v pořádku, pokud jsou ale seschlé nebo naopak shnilé, rostlinu raději nekupujte.

Jaké zvolit stanoviště?

Pokud ale neodoláte a rostlinu si koupíte, popřípadě ji dostanete jako dárek, nabízí se otázka, kam rostlinu v bytě umístit. Rozhodně to bude světlé místo (pozor ale na přímé slunce). Nic nezkazíte západní či východní stranou. Květináč dejte co nejblíže oknu. Pro orchideje jsou velmi vhodná špaletová, kdy se květináč umístí do prostoru mezi ně. Ale i v panelových bytech můžete orchideje pěstovat. Ideální bude místnost, kde můžete rostlinám zajistit teploty blížící se původnímu stanovišti. Mnoha druhům stačí 18–22 °C ve dne a 15–18 °C v noci. Dostatečná vlhkost se zajistí pravidelným rosením, v zimě pak umístěním zvlhčovačů vzduchu na topení.

Čím zalévat a hnojit?

To, co nejčastěji stojí za úhynem některé orchideje, je přemokření. Substrát musí mezi jednotlivými zálivkami vyschnout. Zalévá se jen jednou týdně, v zimě stačí i 1x za 14 dní a to ponořením květináče do nádoby s odstátou vodou – postačí na 2–3 hod. Hnojíme 1 x za 14 dní speciálním hnojivem pro orchideje, které přidáme do zálivkové vody. Orchideje budeme hnojit tekutým hnojivem, které můžeme použít jak v běžné zálivce, tak formou postřiku na listy.

orchideje_hnojivoPro tento účel osobně používám Hnojivo pro orchideje, které kromě vlastních živin obsahuje ještě různé pomocné látky, jako například výtažky z hnědých řas, či některé aminokyseliny. Tyto pomocné látky slouží ke stimulaci některých procesů a podporují efektivnější využití živin obsažených v hnojivu. Pro orchideje je možné použít jako doplňkovou výživu tyčinkové hnojivo, toto hnojivo zapichujeme po namočení rostlin do vody, tedy v době, kdy je substrát vlhký a umožňuje uvolňování aktivních látek z tyčinek. Orchideje také potřebují pravidelné mlžení, které pomáhá zvyšovat i vzdušnou vlhkost.

Do jakého substrátu přesazovat?

Volba správného substrátu pro orchideje je v tomto případě velmi důležitá. Orchideje se pěstují ve speciálních substrátech, obyčejná zemina jim nesvědčí. Specialisté na pěstování orchidejí si často míchají substráty sami, používají pro to vlastní zdroje, jako kousky mechu, kůry a polystyrénu. Mnohdy je ale takový substrát i tajemstvím, na kterém si pěstitelé zakládají. Pokud máme několik rostlin, nebudeme se asi výrobou vlastního substrátu trápit. Velmi dobře pro tento účel totiž poslouží speciálně připravené substráty.

orchideje_substratKromě orchidejí jsou substráty vhodné i pro některé druhy bromélii a antúrií. Když se na ně podíváme, vidíme, že ho tvoří zejména hrubé kusy piniové kůry a kousky rašeliníku. Kůra i rašeliník nasáknou vodou, ale přebytečná voda rychle ze substrátu zmizí. A to je důležité. Živin obsahuje jen velmi málo.

Kdy měnit zeminu?

Pokud si nejste jisti, kdy přesazovat, řiďte se stavem substrátu a kořenů, vodítkem je pak několik ukazatelů:

1) Substrát je již zetlelý, kůra je rozpadlá a celková struktura je zhutněná.
2) Kořenů je v květináči příliš mnoho, prolézají ven odtokovými otvory.
3) Stěny květináče jsou pokryty zelenou řasou a kořeny začínají uhnívat.

Všechny tyto body jsou neklamnými indikátory toho, že přesazení je skutečně na místě a pokud se vám podaří skloubit vše s dobou po odkvětu orchideje nebo v předjaří, bude to optimální.

Škůdci a choroby pod kontrolou!

Orchideje, stejně jako jiné květiny také trpí řadou škůdců. Ochrana musí přijít co nejdřív po rozpuku některého patogenu, to znamená, že rostliny musíme často kontrolovat, prohlížet jejich listy a kořeny (zejména pak špičky kořenů). Ze škůdců jsou asi nejrozšířenější: červci jako jsou puklice, červci vlnatí i štítenkovití. Škodí sáním na všech částech rostlin. Neklamným důkazem přítomnosti těchto škůdců je tvorba medovice, která je sladká, lepivá a lesklá. Druhotně se mohou na medovici vytvářet černě.  Svilušky a třásněnky poškozují jak spodní, tak svrchní stranu listů. Nejprve se začnou objevovat stříbřité tečky, které se později slévají do map. Napadení svilušek často velmi napomáhá příliš suchý vzduch. Pravidelná chemická ochrana je nezbytná.

mšice   červci vlnatí

Vyplatí se použít speciální insekticid SUBSTRAL Careo pro okrasné rostliny, který je vhodný pro nekvetoucí i kvetoucí interiérové květiny, balkónovky, rostliny v nádobách na terasách i v kontejner či v zahradě a především pak pro orchideje.

Substral_Careo RTU 750mlPřípravek si připravíme v požadovaném množství do postřikovače a je vhodné jeho opakování po 7 dnech, především u silně zamořených rostlin. Jedná se o systémový přípravek, kde je vhodné využít preventivní efekt – účinná látka koluje v rostlině – tedy i v nových přírůstcích. Současně působí i jako kontaktní, což zajistí prakticky okamžitou likvidaci škůdců zasažením.

Pokud máme pouze několik rostlin, je možnost použít přípravek naředěný přímo v rozprašovači, kdy se pomocí mechanické pumpičky se provádí postřik rostlin. Je nutné aplikaci provádět důkladně, také ze spodní strany listů, kde se většina škůdců vyskytuje. 


Nejen při pěstování orchidejí vám budou k dispozici výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, nebo nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře