Sponzor rubriky

Jsou vaše buxusy v zahradě ve špatném stavu? Nejspíše za to může zavíječ, poradíme, jak ho zlikvidovat!

Vložil | 29.5.2024 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Housenky zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) jsou známým škůdcem buxusů (zimostrázů). Mohou způsobit vážné poškození rostlin tím, že okusují listy a kůru, což vede často až k holožíru. Zavíječ zimostrázový je invazivní druh motýla, který se do Evropy dostal pravděpodobně s mezinárodním obchodem s rostlinami.

JAK ŠKŮDCE IDENTIFIKOVAT

Zavíječ zimostrázový se do České republiky dostal podle entomologů patrně v roce 2011, první záznamy o jeho výskytu byly zaznamenány v Národním parku Podyjí. Tento druh motýla, který je původním druhem ve východní Asii, je v Evropě považován za invazní. U nás se stal známým ohledně rychlé populační explozi, která se projevila skokovým nárůstem škod na buxusech.

Pro boj s tímto škůdcem je důležité pravidelně buxusy kontrolovat a hledat příznaky napadení k nimž patří poškozené listy, dobře rozpoznatelné housenky, trus nebo pavučinky. Existují různé metody ochrany a léčby včetně ručního sběru housenek, použití feromonových pastí nebo aplikace insekticidů. Je také možné odstranit napadené části rostlin a zvýšit odolnost buxusů proti škůdcům správnou péčí a výživou.

PODROBNÉ PŘÍZNAKY

Poškození zavíječem může mít více podob, pro přesné určení patogena bychom je měli znát. Často se totiž mohou zaměnit za jiná onemocnění a ochrana pak není účinná.

Okusování listů a letorostů: housenky začínají okusovat listy a letorosty buxusu od středu keře, což může vést k jejich chřadnutí a usychání.

Pavučinky a kokony: jedním z prvních viditelných příznaků přítomnosti housenek jsou pavučinky, kterými opřádají listy, nebo kokony, ve kterých mohou přezimovat.

Ztráta zelené listové plochy: napadené dřeviny postupně odumírají a schnou, což může vést až k úplnému okousání zelených částí (holožír).

Zelený trus: v okolí napadených buxusů lze často najít velké množství zeleného trusu.

Buxusy je třeba pravidelně kontrolovat a při prvních známkách napadení okamžitě zasáhnout. Proti škůdci, který nemá v České republice přirozené nepřátele, je možné použít různé metody ochrany a léčby napadení.

CHEMICKÁ A BIOLOGICKÁ OCHRANA

Pro ochranu buxusů proti housenkám zavíječe zimostrázového existují jak chemické, tak biologické metody boje, často se doporučuje i jejich kombinace.

Insekticidy: nejúčinnější chemická ochrana je použití insekticidů speciálně určených proti žravým škůdcům. S výběrem vám jistě poradí profesionální zahradník, který ale bude možná muset aplikovat za vás, protože řada přípravků je určena k použití pouze profesionálním uživatelem.

Biologická ochrana: biologické přípravky na bázi bakterie Bacillus thuringiensis, jako je např. Lepinox Plus, jsou účinné proti housenkám a zároveň šetrné k ostatním živočichům.

Feromonové lapače: Tyto přípravky mohou být použity samostatně nebo v kombinaci s biologickými postřiky pro zvýšení ochrany (např. Swiss Feromonový lapač).

Při aplikaci jakéhokoli přípravku je důležité důkladně ošetřit keře tak, aby se postřik dostal i na housenky ve středu keře. Vždy dodržujte návod k použití a bezpečnostní opatření uvedená na obalu produktu. Pokud potřebujete pomoc s výběrem konkrétního produktu, obraťte se na odborného prodavače nebo profesionálního zahradníka.

MOŽNOSTI OBNOVY BUXUSU PO INTENZIVNÍM ŽÍRU

Obnova buxusu po intenzivním žíru housenkami zavíječe zimostrázového vyžaduje trpělivost a správnou péči. Přinášíme několik rad, jak pomoci buxusům, které se potřebují zotavit. Na obrázku vidíme keře, které jsou zcela zdecimované, zda se znovu zazelenají je sázka do loterie. Vykopat je ale můžeme vždycky…

Co tedy pomůže? Především to s péčí nepřehánějte, rostlinám totiž chybí listová plocha. A tak mohou reagovat jinak než buxusy zdravé, olistěné a v plné růstové síle.

Pravidelné zavlažování: ujistěte se, že buxus dostává dostatek vody, zejména během suchých období. S vodou ale opatrně, keře nepřelévejte!

Hnojení: použijte hnojivo s vyrovnaným poměrem N:P:K a výživu můžete aplikovat i postřikem na list, až se znovu objeví. Tím podpoříte růst dalších listů a zlepší se i celková odolnost rostliny i  kondice.

Řez: odstraňte všechny mrtvé nebo poškozené části rostliny, aby se podpořil růst nových výhonků. Suchá hmota ponechaná na rostlině může  zahnívat a být zdrojem další infekce. Je to sice pracné, ale vyplatí se.

Přesazení: v případě vážného poškození může být smysluplné buxus přesadit do nové půdy s lepší drenáží a výživou. Je důležité mít na paměti, že buxusy jsou poměrně odolné a mohou se zotavit i po značném poškození, pokud je o ně následně dobře postaráno. Je-li rostlina stále životaschopná, s pravděpodobností se zotaví a znovu obroste. Proces obnovy ale může trvat několik sezón, a proto musíme být trpělivý a poskytovat buxusu pravidelnou péči.

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


V této situaci bude vítaným pomocníkem…

Pro zvýšení vitality a znovu získání kondice poškozených keřů doporučujeme zálivku roztokem Algahuminu. Roztok by měl mít barvu středně hnědého čaje, zálivka může být opakovaná. Algahumin si můžete zakoupit např. v e-shopu, cena 282 Kč, balení 1 litr. A co nespotřebujete na buxusy, hodí se třeba na kondiciaci již vysazené plodové zeleniny nebo pro pokojové rostliny či ostatní dřeviny v zahradě…

Při pěstování nejen okrasné zeleně vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam jezdit, využijte eshop.raselina.cz

Komentáře