Sponzor rubriky

Jak správně zazimovat dětské hřiště?

Vložil | 7.10.2022 | Žádné komentáře | HRAJEME SI NA ZAHRADĚ

Podzimní měsíce se vyznačují nízkými teplotami a s nimi i prvními starostmi o to, jak na zimu zabezpečit hřiště, které našim dětem od jara do „babího léta“ poctivě sloužilo. Ještě je čas, ale pár rad, jak to udělat, a na co nezapomenout, se možná bude hodit. Kdo ví, zima už klepe na dveře…

Z hlediska péče o dětská hřiště si tyto prostory můžeme rozdělit na veřejně přístupná a domácí. U těch prvních je vše jednodušší, protože jsou v provozu celoročně, včetně zimních měsíců. Zde se provozovatel řídí plánem údržby a péče o tato zařízení, který je přesně formulován a navázán na normu 1176.

Na co nezapomenout doma na zahradě?

Jinak je to ale u hřišť, která máme pro domácí použití. Tady se zimování odehrává v souladu s dalšími podobnými pracemi na zahradě, protože nepředpokládáme, že by si na nich děti během zimních měsíců hrály.

Střechy a přístřešky

První věc, kterou v rámci přípravy domácího zahradního hřiště na zimu uděláme, je stažení látkových zastřešovacích prvků. Ty nás v létě chrání před intenzivními slunečními paprsky nebo před lehkým deštěm. Bývají z materiálů, které by v zimě degradovaly, proto je sundáváme, vyčistíme, vypereme a uložíme někam do skladu. Tím, že se o ně takto postaráme, zabráníme jejich znehodnocení a získáme z hlediska možného použití pár sezón navíc.

Podobně jako stříšky můžeme uschovat na zimu do skladu také jejich konstrukce (dřevěné nebo plastové pruty, laťky). Pokud to jde, demontujeme je a následně omyjeme, otřeme a uklidíme.

Herní prvky

Máme-li na hřišti nějaké závěsné houpačky, žebříky, šplhací lana, popř. i menší skluzavky, odmontujeme je a po běžném ošetření (mytí, sušení) uložíme třeba do garáže. To všechno jsou totiž věci, které zimní povětrnostní vlivy dokáží často nenávratně poškodit. Stejně tak se staráme i o další prvky, které jsme si představili v minulých článcích. Jedná se např. o plastové volanty, různé tabule, dalekohledy či kladky, které sloužily k vytahováním hraček pomocí košíků nahoru na herní věž. Co půjde demontujeme a po omytí vlažnou mýdlovou vodou osušíme. Suché místo v domácím skladu je pak až do jara ideálním stanovištěm pro uskladnění. Následně zkontrolujeme kotvící prvky (patky, utažení šroubů, rez kovových částí aj.), velké opravy ale neprovádíme. Ty přijdou na řadu až na jaře.

Zimování pískoviště

Speciální údržbu před nástupem zimy vyžaduje i naše pískoviště. Řada lidí ho většinou zakryje buď nějakou textilií, igelitem nebo jenom sítí proti kočkám, ideální řešení to ale není. Pískoviště bývají většinou plochy jen 1×1 metr nebo o trochu větší, s profilem písku kolem 15-20 cm. Je dobré, když na zimu jejich náplň vynosíme a písek pohodíme třeba na záhony nebo na trávník, kde zlepší strukturu půdy. Na jaře pak navozíme nový! Písek můžeme samozřejmě i prosít přes jemné síto, odstranit z něj větší kameny a následně ho v nějakém plastovém sudu po usušení uschovat.

Pokud pískoviště takto neošetříme, a bude v zimě hezky, děti mají tendenci si v písku hrát. A ten, protože je mokrý, vlhký, často i zmrzlý, bude hodně studený, což může zapříčinit jejich onemocnění.

Nemáme-li možnost pískoviště výše popsaným způsobem vyprázdnit, na zimu ho jenom zakryjeme. Ale jak již bylo řečeno, ne igelitem nebo sítí, nejlepší je netkaná textilie, která umožňuje průchod vlhkosti dovnitř i ven. Voda do písku se dostane totiž vždycky, je ale třeba zamezit tomu, aby se v něm srážela a tvořily se nějaké plísně.

Co s lanovkou?

Při přípravě hřiště na zimu bychom se měli věnovat i lanovce, o které jsme si povídali v minulém článku. Některé rady, které najdete na internetu, hovoří o tom, že je potřeba sundat sedátko, kladku a povolit lano. První dva úkony ano, ale manipulovat s lanem vám nedoporučujeme. Znovu ho uvazovat na dané místo v době nástupu jara sice jde, ale není to jednoduché, samo o sobě může vážit i 20-30 kilo a k jeho napnutí potřebujete hevery, popř. terénní auto s navijákem.

Pokud přemýšlíte o jeho zimním využití, není daleko Halloween a na lano se dá navěsit spoustu papírových lampionů nebo i vydlabaných dýní se světýlky. A rázem máte zajímavou dekoraci, která může „přerůst“ v zahradní vánoční výzdobu.

Dřevěné konstrukce

Co se týče zbylých dřevěných částí, které nejdou odmontovat (stojny, kůly, dřevěné domky, věže atd.), s těmi neděláme nic. Tovární, kvalitně a profesionálně provedená impregnace kůlů, ze kterých jsou postaveny, je dostatečnou zárukou toho, že v zimě nebudou trpět a nepřízeň počasí přečkají. Ozdobné barevné nátěry v této době neprovádíme, ponecháme je na jaro.

Úklid ploch

Místa s gumovými dlaždicemi nebo kačírkové plochy očistíme jen nahrubo, v podstatě pouze shrabeme listí a z kamínků vybereme hrubší nečistoty. Víc dělat smysl nemá, detailní úklid je spojen až s nástupem nové sezony.

Jak zapojit děti?

Před samotným zimováním hřiště bychom měli s našimi ratolestmi celý „areál“ projít, vysvětlit jim, že hračky, které během roku používaly, se musí vyndat z písku, shromáždit na dané místo, umýt mýdlovou vodou, osušit a dát do koše v garáži. Chce to ale trpělivost, protože tato etapa péče o herní plochy bývá většinou daleko složitější, než zazimovat hřiště jako takové…

 

Autor textu: Vladeko s.r.o, https://www.detskahriste.cz

Pokračování příště…

Komentáře