Nejen jablka v syrovém stavu, ale také jejich sušená podoba jsou vítaným doplňkem naší stravy, v případě křížal se pak dá hovořit i o mlsání, při němž nahrazujeme sušenými jablkovými plátky nezdravé brambůrky a chipsy.
Pod tímto názvem si můžeme představit sušené kousky nebo tenké plátky jablek či hrušek sladkokyselé chuti, záleží na odrůdě. Největší chybou je, když nejsou nasušené křížaly pružné, lámou se a mají jinou než hnědožlutou barvu. Tmavé zbarvení signalizuje přesušení a snižuje kvalitu křížal. Z hlediska historického se dostáváme až do Persie či Arménie, kde je konzumace sušeného ovoce součástí nejen tamní kuchyně a zvyků, ale i kulturních tradic. U nás se křížala spojuje převážně s jablky nebo hruškami, sušit se ale v obecné rovině dají také švestky, meruňky a nebo jahody. Plody by měly být vždy zralé, ideálně s vyšším obsahem cukru. Moučná jablka pro sušení vhodná nejsou, křížaly snadno praskají a lámou se.
Jak správně sušit?
Sušení je způsob konzervace, při kterém snižujeme v ovoci množství vody. To má vliv na mikroorganismy, které dále nemohou žít a ovoce kazit. Zároveň se snižuje také hmotnost, což má vliv na následné skladování. Křížaly můžeme sušit v sušičkách na ovoce, v ideálním případě i na slunci, dále pak na radiátorech ústředního topení nebo v klasické elektrické, popř. sporákové troubě.
Jak správně postupovat?
Jablka nebo hrušky dobře omyjeme pod tekoucí vodou a plody oloupeme nebo necháme se slupkou. To záleží na naší chuti a zvyklostech. Dále plody rozpůlíme, vyndáme jádřince a nakrájíme na tenké plátky, maximálně 5 mm. Pokud sušíme křížaly v troubě, volíme raději elektrickou. Na plech položíme pečící papír a na něj plátky jablek či hrušek pokládáme jeden vedle druhého, nikoliv ve vrstvách. Nejprve nastavíme teplotu na 50 – 60 oC a když plátky ovoce začínají sesychat, zvýšíme ji na 70 oC. Následně ovoce otočíme a dosoušíme při 60 oC. Křížaly jsou správně usušené tehdy, když plátek jablka ztratí svou pružnost. Použijeme-li sušičku na ovoce, pokládáme plátky na rošty v patrech nad sebou. Sušení nám v tomto zařízení potrvá přibližně 6 – 8 hodin, u klasické trouby to může být i déle. Konkrétní délky sušících cyklů najdete v popisu parametrů jednotlivých modelů, například v tomto porovnání sušiček ovoce.
Skladování křížal
Po usušení vyndáme křížaly ze zařízení, kde jsme plátky ovoce sušili, a necháme krátce vychladnout. Následně dáváme křížaly do nádob s víkem a umisťujeme na suché, tmavé a chladné místo. Ideální je chladnější špajz s teplotou, která nepřesahuje 15 oC. Uskladněné křížaly pravidelně kontrolujeme. Pokud nebudou dostatečně usušené, může se stát, že se na nich objeví plíseň. V případě nálezu takto infikovaných křížal musíme vyhodit obsah celé dózy.
Z křížal si můžeme připravit i chutný čaj, převážně je konzumujeme jako ovocné chipsy
Jaké mají křížaly použití?
Sušené plátky jablek nebo hrušek konzumujeme především samostatně, podobně jako již zmiňované chipsy nebo brambůrky. Můžeme si z nich ale připravit i dobrý jablečný čaj, který ochutíme medem. Pokud je předem navlhčíme a necháme změknout, dají se používat i do jablkového závinu nebo buchet.
Autor příspěvku: Eva Stropnická