Sponzor rubriky

Jak si poradit s drobnými úrazy dětí na zahradě, třeba i za přispění bylinek

Vložil | 18.8.2016 | Žádné komentáře | HRAJEME SI NA ZAHRADĚ

 

Každý z nás se určitě někdy v dětství zranil, a ne jednou. Říznutí, škrábnutí, vyvrknutí nohy, malé popálení nebo opaření, možná i zlomenina ruky. To jsou bohužel naprosto běžná zraněním, na která si pamatujeme a která teď musíme řešit i u našich ratolestí.

FotkyFoto_56320188_XSDrobné úrazy nás a naše děti provázejí celý život. Když dítě začne lézt, stoupat si a nakonec chodit, je toto období pro nás, rodiče, velmi náročné. Stále se bojíme, aby se našim potomkům nic nestalo, ale jsou situace, které přinesou drobný úraz tak rychle, že se ani nestačíme ohlédnout. Drobné úrazy dítěti určitě nijak neublíží, naopak se dítě stane samo ostražitějším. Je ale třeba hlídat dítě zejména v neznámém prostředí, kde se ještě nepohybovalo a kdy dítě není schopno ještě riziko posoudit. Malé děti se chovají rizikově z nevědomosti, nevědí, co se jim může stát, kde hrozí jaké nebezpečí. Drobné úrazy děti bolí, na chvíli jim i nám zkomplikují život, ale pak se zahojí a život jde dál.

Co dělat, když dítě utrpí drobný úraz?

Nejprve je samozřejmě nutné vyhodnotit, zda se jedná o záležitost, kterou zvládneme doma pomocí desinfekce a náplasti, nebo zda je situace horší, a pak je nutné vyhledat lékaře, abychom mohli vyloučit vážnější poranění (zlomeninu, vykloubení, otřes mozku, atp.). A jak správně postupovat?

FotkyFoto_80126158_XSOdřeniny
Ránu vyčistěte vodou a mýdlem (silně znečištěnou ránu musí vyčistit lékař!).
Ránu vyčistěte dezinfekcí.
Ránu osušte poklepáváním gázového čtverečku na ránu.
Je-li rána otevřená, nejprve zastavte krvácení, ránu ošetřete a až poté volte lék.
Ošetřete překrytou sterilní gázou a náplastí nebo jen náplastí.
Hrozí-li infekce, vyhledejte lékařskou pomoc.

Krvácení z nosu
Posaďte postiženého s předkloněnou hlavou.
Postiženému řekněte, aby si stiskl měkkou část nosu prsty a dýchal ústy.
Na čelo a zátylek přiložte studený obklad.
Uklidňujte postiženého.
Po pěti minutách postiženému uvolněte stisk. Pokud krvácení neustalo, opakujte.
Poté, co krvácení ustane, nechte postiženého ještě v klidu odpočívat.

Bodnutí hmyzem
Uklidněte a povzbuzujte postiženého.
Pokud je žihadlo vidět, setřete ho nehtem nebo tupou stranou nože.
Pobodanou část těla chlaďte studenou vodou, pokud možno zvedněte a sledujte alespoň 10 minut.
V případě přetrvávajícího nebo zvětšujícího otoku a bolestí vyhledejte lékařskou pomoc.
V případě bodnutí v ústech či krku dejte postiženému cucat kostku ledu nebo upíjet ze sklenice studené vody a přivolejte lékařskou pomoc.

Zranění dětí bolí dvojnásobCizí těleso v oku
Posaďte postiženého proti světlu.
Rozevřete mu víčka.
Prohlédněte celé oko.
Naleznete-li na bělmu cizí těleso, odplavte jej vodou, nebo odstraňte těleso navlhčeným tamponem nebo rohem kapesníku.
Pokud nepomůže ani to, vyhledejte lékařskou pomoc.

Je-li tělísko pod vrchním víčkem, přetáhněte horní víčko přes spodní. Nikdy se nedotýkejte ničeho, co je pevně zaklíněno v oku nebo co je na duhovce a zornici (barevná část oka). V takových případech vždy vyhledejte lékařskou pomoc.

Cizí těleso v nose
Nezkoušejte vyndat cizí těleso sami.
Zavezte postiženého k lékaři nebo zařiďte jeho odvoz.
Uklidněte postiženého a řekněte mu, ať se pokusí dýchat nosem normálním tempem.

Třísky a střepiny
Použijte pinzetu, při hlubší ráně by měla být sterilní.
Opatrně omyjte okolí rány mýdlem a teplou vodou.
Pinzetou uchopte třísku co nejblíže u kůže a vytahujte ji ven, pod stejným úhlem, pod jakým vnikla do kůže.
Ranku mírně stlačte prsty tak, aby začala krvácet a vyplavily se tak z ní zbylé nečistoty.
Vyčistěte okolí a přiložte náplast nebo krytí a obvaz.

Popáleniny
Rozlišujeme 3 stupně popálenin: I. stupeň – začervenalá kůže, pálivá bolest, II. stupeň – tvoří se puchýře, III. stupeň – odumřelá tkáň, nevratný stav. Při popáleninách od slunce se běžně setkáváme s I. stupněm. Důležité je chladit postižené místo, použít vhodné ošetřující krémy. Preventivně je důležité vyhýbat se sluníčku, chránit se vhodným oblečením a používat opalovací krémy.

Arnika montana - homeopatický lékHomeopatické léky první pomoci

Pokud se jedná jen o malý úraz, můžeme použít několik základních homeopatických lé­ků. Homeopatické léky se nechávají volně rozpustit pod jazykem. Nejznámějším „úrazovým“ lékem je jednoznačně Arnica Montana. Je to lék, který by měl každý povinně nosit u sebe, zvláště pak maminka s dítětem na hřišti ve své příruční tašce by jej neměla postrádat. Tento lék je dobře dostupný v každé lékárně. Arnika je přírodní medikament, který napomáhá regeneraci ran. Léčivé látky v této bylině urychlují vstřebávání modřin, krevního výronu apod. Čím dříve lék podáme, tím dříve můžeme pozorovat jeho efekt. Vhodné je podávat lék Arnica Montana 9 CH po jedné kuličce každých 10 minut, následně prodlužujte intervaly na každých 30 minut a pokračujte v průběhu celého dne. Další den pokračujte v dávkování 2–3× denně až do zhojení. K Arnice můžete přidat některý z níže uvedených léků. Pro všechny léky platí stejné dávkování: ze začátku 3× každou čtvrthodinu po jedné kuličce, pak stačí 3× denně.

Hypericum perforatum 15 CH (třezalka tečkovaná) použijeme, pokud je postižené místo velmi bolestivé, hlavně postižení rtů, konečků prstů, kolem přirození. Tento lék se také velice osvědčil u poranění kostrče. Je to lék vhodný na bolesti nervového původu. Ledum palustre 9 CH (rojovník bažinatý, divoký rozmarýn) spolu s Arnikou je vhodný na rychlejší vstřebání monoklů kolem očí. Tento lék je vhodný u drobných i závažnějších bodných ran. Staphysagria 9 CH (stračka)  hojí všechny řezné rány, a to jak úrazy, tak operační rány. Calendula 5 nebo 9 CH (měsíček lékařský) je vhodná na odřeniny, drobné řezné rány a popáleniny. Na poštípání hmyzem je vhodný lék vyrobený ze samotné včely Apis mellifica 5 nebo 9 CH.

Bylinné léky první pomoci

Byliny jsou při hojení ran jednou z nejdéle používaných a velmi dobře prověřených léků. Doklady o jejich používání sahají velice daleko do minulosti. Mnoho moderních léků na urychlení hojení vychází právě z rostlinné říše. Látky obsažené v některých bylinách působí protizánětlivě, zlepšují prokrvení tkání a urychlují jejich regeneraci. Také působí velice příznivě proti tvorbě jizev.

Nejčastěji užívanými bylinami na hojení ran jsou: měsíček zahradní (používá se na obklady a koupele nálev z květů nebo mast), řepík lékařský (používá se na obklady a koupele nálev z kvetoucí nati nebo mast), šalvěj lékařská (používá se na obklady a koupele nálev z listu a nati nebo mast, heřmánek pravý  (používá se na obklady a koupele nálev z květů nebo mast), aloe stromovitá (používá se čerstvá šťáva z listů), netřesk střešní (používá se čerstvá šťáva z listů), kokoška pastuší tobolka (používá se na obklady nálev z listů proti krvácení), arnika (prha chlumní) (používá se na obklady nálev z květů nebo mast), pískavice řecké seno (používá se na obklady a koupele nálev z nati), dub letní (používá se na obklady a koupele nebo mast a gel odvar z kůry) sedmikráska chudobka  (používá se na obklady a koupele nálev z květů nebo mast).

Jitrocel většíZa takové univerzální snadno dostupné „ranhojiče“ můžeme považovat kostival, řebříček a jitrocel. Kostival je výborný na rány, výrony, otoky, spáleniny a popraskanou kůži. Obklad z kostivalu připravíme snadno. Čerstvé listy rozdrtíme v hmoždíři nebo rozmixujeme a vzniklou kašovitou hmotu naneseme na očištěnou ránu. Vše překryjeme obvazem a necháme dvacet až třicet minut působit. Toto opakujeme asi osmkrát během dne, dokud se postižené místo nezačne hojit. Zároveň s kostivalem se používá řebříček. Staví totiž krvácení čerstvých ran po úrazech, ale i krvácení z nosu a zároveň rány dezinfikuje. Stačí rozemnout čerstvé listy, aby se uvolnila šťáva, a lehce přiložit na ránu či do nosu. Lze ho také smíchat s kostivalem v poměru 1 : 1. Tato směs působí jako prevence proti vzniku modřiny.

Další bylinou první pomoci při menších poraněních je jitrocel. Pomáhá zastavit krvácení (když si třeba rozbijeme koleno), rozemnuté listy přikládáme i na pohmožděniny a vymknutí. Jitrocel pomůže také u ran, které jsou již podrážděné a zanícené. Lze jím ošetřit rovněž otoky způsobené hmyzím štípnutím nebo puchýře od popálení kopřivou.

Mazaná mast: sami doma si můžeme z kostivalu a řebříčku připravit hojivou mast. Smícháme stejné množství jemně nasekaného čerstvého kostivalu a listů řebříčku. V malém kastrolku byliny zalijeme olivovým olejem, zakryjeme pokličkou a 20 minut zvolna zahříváme. Pozor, směs se nesmí vařit. Byliny scedíme a zjistíme, kolik máme oleje. Odměříme to šálkem – na tři čtvrtě šálku přidáme 1,5 dkg čistého nastrouhaného včelího vosku a mírně zahříváme, dokud se vosk neroztaví. Pak směs nalijeme do skleniček a necháme zatuhnout. Mastí potíráme omyté řezné rány, škrábnutí a naražená místa. V lednici mast vydrží až jeden rok. Pokud se do výroby masti nechceme pouštět sami, dostaneme v lékárně hojivou bylinnou mast hotovou. Třeba mast z arniky, která má protizánětlivé účinky, je výborná na modřiny, otlaky a pohmožděniny. Mast není vhodná na otevřené rány.

MUDr. Ing. Bc. Markéta Kastnerová, Ph.D.

Komentáře