Sponzor rubriky

Jak se správně starat o konstrukce dětského hřiště a z čeho se dá stavět svépomocí?

Vložil | 24.5.2022 | Žádné komentáře | HRAJEME SI NA ZAHRADĚ

Máme-li dětské hřiště, jistě nás bude zajímat z jakého materiálu je, jakým způsobem ho udržovat a popř. co použít, chceme-li si tuto stavbu realizovat sami svépomocí a ušetřit tak za nákup.

 Jak z hlediska provozu, tak také v oblasti péče o dětské hřiště je rozdíl v tom, zda stojí doma na zahradě anebo je veřejně přístupné. Většina herních prvků je ze dřeva jehličnanů, což někoho může překvapit, protože tyto stromy mají dřevo poměrně řídké a měkké. Je to však otázka financí, dřevo listnáčů je totiž nesrovnatelně dražší. Správným způsobem ošetření se ale dá tento handicap vyrovnat, tlaková impregnace je „mocný nástroj“. A o co jde?

Tlaková impregnace

Tato technologie dokáže do pórů dřeva pod tlakem vpravit velké množství chemických látek, které ho následně chrání před dřevokaznými houbami, plísněmi, hmyzem či vlhkem. Tlakovou impregnaci ale doma v dílně či garáži udělat nedokážete, je na to třeba poměrně sofistikované zařízení. To zajistí, aby se roztok dostal nejenom na povrch (to se dá udělat i natíráním), ale i do celého profilu hranolů. Žádný lepší způsob ochrany dřeva není a šidit ho se nevyplácí!

Čerstvě naimpregnované dřevo je zelené, následně jak vysychá, se barva mění ve žlutozelenou až béžovou. Dále pak již jen šedne, což je dáno působením slunečního svitu a UV záření. Z hlediska barevné podoby dřevěných konstrukcí je základem impregnace, druhým krokem pak bývá jejich povrchová úprava. Některé zahradní stavby dostáváme od výrobce již „nabarvené“, povrchový nátěr si ale můžeme udělat i sami. V podstatě jde o to, že se nám líbí určitá barva a tou herní prvek natřeme.

Povrchová úprava lazurou

Pokud se na natírání konstrukce hřiště chystáme, měli bychom vědět jednu důležitou věc, která souvisí s vysycháním. Po impregnaci je vlhkost dřeva poměrně vysoká (i desítky procent) a to by mohlo díky „uzavření“ povrchu hranolů způsobit odlupování barevného nátěru. Je tedy lepší nechat alespoň jednu sezónu dřevo vyschnout a teprve pak provádět lazurovací nátěr. Životnost hřiště tím neutrpí, pouze si ušetříme zklamání z odlupující se barvy…

Výrobci dětských hřišť i jejich uživatelé nám jistě dají za pravdu, pokud tyto stavby označíme jako dočasné. Přeci jen dětské hřiště do soukromé zahrady s věkem dětí tak nějak pozbývá smyslu 😊…  Z toho pak plyne možnost použít levnější nátěry (ekologické, vodou ředitelné), které svůj úkol splní, ale naši kapsu nezatíží. Ideální je pro tento případ tenkostěnná nebo olejová lazura. Důležité je poukázat také na to, že hřiště je na rozdíl od pergoly nebo zahradního nábytku mechanicky více namáháno, což je dáno blízkostí pískoviště.  Hrající si děti mají písek na podrážkách bot a ten barvu logicky odírá. Nejlepší je tedy používat na údržbu herních prvků hřiště lazury, které se vpíjejí do dřeva, což následně zabraňuje vzniku nepěkných map a odřených míst.

Údržba veřejných hřišť

U hřišť, která se nacházejí na veřejných místech, je údržba o trochu jiná. Tady se předpokládá, že investor má čas pouze na běžné úkony a ničím jiným se zabývat nebude. Prvky dětského hřiště už jsou tedy kromě vysokotlaké impregnace natřeny již z výroby. A kromě lazury se zde mohou na doplnění barevnosti vyskytovat třeba i laminátové desky či jiné plastové prvky, samozřejmě probarvené.

 Výstavba hřiště svépomocí

Rozhodneme-li se pro výstavbu dětského hřiště vlastními silami, musíme v prvé řadě nakoupit kvalitní dřevo (hoblované a hloubkově impregnované). Pokud to nedodržíme, je třeba počítat s nižší životností stavby. A nejde-li to, musíme tlakovou impregnaci nějak nahradit. Nejprve použijeme penetrační nátěr a pak v několika vrstvách (další vždy až po zaschnutí) impregnaci. Tu se štětcem snažíme zapravit co nejhlouběji do dřeva. Následně pak již můžeme, po dokonalém zaschnutí předchozích nátěrů (několik dnů), aplikovat barevnou lazuru, vždy minimálně dvě vrstvy, ideální jsou tři až čtyři. Tady se nevyplatí šetřit.

Je pravdou, že životnost doma vyrobeného hřiště bude asi menší než zakoupeného, ale jak již víme, tato stavba je klasifikována jako dočasná. Jakmile děti odrostou, hřiště buď rozebereme a zlikvidujeme, nebo ho můžeme dát někomu, kdo má menší děti…

Pokračování příště… 

Autor příspěvku: Vladeko – https://www.detskahriste.cz/

Komentáře