Sponzor rubriky

Dřevěné dětské domky, místo pro hry a tajemství nejmladších uživatelů zahrady.

Vložil | 9.6.2022 | Žádné komentáře | HRAJEME SI NA ZAHRADĚ

Které z dětí by nechtělo mít svůj vlastní domeček, kam by se mohlo schovat! Kde by si mohlo hrát anebo se s kamarády ukrývat před zraky dospělých a spřádat ty nejsmělejší plány…

 Nezaměňujte domky s věží!

Tuto stavbu mohou v zahradě evokovat herní věže, které jsou základní součástí dětských hřišť. Zde se však nejedná o domeček v pravém slova smyslu, většinou jsou to jen vyvýšené zastřešené plochy, které slouží jako místo pro nástup na skluzavku, popř. zde končí horolezecká stěna či provazová pavučina.

Bavíme-li se o dětských domcích, máme na mysli klasickou zmenšeninu nějaké větší zahradní chaty s dveřmi, okny, třeba i předsíní a zábradlím. Prostě místo, kde se za zavřenými dveřmi mohou děti schovat a probírat svá tajemství nebo první lásky. A poté, co odrostou, dají se v domečky v zahradě použít třeba jako skladovací prostory, popř. z nich snadno uděláme boudu pro většího psa. Jejich využití je tedy dlouhodobé, všestranné…

 Z čeho jsou domky postaveny a na co je usadit?

Základní konstrukce je dvojího typu. V prvním případě se jedná o dřevěné panely, které si přivezeme na zahradu a jednoduše dle návodu smontujeme. Postačí 6 – 8 kusů a během krátké doby máme domek i se střechou. Druhá varianta je pak tzv. srubová. Tady jsou základem silnější prkna s fixujícími drážkami, které podobně jako kmeny při stavbě kanadského srubu „skládáme“ od spodu směrem vzhůru na sebe.

Co se týče plochy, na které domek vzniká, není potřeba žádná základová deska jako u chaty zahradní. Protože se jedná o dočasnou, jednoduchou a lehkou stavbu, usazujeme domeček třeba na zhutnělou štěrkovou plochu nebo na impregnovaný trámový rošt. Pracujeme-li v nerovném terénu, vodorovný základ získáme pomocí zemních vrutů a na nich položeném dřevěném rámu. A použít se dají i velkoformátové betonové dlaždice.

Jak zabránit nepříznivým povětrnostním vlivům?

Poté, co domek postavíme, musíme jeho vnější i vnitřní plochu natřít. To je potřeba dělat s citem, protože uvnitř této stavby budou děti pobývat delší dobu a nesprávně zvolený nátěr může ohrozit jejich zdraví. Nátěrové látky by mohly těkat do okolí a krom jiného třeba i zapáchat! Pro povrchovou úpravu stěn vnitřních i venkovních se tak doporučují lazury ředitelné vodou, mající atest pro dětské hračky.

 Střešní krytina.

Domek stojí venku v zahradě a děti v něm budou i tehdy, až zaprší. Vhodnou krytinou je tedy potřeba zajistit to, aby do něj nezatékalo.  Běžně se používá vodě odolná lepenka, popř. asfaltové šindele.  V různém barevném provedení je známe z klasických chat, tady díky svému tvaru mohou připomínat pohádku o perníkové chaloupce. Dražší krytina (betonové či pálené tašky, plech nebo aquafólie) se na střechy dětských domků nepoužívá, je to zbytečné.

Běžná údržba a zimování

Základní úklid domku by měl být od začátku na dětech. Na nás pak zbydou drobné opravy a čas od času (většinou na jaře pře nástupem nové sezony) udržovací nátěry. Hodně důležité je větrání, a to hlavně v zimních měsících.  Pokud totiž s příchodem prvních mrazíků domek hermeticky uzavřeme, bude se v něm držet vlhkost či tvořit plíseň. A zatuchlinou bude cítit ještě dlouho po odzimování. Navíc dřevo do sebe natáhne vlhkost, což se následně projeví špatně se otevírajícími dveřmi nebo okny, popř. se vyboulí dřevěná podlaha.  Na zimu tedy necháme jedno okno pootevřené, popř. místo něj osadíme „mříž“. Ta zabrání v přístupu kočkám a zajistí potřebné větrání.

Kreativní varianty domků

Kromě klasických staveb realizovaných na vodorovné ploše v zahradě, jsou v nabídce dětských domečků i takové, které stojí na čtyřech kůlech. Důvody, proč tomu tak je, jsou v podstatě dva. Jednak toto provedení evokuje z hlediska dětské představivosti „domek na kuřích nožkách“, a navíc je možné díky tomuto systému postavit zázemí pro děti i v prudkém svahu. Každá noha totiž může být jinak dlouhá, což nám z hlediska realizace dává mnoho možností. Navíc se dá tento systém využít při stavbě domku v korunách stromů, kdy použijeme kůly delší a dřevinu nijak zásadně nepoškozujeme! Nahoru a dolů se pak leze po žebříku (provazový i klasický), nebo šplhá po provaze či tyči.

Z hlediska bezpečnosti je celá stavba garantována evropskou normou EN 71 a většinou se uvádí, že domky jsou určeny pro děti ve věku 3 do 12 let.

Co se týče dalších prvků dětského hřiště (houpačky, prolézačky, trampolíny, horolezecké stěny, pískoviště aj.), ty stavíme do sousedství domků, fyzicky je s nimi ale nespojujeme.

Pokračování příště: dětská hřiště pro hendikepované děti…

Autor příspěvku: Vladeko – https://www.detskahriste.cz/

Komentáře