Dochází Vám inspirace při přípravě jídel z vypěstovaných a uskladněných dýní? Poradíme, co s nimi!

Vložil | 26.10.2016 | Žádné komentáře | ZDRAVÁ VÝŽIVA A RECEPTY

Možná je ještě máte ve sklepě a nebo v chladné garáži a tak nějak nevíte, co s nimi. Níže uvedené recepty z dýně berte jako inspiraci třeba k víkendovému vaření…

Zpracování této oblíbené zeleniny je jednoduché, jen je třeba pečlivě prozkoumat, aby nebyly nahnilé! Takové ihned bez milosti likvidujeme. Variací pokrmů je  bezpočet, jen se nebojte experimentování…

dyne-se-hodi-nejen-k-vytvareni-masek-pro-halloween-ale-i-na-pripravu-skvelych-pokrmuDýňový gratin – ideální příloha k vepřovému či hovězímu masu:

2 střední dýně Hokkaido (nebo jiné, ale počítejte s tím, že ostatní druhy budete muset oloupat)
1 litr plnotučného mléka
100 g másla
1-2 stroužky česneku (dle chuti)
muškátový oříšek (dle chuti)
hladká mouka na zahuštění, sůl a pepř

Dýni rozkrojte na polovinu a zbavte ji semínek. V robotu ji nakrájejte na co nejtenčí plátky. Lépe se vám s dýní bude pracovat, když se vám podaří plátky mít zároveň co největší, aby se snadno kladly do pekáče.

Příprava bešamelu: rozpusťte si v rendlíku máslo a přidejte cca 100 gramů hladké mouky. Promíchejte a krátce ji orestujte. Ihned poté vlijte do hrnce mléko a míchejte, dokud směs nezhoustne do požadované kašovité konzistence. Přidejte muškátový oříšek, sůl  a pepř podle vaší chuti. Pokud chcete mít bešamel s nádechem česneku, stroužek česneku na prkýnku dlaní silou rozdrťte a pokrájejte nadrobno. Takto se z něj vyloučí mnohem více vonných silic. Česnek přidejte zároveň s mlékem.

Hlubší pekáč si vyložte pečicím papírem a poklaďte vrstvu dýňových plátků. Následuje vrstva bešamelu. Takto pokračujte, dokud nebudete mít pekáček plný. Nejsvrchnější vrstva ale musí být bešamel. Vložte do trouby a pečte na 140 stupňů, dokud nebude svrchní bešamel zbarven dozlatova.

dynovy-quiche_lDýňový quiche s kozím nebo modrým sýrem (určeno na formu 24 cm)

Na těsto budete potřebovat: 80 g másla nebo hery, 200 g hladké mouky, 1 lžíci vody, 1 vejce
Na obsah koláče: ½ nebo 1 malou dýni Hokkaido, kozí nebo modrý sýr dle chuti, 200 g sýru gouda,
4 vejce, 300 ml 31% smetany, trochu olivového oleje

Do mixéru vložte jako první změklé máslo, postupně přidávejte mouku. Až budete mít rozmixovanou přibližně polovinu mouky, přidejte lžíci vody a vejce. Následně přisypávejte zbytek mouky. Těsto nechte chvíli v lednici, aby si odpočinulo.

Vymažte si nízkou formu s vroubkovaným okrajem máslem nebo herou a dno formy pokryjte pečicím papírem. Těsto si rozválejte a přesuňte do formy. Prsty dotvarujte až do krajů a propíchejte ho vidličkou. Těsto zakryjte pečicím papírem, který posypete fazolemi. Korpus se takto při pečení nezvedne. Pečte ho na 180 stupňů přibližně 10 minut.

Dýni rozkrojte a vydlabejte semínka. Nakrájejte ji na malé kostičky a orestujte na másle nebo olivovém oleji. Orestovanou dýni si dejte do misky. Přidejte smetanu a vejce a důkladně promíchejte. S aromatickými sýry můžete u slaných koláčů naložit dvěma způsoby:
1. sýr zamícháte rozkrájený na kousíčky přímo do směsi
2. pokladete kousky do směsi nahoru

Na dno upečeného korpusu nasypte nastrouhaných 100 gramů sýru gouda či jiného nearomatického sýra. Nalijete směs s dýní a poté nasypte zbylých 100 gramů sýra. Vznikne vám tak křupavá krustička. Pečte na 160 stupňů přibližně 30 minut. Hotový koláč má kompaktní náplň a krustičku zlaté až hnědé barvy.

dynovy-chessecakelDýňový  pečený cheesecake s pomerančovou kůrou

75 g másla + na vymazání
180 g sušenek (např. BeBe)
½ dýně nebo 1 malá dýně
500 g Philadelphie nebo jiného sýru lučinového typu
200 g 31% smetany, zakysané smetany nebo řeckého jogurtu
4 velká vejce
2 lžíce škrobu
lžička vanilkového extraktu, vanilkový lusk nebo cukr
50 g cukru nebo medu
1 citrón
1 klacík skořice

Dýni rozpůlte a vydlabejte všechna semínka. Rozkrájejte ji na kostičky a povařte je ve vodě s citrónovou šťávou, vanilkovým luskem a klacíkem skořice. Vyjměte a rozmixujte na kaši.

Na korpus rozmixujte sušenky a přimíchejte rozpuštěné máslo. Formu na dort si vyložte pečicím papírem, boky vymažte máslem a naspod vysypejte sušenkami a důkladně je udusejte.

Dýňovou kaši smíchejte v misce nebo robotu s 500 gramy sýru lučinového typu, pak přidejte smetanu a všechny další ingredience včetně kůry a šťávy z jednoho citrónu.

Hotovou směs nalijte na korpus. Ten si můžete dopředu upéct na 180 stupňů, cca 5 minut, ale není to nezbytně nutné. Pečte 10 minut na 190 stupňů, následně stáhněte teplotu na 110-120 stupňů a pečte přibližně hodinu.

Dýňová polévka zahřeje!

Děti ji milují a možná ji budete muset vařit celý rok. Pro dospělé strávníky můžete zvolit i exotičtější variantu s koriandrem nebo kokosovým mlékem.

Dobrou chuť přeje Jana Voborská

Komentáře