Květen je měsíc, na který se každý milovník bambusů moc těší. Většina rostlin totiž tvoří nová stébla, která i v našich podmínkách rostou velmi rychle, a to až 21 cm za den u druhů, které tvoří tyčovinu.
Keřovité Fargesie vyhánějí mnoho stébel, jež se podle druhu olistí buď v tomto roce (Fargesia rufa , Fargesia robusta) nebo na jaře dalšího roku (Fargesia nitida). V tomto období neděláme z hlediska potřebné péče o bambusy v podstatě nic, necháváme je růst a pozorujeme je. A je fajn, pokud se do zahrady dostanete i několikrát denně!
Nově rostoucí bambusová stébla jsou mnohdy fascinující!
Pokud jste ale majitelé jedlého druhu bambusu, můžete si sami z vlastní rostliny sklidit bambusové výhonky, kterými si obohatíte V jídelníček o řadu prospěšných látek (např. vitamíny E a další minerály). Mezi jedlé druhy patří: Arundinaria gigantea, Phyllostachys angusta, Phyllostachys aureosulcata, Phyllostachys nuda, Phyllostachys parviflora, Phyllostachys propinqua, Phyllostachys rubromarginata, Sasa kurilensis nebo Sasa veitchii.
Mějte však na paměti, že každým sklizeným výhonkem přicházíte o stéblo (tyč)!
Pohodu a klid nejen u bambusů přeje Jan Kocourek, www.bambusy.cz
Bambusové výhonky s vejci: máte-li sklizené výhonky, jistě přemýšlíte, co s nimi. Do klasické číny je zkoušel přidávat asi každý, ale co vyzkoušet něco úplně jednoduchého?
Postup: bambusové výhonky omyjte a nechte odkapat. Následně je nakrájejte na úzké proužky podle vlastní volby. Jarní cibulky podélně překrojte a nakrájejte na asi 3 cm dlouhé kousky. Česnek oloupejte a nakrájejte nadrobno.
Na pánvi rozehřejte olej a na něm orestujte česnek dozlatova, přidejte k němu bambusové výhonky, cibulku, rybí nebo ústřicovou omáčku a cukr a restujte cca 3 minuty. Zeleninu posuňte na jednu stranu pánve, na volné místo rozklepněte 2 vejce a smažte je až ztuhnou. Smíchejte vše dohromady a případně dochuťte rybí či ústřicovou omáčkou. Podávejte s chili omáčkou s koriandrem.
Poznámka: tento recept byl převzat ze stránek www.labuznik.cz