Svátky jara s sebou vždy přinášely kromě duchovní podstaty také hodně dobrého jídla a pití. A co zkusit letos kromě tradiční sekanice, bylinkové nádivky a vajíček také pokrmy trochu méně známé? Třeba ty, co vařili naše babičky a prababičky…
Ingredience: 1 celý králík nebo 4 králičí stehna, 3 mrkve, mražený hrášek, sůl, 5 kuliček pepře, jalovec, bobkový list, nové koření, 0,5 l bílého vína, 150 g slaniny, 100 g másla, olej, mouka na zahuštění omáčky, masový vývar nebo voda na dolévání.
Postup: maso očistíme, osolíme, potřeme olejem a zprudka opečeme v pekáči, ve kterém budeme maso péct v troubě. Stáhneme z ohně a do pekáče přidáme nadrobno pokrájenou slaninu, koření, máslo a bílé víno. Králíka pečeme při 170 °C asi 1,5 hodiny za neustálého podlévání a polévání vypečenou šťávou. Na kostičky nakrájenou mrkev uvaříme v páře do měkka a půl hodiny před koncem pečení přidáme do pekáče k masu. Když je maso hotové, vyjmeme ho, šťávu přecedíme, zaprášíme moukou a provaříme. V hotové omáčce nakonec rozpustíme studené máslo a dochutíme.
Ingredience: jehněčí kýta, celá palice česneku + 3 stroužky, 2 snítky rozmarýnu, sůl, pepř, olej, šťáva z půlky citronu.
Postup: kýtu odblaníme. Z oleje, soli, pepře, citronové šťávy, rozmarýnu a 3 rozmačkaných stroužků česneku připravíme marinádu, kterou pořádně vetřeme do masa. Takto připravené maso vložíme do pekáče, spolu se zbytkem marinády, překrojenou palicí česneku a zbylým rozmarýnem. Pečeme 8-9 hodin při 80 °C (klidně přes noc). Po upečení ze šťávy vyjmeme rozmarýn a překrojenou palici česneku, ze které vymačkáme pečené česneky zpět do šťávy. Šťávu můžeme zaprášit moukou a provařit.
Velikonoční věnec z kůzlečího masa
Ingredience: 150 g hladké mouky, 120 g vychlazeného másla, 1 vejce, 1-2 lžíce ledové vody, špetka soli, špetka moučkového cukru, 400 g mletého kůzlečího masa, 200 ml smetany, 1 pórek, 1 větší mrkev, 1 vejce, sůl, pepř, špetka mletého tymiánu, špetka muškátového oříšku, 1 starší rohlík, 50 g másla.
Postup: z mouky, másla, vejce, soli, cukru a vody rychle vypracujeme vláčné těsto, které dáme aspoň na půl hodiny odpočinout do lednice. Mezitím na másle podusíme nadrobno nakrájený pórek a nahrubo nastrouhanou mrkev. Smetanu smícháme s vejcem a nadrobno pokrájeným rohlíkem. Přidáme jemně mleté maso, okořeníme a řádně několikrát propracujeme, aby se do masa vsákla tekutina. Nakonec přidáme zchladlou podušenou zeleninu. Z masové směsi vytvoříme váleček, který zabalíme do mikrotenové fólie, stočíme do věnce a půl hodiny pošírujeme (vaříme velmi zvolna) ve vodě. Poté maso vyjmeme, necháme vychladnout a mezitím si vyválíme těsto, které nakrájíme na pásky. Vychladlé maso, vyjmeme z fólie a obtočíme těstovými pásky (těsto napojujeme vždy naspodu masové teriny). Pečeme zvolna na plechu vyloženém pečicím papírem v předehřáté troubě asi 20 minut, nebo můžeme také použít remosku.
Ingredience: 300 g polohrubé mouky, ½ sáčku kypřícího prášku do pečiva, 200 ml smetany, 250 g mletého libového vepřového masa, 3 jarní cibulky, 150 g umleté anglické slaniny, pepř, sůl, mletá sladká paprika, 80 g másla, 1 vejce.
Postup: mouku, prášek do pečiva, špetku soli a smetanu smícháme a uhněteme vláčné těsto, které dáme odpočinout na 45 minut do lednice. Mleté maso okořeníme, smícháme s nakrájenou cibulkou a slaninou a tuto masovou směs podusíme na rozehřátém másle. Těsto vyválíme, vykrájíme kolečka a do jejich středu dáme jednu lžíci vychladlé masové směsi. Okraje potřeme rozšlehaným vejcem, přehneme, stiskneme k sobě a celý piroh potřeme znovu vejcem. Pirohy skládáme na plech vyložený pečicím papírem a pečeme ve vyhřáté troubě asi 25 minut do zlatohněda.
Krásné Velikonoce, hodně zdraví a hlavně dobrou chuť!