Chystáte se letos o prázdninách do Itálie a nemůžete se dočkat tamních pochoutek? Vyzkoušejte už teď některý z receptů, které vám tuto destinaci připomenou, a pozvěte přátele na nedělní oběd!
Dnes bych vás ráda naučila několik cenově nenáročných těstovinových receptů, velmi jednoduchých na přípravu a přesto chuťově skvělých. Jejich příprava vám nezabere více než 15 až 20 minut. Recepty, které uvedu, neobsahují maso, protože kromě omáčky ragú se v Itálii těstoviny s masem nepodávají. Nejsou chápány jako příloha. Představují samostatné jídlo, které se servíruje místo naší polévky.
Jaké suroviny budete potřebovat? Jedná se o ty, které máte většinou doma: olivový olej a těstoviny, a pak suroviny, které jsou v létě snadno dostupné, ať už pocházejí z vlastní zahrádky nebo z obchodu. Potřebujete šalvěj, bazalku a listovou petrželku (ne kudrnatou!), tedy středomořské aromatické bylinky, bez kterých se italská kuchyně prostě neobejde, a dále cibuli a česnek. Dalšími surovinami, které budete potřebovat do některých receptů, je sezónní zelenina jako jsou rajče, mrkev a cuketa. Dále lučina, která je mojí oblíbenou alternativou ke smetaně, a samozřejmě nastrouhaný parmazán, nebo sýr podobného typu. Nic se však nestane, když použijete na posypání těstovin klasický tvrdý sýr, který je u nás běžně k dostání v dostupné cenové relaci. Ke všem uvedeným receptům se výborně hodí lehké bílé víno.
Pokud jde o těstoviny, lidé se mě často ptají, jaké si kupuji a zda mám nějakou oblíbenou značku. Nemám a ani se tím příliš netrápím. U těstovin je především důležité, aby se správně uvařily, tedy nerozvařily, to znamená slít je hned, když cítíte, že jsou vařené „al dente“ (na skus), a pak je nutné okamžitě je podávat. Proto vždy těstoviny vařím těsně před konzumací, případně teprve tehdy, až hosté přijdou. Množství uvedená v receptech jsou pro 4 osoby.
Těstoviny se šalvějovým máslem
Ingredience: 400 g širokých nudlí, 200 g másla, hrst (20 – 25 omytých listů) šalvěje, nastrouhaný parmazán nebo jiný tvrdý sýr, případně 100 g lučiny, sůl.
Postup: dejte vařit široké nudle do slané vody a mezitím nechte na pánvičce rozpustit na mírném ohni máslo a přidejte nahrubo nakrájené lístky šalvěje. Šalvěj vmíchejte do horkého másla a sundejte z vařiče. Šalvěj se v horkém másle mírně osmaží, ale nezhnědne. Hotové a slité nudle vysypte na pánev do másla se šalvějí. Vše dobře promíchejte a servírujte na připravené talíře. Dochuťte nastrouhaným sýrem.
Alternativa: do másla se šalvějí přidejte lučinu, rozpusťte ji a získanou omáčku prohřejte. Pak přidejte vařené nudle a vše promíchejte. Ihned podávejte.
Těstoviny s česnekem a s chilli papričkou
Tento recept je zcela určitě ten nejjednodušší z italské kuchyně, ale nesmírně oblíbený. Aby byl opravdu chutný, nesmí se připálit česnek.
Ingredience: 400 g špaget, 2 větší stroužky česneku, 2 pálivé chilli papričky, nastrouhaný parmazán nebo jiný tvrdý sýr, případně 100 g lučiny, 100 ml oleje, sůl.
Postup: dejte vařit těstoviny do slané vody a mezitím ohřejte na mírném ohni na pánvi olej. Když je olej horký, přidejte utřený česnek a najemno nasekané papričky zbavené jadýrek. Vše míchejte na mírném ohni několik minut, dokud česnek lehce nezežloutne, pak oheň vypněte, nebo sundejte z vařiče. Hotové a slité špagety nasypte do pánvičky a asi 30 sekund je nadhazujte, aby se vše propojilo. Servírujte ihned na předem připravené talíře. Dochuťte nastrouhaným sýrem.
Alternativa: i v tomto případě je možné přidat do pikantního ohřátého oleje lučinu. Rozpusťte ji a získanou omáčku prohřejte.
Těstoviny s omáčkou z čerstvých cherry rajčátek
Ingredience: 400 g špaget, 350 g cherry rajčátek, 1 stroužek česneku, 6 až 7 lístků bazalky, 4 lžíce olivového oleje, nastrouhaný parmazán nebo jiný sýr, případně 100 g lučiny, sůl.
Postup: nakrájejte umytá rajčátka (stačí rozkrojit na polovinu). Na mírném ohni ohřejte na pánvi olej. Když je olej horký, přidejte utřený česnek, zamíchejte ho a hned přidejte nakrájená rajčátka. Přidejte trochu soli a na mírném ohni nechte přikryté podusit 15 až 20 minut. Na konci varu přidejte najemno nakrájené lísky bazalky a vše promíchejte. Mezitím uvařte ve slané vodě špagety. Když jsou hotové, slijte je a servírujte na talíř. Přidejte hotovou omáčku a talíř můžete ozdobit celými lísky bazalky. Dochuťte nastrouhaným sýrem.
Ingredience: 1 větší mrkev (nebo 2 menší), 1 cuketu o velikosti asi 20 cm, půlku cibule, 1 stroužek česneku, hrstičku čerstvé petrželky (ne kudrnaté!), sůl, 4 lžíce olivového oleje, nastrouhaný parmazán nebo jiný tvrdý sýr, případně 100 g lučiny, sůl.
Postup: nakrájejte mrkev a cuketu na tyčinky dlouhé 5 až 10 cm a cibuli na měsíčky. Na mírném ohni ohřejte na pánvi olej. Když je olej horký, přidejte utřený česnek a najemno nakrájenou petrželku. Zamíchejte a přidejte nakrájenou zeleninu. Promíchejte a nechte přikryté několik minut podusit. Poté trochu podlijte asi 50 ml horké vody nebo vývaru a nechte podusit na mírném ohni dalších 10 minut. Zelenina se nesmí rozvařit, tyčky si musí zachovat pevnou formu. Mezitím uvařte ve slané vodě špagety, když jsou hotové, slijte je a nasypte do pánve se zeleninou. Asi 30 sekund nadhazujte, aby se vše propojilo. Servírujte ihned na předem připravené talíře. Dochuťte nastrouhaným sýrem.
Alternativa: opět je možné na konci dušení zeleniny přidat lučinu a dochutit šafránem či kurkumou. Jak vidíte, uvedené recepty jsou velmi jednoduché a dávají prostor pro vlastí fantazii. Přeji vám, abyste prožili krásné léto, snad už se počasí umoudří. Těstoviny s mrkví a cuketou Jeden malý trik. Máte rádi italské pesto (omáčka z piniových oříšků, bazalky, česneku a olivového oleje)?
Pokud nahradíte piniové oříšky, které nejsou vždy dostupné a jsou poměrně drahé, z 1/2 arašídy a z 1/2 slunečnicovými semínky, výsledek bude prakticky stejný za výrazně nižší cenu.
Autorka příspěvku: Jana Ciglbauerová