Konzervace zeleniny zavařováním je jeden ze způsobů, jak ji uchovat na zimu. Klasické postupy se zavařovacími hrnci jsou sice léty odzkoušené, pojďme ale využít moderní technologie, které máme doma. Myčka totiž nemusí sloužit jen k umývání špinavého nádobí…
ČEKAJÍ NÁS VELKÉ ZMĚNY?
Postup při zavařování je v podstatě stejný a nemá cenu se dopodrobna rozepisovat, z čeho uvařit nálev, jaké ingredience použít a zda zavařovat jenom malé okurčičky, popř. z těch větších dělat řezy. Každá hospodyňka ví to své a historicky prověřené postupy i recepty, dědící se často z generace na generaci, měnit nebude.
Experimentovat už ale můžeme být ochotni tam, kde uspoříme čas, práci a samozřejmě i hlídání celého procesu. Zavařování pro nás totiž může de facto skončit tím, že pečlivě uzavřené sklenice naskládáme do myčky. A pak už jen stačí trochu poklidit, uvařit si dobrou kávu a sednout si do křesla na terasu třeba s knihou, časopisem nebo (žijeme přece v 21. století) tabletem. Prostě odpočívat…
PÁR RAD, ABY SE VŠE PODAŘILO
1) i když vás to asi ani nenapadne, přece jen připomínáme, že mýt nádobí a zavařovat najednou (technicky by to šlo) dobré není. Jednak je to nehygienické a za druhé při zavařování nepoužíváme žádné čistící a leštící prostředky.
2) sklenice rozdělíme do prostoru v myčce podle velikosti. Ty velké stavíme do spodní části, menší pak umístíme klidně do horního koše. Plastovou nádobu na příbory nevyužijeme, vyndáme ji.
3) přesto, že se často v návodech na sterilizaci zeleniny v myčce na nádobí píše, že sklenice musí stát rovně, jejich šikmá poloha či dokonce položení nevadí. Jsou-li víčka dobře utěsněna, nic se neděje. Důležité ale naopak je, aby se sklenice nedotýkaly (hrozí totiž jejich rozbití, pokud do sebe při procesu „mytí“ narážejí). Ideální vzdálenost mezi nimi je 3-5 cm.
4) při zavařování většinou používáme nejdelší mycí programy, které necháme doběhnout až do konce, včetně sušení
5) teplota vodypři konzervaci by měla být 70 až 80 °C, toto rozpětí umí nastavit snad všechny myčky
6) některé zkušenosti hovoří o tom, že místo klasických víček je lepší používat šroubovací, pokud ale zavařovací hlavou ta klasická dobře přimáčknete, žádné problémy obvykle nenastávají
Jak vidíte, není nutné stát u zavařovacího hrnce, hlídat teplotu a chladit zavařené sklenice studenou vodou. Jde to i jinak, moderně a hlavně s úsporou drahocenného času!
Text a foto: Jan Stropnický