Sponzor rubriky

Jak správně pečovat o rozkvetlé jarní cibuloviny a jak se o ně postarat po odkvětu…

Vložil | 25.3.2022 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

I když si s námi počasí letos zahrává, jaro je tady a s ním i květy jarních cibulovin. Někde již kvetou naplno, jinde teprve nakvétají. Jejich čas je ale pomíjivý, a tak není na škodu připomenout, jak o ně pečovat během květu a co dělat s plochou, na níž nás jejich pestrobarevná krása po nějakou dobu těšila….

V jarních měsících, kdy cibuloviny nakvétají, toho s nimi již mnoho neuděláte. Maximálně je můžete v době slunečných a teplých dnů zalévat, protože přísušky květům nesvědčí. Stejně jako na jaře, potřebovaly tyto rostliny vláhu i na podzim předchozího roku, který je důležitým obdobím pro správný vývoj cibulí.

Jak cibuloviny ošetřit po odkvětu?

V době, kdy na rostlinách uvadají květy, nastává čas zamyslet se nad tím, jak naložit s prázdným místem. Ideální je zaplnit ho květinami, které sice nepřezimují, ale kvetou intenzivně a spolehlivě po celou dobu zbývající vegetace až do zámrazu. Na uvolněná místa se výborně hodí např. některé letničky, popřípadě i jiné tzv. truhlíkovky (např. pelargónie, hlíznaté begónie). Ani jedna z rostlin sice na záhoně přezimovat nebude, ale hodně dlouho pokvetou. Cibule odkvetlých tulipánů, narcisů a nebo hyacintů můžeme ze země buď vyndat, nebo letničky vysazovat mezi ně s tím, že je na stanovišti ponecháme. Pokud se pro tuto variantu rozhodneme, musíme na uvolněná místa s cibulemi v zemi vysazovat druhy, které nemají agresivní kořeny.

Z pěkně kvetoucích letniček můžeme jako náhradu květů cibulovin doporučit třeba nestařec americký, gazánie, petúnie, šrůchy, lichořeřišnice aj. Jednoleté rostliny se dají kombinovat také s některými dvouletkami, což vede téměř k nepřetržité záplavě květů na stanovišti (pomněnky, macešky, sedmikrásky). Při výběru „následníků“ je potřeba brát do úvahy nejen vzhled a barvu květů, ale i výšku a přibližně stejné nároky na zem, stanoviště a potřebu vody.

 Správný způsob vyndávání

Pokud chceme cibule po odkvětu rostlin ze země vyndat a uskladnit, neděláme to ihned po skončení kvetení. Rovněž nesmíme okamžitě odstranit často nevzhledné listy, protože právě ty teď odkvetlé cibuloviny potřebují! Zásobní látky z nich postupně přecházejí do cibulí, kde se ukládají a následující rok slouží jako zásobárna a startovací dávka živin pro zahájení růstu a kvetení.

Něco ale z odkvetlých rostlin odstranit můžeme, jsou to vadnoucích stonky se zaschlými květy. Samotné listy na rostlinách ponecháme až do úplného zaschnutí a teprve potom je opatrně likvidujeme. Následně vyjmeme cibule ze země (lopatka, menší rycí vidle), necháme oschnout a ukládáme na suché a vzdušné místo s teplotou cca 15 – 25 °C. Nikdy nedobývejte cibule rýčem, či motykou, mohly by se přepůlit či nenávratně poškodit! Ideální je, pokud jsme je sázeli do plastových košíčků, jež je ochraňují před hlodavci. Při skladování cibule pravidelně kontrolujeme a odstraňujeme ty, co jsou napadené hnilobou nebo plísní.


Zatímco sněženky již naplno kvetou (obr. vlevo), hyacinty se teprve chystají (obr. vpravo)…

Co ze země ven a co ne?

Pravidelně každý rok po odkvětu bychom měli ze záhonu vyjmout cibule a hlízy tulipánů, hyacintů nebo krokusů. Tyto druhy vyžadující uskladnění se pak do půdy vracejí znovu na podzim. Pak se opět vysazují až na podzim a do té doby se skladují na suchém a vzdušném místě s teplotou 15 – 25 ° C . Zásadou je cibule pravidelně kontrolovat a důsledně třídit a odstraňovat cibule napadené plísní či hnilobou.

 Jak pracovat s jednotlivými druhy?

Tulipány: po skončení kvetení je necháváme v zemi ještě asi 4 – 6 týdnů, než se tzv. zatáhnou. Pak je vyndáme, očistíme, přebereme dle velikosti a položíme vedle sebe v jedné vrstvě do stínu. To proto, aby vysokými teplotami nepopraskaly slupky.

Narcisy: cibulky těchto rostlin můžeme ponechat na stanovišti, ven z půdy nemusí. Místo, kde se nacházejí si pečlivě označíme a na jaře, v době počátku rašení, je můžeme rozsadit. Některé cibulky na místě ponecháme, ostatní sázíme jinam.

Sněženky, krokusy, bledule, modřence: tyto rostliny jsou naprosto nenáročné a tak jejich cibule z půdy nevyndáváme. Podle některých zahradníků se jedná doslova o „plevel“, samovolně a expanzivně se množící. Pokud ale přece jen některé cibulky třeba jen ob jeden rok ze země vyndáte, na jaře uvidíte, jak jste rostlinám prospěli. Velikost jejich květů se totiž i dvojnásobně zvětší!

Hyacinty: chceme-li mít bohaté a velké květy každý rok, je třeba cibule pravidelně vyndávat a pracovat s nimi jako s tulipány. Pokud na stanovišti zůstávají celoročně, pokvetou také, ale slabě a nevýrazně.


Co budete k péči o cibuloviny potřebovat?

Po té, co sleze sníh, a špičky listů jarních cibulovin vykouknou z půdy, můžeme kolem rašících rostlin dosypat zeminu. Vhodný je třeba Zahradnický substrát B univerzální, který se ve zbytkové podobě dá použít v zahradě i k jiným rostlinám. Mezi jeho další benefity patří to, že obsahuje bezchloridové NPK hnojivo s mikroprvky, rostliny tak nemusíme několik týdnů hnojit. Dále urychluje zakořeňování a šetří vláhu, navíc v něm obsažená rašelina omezuje vznik houbových chorob, což je pro jaro důležité. V e-shopu je k dostání za 71 Kč, balení 20 litrů.

K ochraně před silnými a často nepředvídatelnými mrazy doporučujeme k uchování křehkých květů použít netkanou textilii. Ta je vyrobena z bílé tkaniny s gramáží 17g/m2, jež zajišťuje nejen pevnost, kvalitu a UV stabilizaci, ale dokonale chrání před mrazem, nárazy větru a teplotními výkyvy. V e-shopu je k dostání za 159 Kč, rozměry 10 x 3,2 metru.

V souvislosti s opětovnou podzimní výsadbu doporučujeme zálivku roztokem zálivku roztokem Algahuminu. Cibule získají  lepší obranyschopnost proti nepříznivým vlivům a chorobám, rychleji zakoření a snadněji překonají stres, který rostlina z výsadby na podzim bezesporu má!  Roztok pro zálivku by měl mít barvu středně hnědého čaje. Algahumin si můžete zakoupit v našem e-shopu, cena 245 Kč, balení 1 litr.

Následně je dobré cibule pohnojit, stačí běžný Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) v poměru 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin. Aplikuje se zapracováním do půdy při její přípravě k setí nebo sázení a při přihnojování během vegetace. Doporučené dávkování pro okrasné rostliny je 10-30 g / m2. V e-shopu k dostání za 369 Kč, balení 10 kg.

Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), které vám při práci se zeleninou jistě pomohou, seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře