Sponzor rubriky

Zajímavosti v sortimentu rajčat a okurek

Vložil | 15.5.2015 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

 

Nedávno jsem navštívila zahradní centrum a dala jsem se do hovoru se zdejší velmi ochotnou paní zahradnicí. Po pár chvílích se náš rozhovor stočil k zelenině, hlavně k zajímavým odrůdám rajčat a okurek.

Na první pohled mě upoutalo žluto – zelené, žíhané tyčkové rajče s názvem GREEN ZEBRA. Poměrně velký plod (váha může být kolem 100 g) má na sobě velmi zajímavé a oku líbivé zbarvení. Tato nová odrůda pochází z USA a velikost plodů je kolem 5 cm. Doba, za kterou plody dozrají, se udává 75 dní, ale pro nás, kteří jsme zvyklí na zralá červená rajčata, bude asi podmínkou vždy jeden plod utrhnout a ochutnat, než se pustíme do sklizně většího množství. Pokud se nebojíme experimentovat, můžeme zkusit jednu či dvě rostliny pěstovat ve velké nádobě jako zajímavý doplněk našeho květy posázeného balkónu nebo terasy, kde je převaha balkónových květin. Určitě zde bude působit kontrast mezi květinami a žíhanými plody rajčat. Výborné jsou rajčata ve studené i teplé kuchyni, určitě zde vynikne i zelená dužina, která hlavně v salátech působí velmi netradičně a pikantní chuť doplní  dojem z pokrmu.

green_zebra
Odrůda GREEN ZEBRA

YELLOW GAZZI RIBBED je odrůda tyčkových rajčat s velmi velkými masitými plody, které mohou vážit až 500 gramů. Výborné jsou pro přípravu různých teplých a studených pokrmů, kdy jsou plněné různými směsmi. Můžeme je pěstovat jak ve skleníku tak i volně na záhonech. STRILLO F1 je opakem předchozí odrůdy. Patří též mezi tyčková rajčata, ale tzv. třešňové, tedy cherry rajčátka. Chutná a sladká rajčátka jsou na dlouhých hroznech až po 18 kusech. Hmotnost jednoho je okolo 15 gramů. Plody jsou pevné a odolné k praskání, navíc jsou rajčata odolná vůči fuzáriu, verticiliu a háďátkům. Můžeme je pěstovat jak ve skleníku, tak na záhonech. Ideální jsou ve studené kuchyni pro svoje krátkodobé skladování.

rajce - yellow glad           STRILLO F1
Vlevo odrůda YELLOW GAZZI RIBBED, vpravo cherry rajčátka STRILLO F1

S. MARZANO GIGANTE 3 je odrůda velmi podobná svým tvarem lilkům. Plody jsou pevné, nepraskají a mohou vážit až 150 gramů, skvělé pro teplou i studenou kuchyni. Můžeme je pěstovat na poli, na záhonech i ve skleníku. Z nových odrůd okurek „salátovek“ nebo také „hadovek“ bychom si měli připomenout AVANTGARDE F1. Štíhlé ostnité plody mají výtečnou chuť. Pro zdárný vývoj plodů potřebuje opylovače, proto je pěstujeme ve skleníku nebo na záhonech, kde je možný přístup hmyzu. 2 – 3 cm od stopku může hořknout, jinak je k hořknutí odolná. Tato odrůda je vyšlechtěna firmou SEMO a.s.

S. MARZANO GIGANTE 3        AVANTGARDE F1
Vlevo odrůda rajčete S. MARZANO GIGANTE 3, vpravo okurky AVANTGARDE F1

Mnoho štěstí v pěstování!
Autor: Ing. Petra Dvořáková, Rašelina a.s.
Fotografie: foto SEMO a Nova Photo Graphik GmbH, Vienna


TIP RAŠELINA a.s.

myk_plodMykorhizní houby pro plodovou zeleninu – pomocný rostlinný přípravek pro zapravení do substrátu. Přípravek určený k vytvoření mykorhizní symbiózy mezi kořeny pěstovaných rostlin a prospěšnými půdními houbami r. Glomus. Vytvořená mykorhiza umožňuje lepší příjem vody a živin (zejména fosforu a draslíku) a jejich efektivnější dodání rostlinám. Kromě toho zajišťuje rostlinám lepší a vyrovnaný růst, bohatší a zdravější kořenový systém, větší nasazení květů a tvorbu plodů a vyšší odolnost rostlin proti abiotickým vlivům. V e-shopu za 62 Kč, 150 g balení.

Komentáře