Sponzor rubriky

Rady pro podzimní výsevy mrkve a petržele…

Vložil | 23.10.2021 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Sejete tuto kořenovou zeleninu jaře a pak si lámete hlavu proč špatně vzešla nebo neroste tak, jak jste si představovali? Možná je na vině špatné počasí, popř. způsob ošetřování. Hodně může pomoci také změna doby, kdy vkládáte semínka do půdy. Zkuste to letos netradičně, teď na podzim, a možná budete překvapeni, jak velkou změnu agrotechnická lhůta výsevu způsobila!

mrkev 1Mrkev pěstuje na zahrádce, popř. v nádobách na terase nebo na balkonu, snad každý zahrádkář. Všichni totiž víme, že je zdravá, protože obsahuje vitamíny B1, B2, provitamín A a spoustu dalších minerálních látek. Ty pak tělu prospívají nejvíce, pokud ji konzumujeme v čerstvém stavu.

Mrkev (platí i pro petržel) vyséváme nejčastěji v květnu do řádků s roztečí 20, 25 – 30 cm. A i když se o semínka staráme tím nejlepším způsobem, často se stává, že plodina špatně vzchází a následně i hůře roste. Co je na vině?

Podobně jako i další semena, obsahují také ty mrkve a petržele inhibitory růstu, které se musí včas tzv. vyplavit. Pokud k tomu v potřebné době nedojde, rostliny nerostou a jejich kořeny se nevyvíjí, jak by měly. Abychom tomuto jevu zabránili, je lepší vysévat semena mrkve a petržele podle počasí koncem října nebo i počátkem listopadu, protože mají více času na to se inhibitorů růstu zbavit. Na jaře pak rostliny dříve vzcházejí, lépe rostou a silnější i mohutnější jsou také kořeny, které pro konzumaci potřebujeme. A nezanedbatelný je i fakt, že sklizeň proběhne většinou dříve.

Jak budeme při podzimním výsevu postupovat?

V podstatě se po technické stránce neliší od toho jarního. Základem je odplevelený urovnaný a větších hrud zbavený záhon, který je potřeba prokypřit hlouběji, než při výsadbě ostatních plodin. To proto, aby se mohly kořeny správně vyvíjet a nevětvily se.

mrkev2 mrkev 4 mrkev 3

Protože má mrkev i petržel semínka jemná, doporučují je zkušenější zahrádkáři smíchat s prosetým pískem v poměru zhruba 1 díl semen a 2 díly písku. Tuto směs vyséváme do předem připravených řádků, které by měly být hluboké tak, abychom semena zapravili cca do 1 cm. Po výsevu řádky zahrneme zemí, do které je možné přidat i některý ze zahradnických substrátů. Půdu v řádcích lehce přimáčkneme a výsevy nezaléváme. V půdě je na podzim totiž vláhy dost, vyjímkou je snad jen letošní rok. V případě sucha samozřejmě lehce zavlažíme. Do konce roku již nehnojíme, výživu necháme až na další vegetační období, kdy rostliny vzejdou a porostou.

mrkev_tip_topObecně pak vycházíme z toho, že mrkev i petržel potřebují pro svůj zdárný růst lehčí až středně těžkou půdu, která bude přiměřeně hluboká délce kořenů (viz charakteristika jednotlivých odrůd). V mělce zpracované nebo málo prokypřené zemině mrkev neporoste a navíc bude mít nevzhledné, větvící se a krátké kořeny. Nejkvalitnější kořenovou zeleninu obecně pak získáme, pokud ji vysejeme na předem připravené hrůbky. Důležité je také větět to, že mrkev i petržel patří mezi plodiny „druhé tratě“, což znamená, že nesnesou čerstvý hnůj.

Pro výsevy mrkve na podzim používáme doporučené odrůdy. NANTES 3 (dříve TIP TOP) je poloraná karotka hodící se jak pro přímou konzumaci v syrovém stavu, tak i pro zamražení nebo sušení. Zašpičatělý kořen je válcovitý, 15 – 20 cm dlouhý. NANTES 5 (dříve NANTÉSKÁ) má kořen podobný, ale tupě zakončený. Jemná dužina má červenooranžovou barvu, často se světlejším středem (charakteristika odrůdy, ne závada). Jedná se o velmi ranou odrůdu. JITKA HR F1 je raná karotka s kořenem dlouhým cca 20 cm, rovněž tupě zakončeným. Vhodná je pro přímý konzum i skladování, protože se v zimě skoro nekazí. Sušit i zamrazit ji můžete přirozeně také.

Kromě mrkve se pro podzimní výsevy hodí rovněž kořenová petržel a nebo i kopr, který je podle některých kuchařů jemnější a více voní.

Autor článku: Ing. Jan Stropnický


Může se vám hodit…

vysev_substrat_ANa zasypání řádků s vysetými semeny mrkve a nebo kořenové petržele můžeme použít Zahradnický substrát A pro výsev. Ten zajišťuje příznivé klíčení semen a dobrý růst mladých rostlin, které není potřeba v první fázi vývoje přihnojovat. Také udržuje kyprost a vzdušnost výsevních ploch. Zakoupit si ho můžete v e-shopu za cenu 135 Kč, balení 50 litrů.

Nejen při podzimních výsevech kořenové zeleniny vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. S celou nabídkou se můžete seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

 

 

Komentáře