Sponzor rubriky

Je tady doba podzimní výsadby česneku. Víte, jak ho správně namořit?

Vložil | 27.10.2023 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Podzimní výsadba česneku je tady a tak třeba popřemýšlet o tom, jak bychom ho správně měli namořit, aby byl zdravý a v příštím roce dal dobrou úrodu..

cesnek_2Kdy vysazujeme?

Podle lidových pranostik by se mělo začít s výsadbou česneku zhruba v polovině října, nejlépe 16. října, kdy má svátek Svatý Havel. Protože pak už ale nebude na přípravné práce tolik času, můžeme si již nyní říci něco o jeho ochraně. I teď ale není pozdě, stačí, když dostanete sadbu do země před většími mrazy.

Nebezpečné houby!

Největší poškození česneku způsobují houbové choroby (např. rod Fusarium spp., Botrytis spp., Penicillium spp., Sclerotium cepivorum nebo Helmithosporium allii). Tyto houby napadají rostlinu již během vegetace, čímž dochází k žloutnutí listů, redukci kořenů a napadení podpučí, následkem čehož česnek vadne a postupně odumírá.

Protože se spóry těchto hub mohou nacházet i na sadbě, je třeba před výsadbou stroužky česneku namořit. Na 1 kg sadby používáme 1 l jíchy, kterou po namíchání využíváme okamžitě (neskladujeme) a zbytkem vysázený záhon česneku zalijeme.

cesnek_1Jak postupujeme?

Česnek by se měl mořit v teplotě do 20 oC a při práci je třeba používat ochranné rukavice, které zajistí, že se mořící směs nedostane na vaši pokožku. Přece jen se jedná o chemické přípravky! A jak správně postupovat? Paličky česneku „rozebereme“ na jednotlivé stroužky a ty máčíme v předem připravené jíše. Následně je necháme oschnout na savém papíře nebo jemně osušíme ubrouskem.

Ze škály přípravků pro moření česneku vybíráme následující:

SULKA je kapalný sirný koncentrát s obsahem bezchloridového draslíku a dusíku, určený především pro základníhnojení půdy. Dále se tentokoncentrovaný postřikový přípravek používá k ochraně rostlin proti houbovým chorobám (hl. padlí), postřik proti plísním a živočišným škůdcům, moření česneku, cibulovin.

ZDRAVÝ ČESNEK Plus je souprava pomocného přípravku Clonoplus a hnojiva Sulka Extra. Souprava se určena ke hnojení sadby máčením a poprachu stroužků česneku a je schopna rozkládat patogenní houby.

Použít můžeme také ALGAHUMIN: dávka 5 ml na 1 l vody. Zvyšuje obranyschopnost vůči chorobám a škůdcům nastartováním vitality rostlin a jeho schopnost zvyšovat odolnost vůči mrazům je k nezaplacení. Opakovaná aplikace přípravku při následném růstu rostlin zlepšuje jejich kondici a zvyšuje jejich výnos a kvalitu.

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


Nejen při pěstování česneku vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře