Sponzor rubriky

Otrhejte před mrazy zdravá, zelená rajčata a my vám poradíme, jak je nechat dozrát!

Vložil | 12.10.2022 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Léto je nenávratně pryč, silně se ochlazuje, prší a přichází doba, kdy je třeba většinu zbylé úrody sklidit a uskladnit. Ale co s rajčaty, která jsou mnohdy ještě velmi pěkná, ale bohužel stále nedozrálá a zelená?

rajcata_stav_podzimNezralé plody dietologové konzumovat nedoporučují. Obsahují totiž jedy solanin a tomatin, které se však na rozdíl od zelených brambor během dozrávání rajčat odbourávají. Pokud bychom se nadměrnou konzumací zelených plodů těchto rostlin uvedenými jedy přiotrávili, pocítíme palčivou bolest v krku, na řadu mohou přijít i křeče žaludku, popř. průjmy, malátnost a problémy s dýcháním. Často doporučované a šetřícími hospodyňkami propagované džemy a marmelády ze zelených rajčat také moc vhodné nejsou, protože účinky solaninu a tomatinu umocňuje cukr, který se do nich přidává. Chceme-li zelená rajčata přes všechna upozornění zpracovat, udělejme z nich čalamádu! Ta obsahuje ocet a ten účinky popisovaných jedů potlačuje. Jak ale všichni víme, jsou rajčata nejlepší červená, nechme je tedy dozrát! A jak?

Pomohou jablka: plody, které nejsou popraskané a nahnilé naskládáme v jedné vrstvě (maximálně dvě, více ne) do dřevěné bedýnky nebo papírové krabice a k nim přidáme několik jablíček. Ta uvolňují při skladování postupně etylen, který rajčata ke svému zrání potřebují. Jak začnou červenat je vyhráno, musíme je ale průběžně kontrolovat, protože mohou začít zahnívat. Napadené plody je třeba co nejrychleji odebrat, zbylé postupně používáme v kuchyni.

Zavěšení hlavou dolů: pokud máme na záhoně keřík se zdravými rajčaty, z nichž některá jsou červená a jiná ještě jen zelená, je možné celou rostlinu i s kořeny vytáhnout a zavěsit na natažené dráty nebo provázky třeba do vytápěné garáže kořenovým balem nahoru. Červená rajčata budou dozrávat již jen pomalu, zato zelená rychle zčervenají a brzy dosáhnou konzumní zralosti. Někteří pěstitelé keříky také pravidelně rosí, nutné to ale není.

Zimní rychlení: tyčková rajčata pro tento způsob dopěstování asi moc vhodná nebudou, jsou totiž velká a robustní. Ale u keříčkových odrůd se tento postup osvědčil. Rostliny vyryjeme ze záhonu s patřičně velkým balem a zasadíme do předem připravených nádob. Ty následně umístíme do nevytápěné chodby, světlé chladné garáže nebo studeného skleníku. Podle potřeby zaléváme a pomalu dozrávající plody sklízíme. I tady se vyplatí při zrání využít etylén z jablek. Poblíž nádob s rostlinami postavíme třeba malý košíček s několika plody, které dozrávání urychlí a zrovnoměrní.

rajcata_co k dozrávání

K dozrávání vybíráme jen plody celistvé, zdravé a mechanicky nepoškozené!

Po sklizni s plody na sluníčko: nemáme-li jinou možnost, nepoškozená zelená rajčata otrháme, ale pozor, měla by být se stopkou. A jde-li to, stříháme nejlépe celé trsy! Po sklizni rajčata uložíme na víka krabic od bot nebo podmisky plastových truhlíků a dáme na parapet jižního, popř. západního okna. Tam je i v podzimním čase nejvíce tepla a hodně tam svítí i nízko položené sluníčko. Rajčata se zde začnou velice brzy červenat…

Využití odrazových desek: nehrozí-li v noci větší mrazíky, necháme rajčata zatím na záhoně a večer je přikrýváme netkanou textilií. Tu ráno sundáme a do prořídlých rostlin necháme proudit slunce. Abychom ho „pochytali“ co nejvíce, a zajistili osvit dozrávajících plodů i z druhé stran rostlin, stavíme za rajčata třeba sololitové desky, které polepíme alobalem. Dopadající sluneční paprsky se od něj odrazí a jejich teplo jde do keře i zezadu.

rajcata_idealni_trs rajcata_cervena_pomaha rajcata_chybne

I když to přímo s dozráváním rajčat nesouvisí, jistě vás bude zajímat, co s rostlinami, které po sklizni zbudou. Někteří zahrádkáři je pracně suší a pálí, protože si myslí, že tvrdé stonky nejdou kompostovat. Není to ale pravda, jen je musíte nastříhat na menší kousky nebo „prohnat“ zahradním drtičem. Pak se do kompostu použít dají a krásně se rozloží.

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický


Určitě se vám hodí…

netkaná textiliePro zakrytí rajčat během nocí s nízkými teplotami doporučujeme použít netkanou textilii. Ta chrání před mrazem, krupobitím a nárazům větru, dále také před výraznějšími teplotními výkyvy. Je též vodopropustná, lehká a snadno se s ní manipuluje. V e-shopu si ji můžete objednat za 94 Kč, rozměr 3,2 x 5 metrů. Při zakrývání je ji možné i přeložit a použít ve dvojité vrstvě.

Při všech podzimních pracích, které ještě zbývá udělat, vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže, stále je otevřeno! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře