Sponzor rubriky

I letos vosy útočí. Poradíme, co na jejich likvidaci!

Vložil | 27.8.2019 | Žádné komentáře | OCHRANA ROSTLIN

V přírodě žije několik druhů vos, které jsou si podobný svým vzhledem a i způsobem života. Nejznámější je vosa obecná, vosa, lesní nebo vosa útočná. Mezi jednu z největších pak můžeme zařadit sršeň (Vespa crabo).

Vosy vytváří papírová hnízda (kolonie). Tato hnízda jsou často, právě v tomto období, vidět zavěšená volně v dutinách stromů nebo na střechách budov, na půdách, ve štěrbinách stěn apod. Některé druhy budují svá hnízda i v zemi. S dozráváním sladkého ovoce, hroznů vína, konzumací sladkých nápojů nebo zmrzliny tento hmyz ještě více k sobě lákáme a hrozí nám vosí bodnutí, které může u někoho vyvolat alergickou reakci.

Jak na hubení vos a sršňů? Především můžeme využít tzv. „hasičák na vosy“. Jedná se o insekticidní sprejový postřik s rychlým a okamžitým účinkem, který má dostřik 3–7 m.To je hlavní výhoda, že nemusíme být blízko vosích hnízd, že jsme v dostatečné vzdálenosti. Takové přípravky na likvidaci vos používají i profesionální hasiči. Postřiky (aerosoly) většinou obsahují 2 až 3 účinné látky, které se vzájemně vhodně doplňují. Aktivní kontaktní látky (tetramethrin a permethrin ) slouží rychlému paralyzování a usmrcení obtížného hmyzu a látka piperonyl butoxid slouží k prodloužené ochraně. Používají se ve venkovním prostředí nebo větších půdních prostorech. Tyto moderní postřiky neobsahují látky poškozující životní prostředí a ozónovou vrstvu. Nejvhodnější doba pro zásah proti vosímu hnízdu je ve večerních hodinách, krátce po západu slunce.

Můžete použít např. ANTIVESPE (balení 750 ml), kdy se tryska namíří ze vzdálenosti 3–4 metrů na vchod hnízda a aplikace se provádí postřikem trvajícím 2–4 vteřiny tak, aby paprsek směřoval pokud možno dovnitř  vosího hnízda. Je třeba postříkat i okolí vchodu a povrch celého vosího  hnízda, pokud je to možné. Pokud je hnízdo vos v zemi, po aplikaci přípravku na hubení vos se musí jeho vchod zeminou nebo drnem utěsnit. Po pečlivě provedeném postřiku uhynou všichni příslušníci hnízda a celá kolonie zanikne. Rovněž lze aplikovat přípravek přímo na vosy vyskytující se mimo hnízda. Postřik vosy hubí na ošetřených místech po dobu několika dní. Obdobným přípravkem je ATAK aerosol na vosy Ektra (750 ml), kde je uváděn dostřik až 7 m, což umožňuje zůstat během ošetření v bezpečné vzdálenosti. Dalším sprejem s prokázaným okamžitým smrtícím účinkem a prodlouženým efektem ochrany je EFFECT proti vosám a sršňům (750 ml), uváděný dostřik 4–6 m. Obsahuje speciální odpuzovač, který zabraňuje hmyzu návrat na zasažené místo.

S menším dostřikem je známý sprej BIOLIT Plus na hubení vos (450 ml). Nový aplikátor umožňuje zasáhnout hmyz větší dávkou účinné látky a také na větší vzdálenost. Díky velkému výdeji látky má přípravek proti vosám také okamžitý podchlazující účinek, který snižuje pohyblivost hmyzu. Aplikace min. ze vzdálenosti 1 metr s větrem v zádech. Účinkuje i na ostatní hmyz.

Před použitím uvedené aerosoly dobře protřeste. Rozprašovač držte v co nejvíce kolmé poloze. Proti vosám stříkejte 5 sekund a proti sršňům asi 10 sekund. V případě deště opakujte postup. Nestříkejte na lidi, domácí zvířata, na potraviny, zařízení na přípravu jídla a nápoje.

Poměrně neznámá a nová je metoda hubení vos pomocí pěny – ATAK Pěna proti vosám (300 ml), která zatarasí vosí hnízdo a zabraní vosám v odletu. Je proto důležité nastříkat dostatečné množství pěny, aby došlo k jejímu rozšíření v celé dutině hnízda. Po několika hodinách se pěna začne rozkládat. Aplikujte na vosí hnízda v době, kdy se nachází většina vos v hnízdě, tj. v ranních hodinách nebo při setmění. Při hubení vosích hnízd v různých dutinách nebo škvírách, použijte přiloženou trubičku přímo do únikového otvoru vosího hnízda. Pokud potřebujete zahubit volně visící vosí hnízdo, tak namiřte trysku ze vzdálenosti 20 cm na vchod vosího hnízda a aplikujte pěnu tak, aby směřovala pokud možno dovnitř hnízda. Poté aplikujte pěnu i na povrch celého hnízda. Vosy, které jsou uvnitř hnízda nebo vosy, které přilétnou na hnízdo a dotknou se naaplikované pěny okamžitě hynou. Po několika hodinách, kdy je hnízdo již zcela vyhubené, můžete hnízdo bezpečně odstranit.

Pro plošnou aplikaci např. pod stromy a keře nebo na jiných plochách se používá přípravek ATAK sada proti klíšťatům a komárům, který také velmi dobře likviduje vosy. Díky přísadě Grassfilu v soupravě sada funguje podstatně lépe na vosy a sršně i při vyšších teplotách kolem 30°C a zamezuje rychlému splachování insekticidního přípravku z ošetřených ploch, což zajišťuje prodloužený účinek na několik dní.

Pro aplikaci do vosích hnízd ukrytých v zemi a v různých dutinách je vhodné použít práškovou formu přípravku – BIOTOLL prášek proti vosám (170 g). K aplikaci slouží hubice obalu. Vosy si svým pohybem prášek sami roznesou do hnízda.

Další metodou je použití insekticidní dýmovnice Vulcan Fumer Midi. Tu využijeme v uzavřených prostorech, nejčastěji na půdě. Účinná látka působí na hmyz dráždivě a nutí i skrytě žijící jedince ke kontaktu s dýmem. Ten ve velmi krátké době hyne. Dýmovnice může být použita i k likvidaci jiného obtížného létajícího nebo lezoucího hmyzu (moucha, komáři, moli, blechy, štěnice, mravenci, švábi, brouci aj.) a skladištních škůdců v uzavřených prostorech a skladech. Na létající hmyz postačí jedna dýmovnice cca na 400 m3. Aktivuje se zapálením vyčnívajícího knotu. Nechte působit min. 2 hodiny.

Z přírodních produktů na odchyt vos se používají různé závěsné pasti na vosy, např. Kouzlo přírody bioAtak Past na vosy. Vábící látka je šetrná k životnímu prostředí, neobsahuje insekticid. Používá se pro napadení vosami především na dvorcích farem, kompostech, zahradách, kempingových tábořištích, terasách, atd. Aktivuje se pouze doplněním vody do pasti pod štítek etikety. Vůně speciální vábící látky, která se zakládá na bázi potravin, vosy úspěšně naláká do pasti. Past se zavře a otevře se jenom víko pasti. Zavěsíme nebo postavíme 5-10 m od oblasti, kterou chceme monitorovat, nejlépe na slunné místo. Pokud hladina vody klesne, doplňte na požadované množství. Návnada se může doplňovat a mění se zhruba po 3 týdnech.

Připravil: Agromanualshop.cz

Komentáře