Sponzor rubriky

V březnu je čas zasáhnout proti kadeřavosti broskvoní

Vložil | 14.3.2024 | Žádné komentáře | OCHRANA ROSTLIN, UŽITKOVÁ ZAHRADA

Kadeřavost broskvoní je častou a závažnou chorobou, která ovlivňuje úrodu i zdravotní stav stromů. Původcem choroby je mikroskopická houba Taphrina deformans, která infikuje mladé listy broskvoní. Jak můžete své stromy před kadeřavostí chránit? Zde jsou některé užitečné rady…

KDO CHOROBU ZPŮSOBUJE?

Na vině je Taphrina deformans, houba, která se projevuje následujícími symptomy: infikované broskvoně mají kadeřavé a zkroucené listy, které se ohýbají dolů a dovnitř. Listy také ztrácejí zelenou barvu a mohou se stát bledě zelenými nebo žlutými. Plody mohou buď opadat předčasně nebo mít povrchové deformace. Vážná infekce může způsobit i léze na květech. Pokud jsou listy silně postiženy, stromy mohou ztratit listy.

Taphrina deformans infikuje druhy rodu Prunus, včetně mandlí (P. amygdalus) a broskví (P. persica) a kromě broskvoní byla tato houba pozorována také na některých jiných ovocných druzích, existuje rovněž forma, která infikuje meruňky. Taphrina deformans přežívá zimu na povrchu nového hostitelského rostliny, např.  na kůře nebo pupenech. Na jaře jsou nové pupeny infikovány konidiemi, to, když listy vyraší z pupenů. Choroba se nevyskytuje každý rok, vyžaduje minimálně 3 mm srážek a alespoň 12 dní, kdy se konidie vyvíjejí za vlhkých podmínek při teplotách pod 19 °C. Vyšší infekční riziko je po chladnějších a vlhčích zimách.

CO POUŽIJEME?

Fungicidní postřik  je jedinou spolehlivou ochranou proti kadeřavosti je ošetření broskvoní vhodnými fungicidními přípravky. Doporučuje se provést jedno ošetření na podzim po opadu listů a další dva postřiky v předjaří před vyrašením listů. Podzimní postřik je vhodné provést hned jak listí opadá, ještě před příchodem zimy. V předjaří je termín postřiku závislý na aktuálním počasí (teplota by měla být několik dnů po sobě nad 7 °C) a může se shodovat s termínem kvetení lísky obecné. Přípravků je jistě více, my vybíráme:

Kadeřavost STOP, ošetření v několika krocích:
1. krok – ošetření v době nalévání pupenů
2. krok – ošetření následně 14 dní po 1. kroku
Aplikaci provádějte včas! Jakmile se pupeny otevřou, houba se okamžitě dostane do rostliny a postřik v tento okamžik je již neúčinný. Vhodné měsíce pro aplikaci jsou březen a duben.

Zdravá broskev Plus: souprava, která obsahuje fungicid k ošetření proti kadeřavosti listů broskvoní Champion 50 WP (2 x 20 g) + hnojivo Harmonie Železo (30 ml) proti chloróze (žloutnutí) listů broskvoní.
1. ošetření – ve fázi nalévání pupenů použijeme Champion 50 WG (20 g/5 l vody)
2. ošetření – na počátku rašení použijeme Champion 50 WG (20 g/5 l vody)
3. ošetření – po úplném odkvětu, v intervalech 10–14 dní použijeme Harmonie Železo (10 ml/5 l vody)
Nikdy neošetřujeme v době květu!

PREVENCE JAKO MOŽNOST OCHRANY

Některé odrůdy broskví jsou vůči kadeřavosti odolnější. Vyberte si bělomasé odrůdy a umístěte stromy na stanoviště, které je chrání před vysokou vlhkostí a deštěm. A pomáhá i preventivní přihnojování vápníkem.

EKOLOGICKÉ ALTERNATIVY

Pokud preferujete ekologické řešení, můžete použít sprej Bio Plantella Natur na bázi přesličky a jiných bylinek. Tento sprej je účinný proti plísňovým a houbovým chorobám a nezatíží vaši zahradu žádnou chemií.

Pamatujte, že kadeřavost broskvoní může ohrozit kromě listů i plody a dřevo letorostů. Pravidelná péče a ochrana jsou tedy pro zdraví vašich stromů klíčové.

Nepodceňujte tuto chorobu, úroda a zdravé stromy za trochu námahy s ochranou stojí!

Komentáře