Italská kuchyně patří celosvětově mezi ty nejoblíbenější. A v čem tkví její tajemství? Přece v jedinečné chuti! Nezbytnou součástí každého pokrmu jsou totiž čerstvé bylinky a zelenina, které i velmi jednoduché jídlo povýší na pravý kulinářský zážitek.
Bazalka, oregano, tymián, lilek, olivy, kapary či česnek nemohou chybět v žádné italské kuchyni! Jak připravit některý z tradičních receptů? Základem jsou kvalitní suroviny, k úspěchu vám ale mohou pomoct i nejrůznější kuchyňské pomůcky a vychytávky, díky kterým bude příprava boloňských špaget či křupavé pizzy jednodušší, než si myslíte.
Italská kuchyně zároveň patří k nejstarším na světě, protože původ řady pokrmů je možné vystopovat až k Etruskům, Řekům a Římanům. V dobách renezance byla příprava pokrmů dokonce považována za umění a nejslavnější kuchaři byli veřejností opěvováni stejně jako malíři či básníci. Není se tedy čemu divit, že přípravě pokrmů je v Itálii věnována velká pozornost a rodinné recepty se předávají z generace na generaci. Italové jsou známí jako národ plný emocí, a příprava pokrmů je jedním ze způsobů, kterým své emoce dávají najevo. Inspirujte se italskou vášní a uvařte svým blízkým něco speciálního.
Těstoviny v hlavní roli
Italská kuchyně je proslulá hojným využíváním těstovin. Vyráběny jsou v desítkách různých tvarů a podávány jsou obvykle s omáčkou. Mezi nejoblíbenější patří spaghetti alla bolognese, tedy špagety s boloňskou omáčkou a také spaghetti alla carbonara, což jsou špagety s omáčkou z vajec a italské slaniny pancetta. Dlouhé těstoviny, jejichž chuť je podle Italů důležitější než samotná omáčka, se hodí na rychlý oběd i romantickou večeři. Jak na jejich domácí přípravu? Vystačíte si s moukou, vejci a troškou soli. Pro dokonalý výsledek je důležité těsto úhledně nakrájet. S tím vám může pomoct strojek na těstoviny, který těsto nejdříve rovnoměrně vyválí a poté ho nakrájí na libovolně široké pásky. Takto vytvořené těstoviny můžete uvařit a nebo usušit na speciálním sušáku a zmrazit. Dalším „must-have“ kuchyňským vybavením jsou stabilní cedník a naběračka. Nepodceňujte ani na způsob servírování – bílé talíře na podávání těstovin váš pokrm pozvednou na opravdovou gastronomickou lahůdku.
Zleva: strojek na těstoviny, sušák na těstoviny, cedník na těstoviny, naběračka na špagety a talíř na těstoviny.
Tradiční italská pizza
První pizzu připravil neapolský kuchař Raffaele Esposito pro královnu Margaretu Savojskou, která město navštívila. Podáno jí bylo křehké těsto potřené rajčatovou omáčkou, obložené bílým sýrem a posypané zelenou bazalkou. Na talíři tak byly zastoupeny všechny italské národní barvy. Královská společnost byla nápadem nadšena a pokrmu se tak na počest královny začalo říkat margarita. Jak připravit pizzu, která si získala srdce královny a poté i celého světa? Klíčem k úspěchu jsou kvalitní čerstvé suroviny, trocha nadšení, a také praktické kuchyňské doplňky. Neobejdete se bez válu, válečku na těsto a pečícího plechu. Opravdový nadšenci mohou plech nahradit pečícím kamenem, díky kterému se vaše pizza přiblíží té pečené v peci vytápěné dřevem. A aby se vaši hosté cítili jako v pravé neapolské restauraci, pizzu podávejte na elegantní dřevěné desce.
Zleva: souprava na pečení pizzy, váleček na těsto, souprava na servírování, nůž na pizzu a keramická láhev na olivový olej
Autor příspěvku: Dagmar Ferová