Sponzor rubriky

Výpěstky našich čtenářů – dýně Hokaido pana Dvořáka

Vložil | 7.9.2016 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

 

Září je doba prvních sklizní a k nám do redakce začínají chodit obrázky toho, co jste možná i s naší pomocí vypěstovali. V tomto článku bychom vám rádi představili japonskou dýni Hokaido, kterou na své zahradě poblíž Kaplice v jižních Čechách vypěstoval pan Dvořák.

hokaido_1

„Když jsem na jaře otevřel pytlík se semínky, byla v něm pouhá tři semena, z nichž nakonec vyklíčilo jen jedno. Trochu mě to zarazilo, ale říkal jsem si, že možná něco vyroste. Malou rostlinu jsem po vyklíčení vysadil do většího kelímku od jogurtu a až do výsadby měl doma na jižním okně, kde jsem ji zaléval a občas i trochu pohnojil. Koncem května jsem ji převezl na zahradu u chaty a tam zasadil do kompostu. Během vegetace byla jen zalévána a protože rostla na již zmiňovaném kompostu, nehnojil jsem ji. Na to, že je z jednoho semínka, se rozrostla do úctyhodných rozměrů. Její listy mají kolem 30-40 cm a nejdelší šlahouny jsou dlouhé kolem 5 metrů.

hokaido_5 hokaido_4

Ukázka dlouhých šlahounů kterých je hned několik a velikosti listů…

hokaido_2 hokaido_3

Plody dýně Hokaido jsou velice chutné a na rostlině je jich skoro dvě desítky!

První sklizeň proběhla kolem 20. srpna, tehdy byly plody ale ještě málo vybarvené. Dnes už jsou krásně oranžové a kromě toho, že se dá tato dýně uskladnit až několik měsíců, se výborně hodí i na polévku, kterou z ní s úspěchem vaří můj vnuk.“ Tolik z informací, které nám k této rostlině poskytl pan Dvořák.

A jak tato dýně vypadá dnes, se můžete podívat na přiložených fotografiích.

hokaido_6Tip na pěstování: dýně Hokaido není vytrvalá rostlina, jak se mnozí domnívají, jedná se o jednoletou bylinu s plazivým stonkem. Již před mnoha staletími byla pěstována na Dálném východě a také v Americe. Dýně Hokaido je japonská odrůda a existují dva druhy. Jeden má oranžovou barvu a druhý má slupku jen světle zelenou. Pokud si tyto dýně nepěstujete sami, musíte být při nákupu obezřetní. Zralý plod by měl mít tvrdou a hladkou slupku a být sytě zbarvený. Pokud je jenom nažloutlý, konzumovat se dýně dá, její chuť ale není příliš výrazná.

Semínka dáváme na jaře klíčit na vatu s vodou a následně zasadíme do malého květináčku. Po vzejití potřebují malé rostlinky dostatek světla, v půlce května se dají přesazovat přímo na záhon. I když jsou malé, měly by mít kolem sebe od začátku hodně prostoru, alespoň metr čtvereční místa. Protože Hokaido vytváří hodně zelené hmoty, je třeba je pravidelně hnojit. Sklizeň provádíme od počátku září podle zralosti a v suchém sklepě vydrží plody až do dubna příštího roku. Receptů na jejich zpracování je mnoho, nejčastěji se z této dýně dělá polévka nebo kompot, popř. koláče.

Výzva redakce: dýně pana Dvořáka měla v průměru 23 cm. Pochlubte se i vy svými výpěstky a dýně i s doložením jejich velikosti (např. je můžete vyfotit s metrem) posílejte k nám do redakce do 30. 9. 2016. Tři pěstitelé s největšími dýněmi Hokaido budou odměněni malým dárkem.

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický

Komentáře