V polovině července je čas na letní výsadbu salátu…

Vložil | 19.7.2021 | Žádné komentáře | HNOJENÍ NA ZAHRADĚ, UŽITKOVÁ ZAHRADA

Díky sklizni některých druhů zeleniny se nám na zahrádce uvolňují záhony pro další výsadbu a pěstování zdraví prospěšných plodin. Tentokrát jsme pro vás vybrali rady a doporučení k pěstování salátu, který můžeme na záhony vysazovat i během léta.

salat_2Salát – hlávkový, ledový, římský, listový

 Salát bychom měli mít pro jeho vysokou zdravotní hodnotu na stole co nejčastěji, neboť obsahuje množství karotenu, komplex vitamínů B, vitamín C a další účinné látky. Podporuje chuť, trávení a tvorbu krve díky obsahu železa. Je však nutné konzumovat salát čerstvý, nepovadlý, a proto je nejlepší si ho na stůl přinést přímo ze zahrádky.

Salát vyžaduje půdy bohaté na živiny, přiměřeně vlhké, slunné stanoviště a lze ho pěstovat i několik let po sobě na stejném místě. Nesnáší kyselé půdy. Salát pěstujeme buď vysazováním sazenic, nebo přímým výsevem semen na záhony.

Předpěstování sazenic ze semen trvá v létě 1,5 měsíce, je s ním tedy potřeba počítat včas! Při výsevu přímo na záhon sejeme semeno do hloubky nejvýše 1 cm a půdu dobře utužíme prkénkem nebo dlaní. Vzešlé rostliny vyjednotíme podle odrůdy na 25 – 30 cm. Při výsadbě sazenic nesmí přijít jejich srdíčko pod úroveň okolní půdy. Hluboko vysazené sazenice špatně tvoří hlávky a snadněji vykvétají. Během vegetace záhony se salátem pravidelně zaléváme. Dobré je také zeminu kolem hlávek pravidelně prokypřovat, neboť kořeny jsou náročné na přísun vzduchu.

salat_1Salát lze pěstovat na záhonech téměř po celý rok. Pro letní výsadby jsou nejvhodnější letní odrůdy salátů, které jsou odolné proti vybíhání do květu.

Letní saláty vyséváme zpravidla v dubnu a květnu a sklízíme je v letních měsících až do září. Chceme-li salát sklízet i v říjnu, použijeme rané odrůdy vyseté v červenci a srpnu.

A které odrůdy vybrat? Odborníci doporučují například:

hlávkové saláty – Amur, Dětenická atrakce, Jupiter, Merkurion
ledové saláty – Pražan, Medimo, Miniko, Maximo
listové saláty – Rekord, Rosela, Citrin, Redin

Hodně pěstitelských úspěchů přeje ing. Jan Stropnický


Co se vám může hodit?

Zahradnický substrát APokud budete v létě salát na záhony vysévat nebo vysazovat, jistě by bylo dobré vylepšit půdu.To můžete udělat např. pomocí Zahradnického substrátu A pro výsevy, množení a řízkování. Ten je vyráběn ze směsi rašelin, jemně mletého vápence a vícesložkového minerálního hnojiva Cererit je vhodný nejen pro hobby výsevy a balíčkovanou sadbu, ale také pro plošné výsevy. Dodává nejen živiny, ale podporuje následně i rozvoj kořenové soustavy. V e-shopu je k dostání za 178 Kč s DPH, balení 70 litrů.

Na vylepšení zeminy v záhonu se dá při výsadbě sazenic salátu použít třeba i Přírodní substrát univerzální. Neobsahuje průmyslová hnojiva a je vhodný pro pěstování nejen zeleniny, ale také ovoce, květin či okrasných dřevin. Struktura substrátu a další fyzikální vlastnosti zajišťují dobrý přístup vzduchu ke kořenům, což příznivě ovlivňuje zakořeňování rostlin a rozvoj kořenového systému. Obsah jílovitých částic zvyšuje poutání živin a omezuje možnost jejich ztrát vyplavováním a podíl rašeliny omezuje rozvoj kořenových chorob. Substrát si můžete zakoupit v e-shopu za 69 Kč, balení 20 litrů.

cereritA hnojit pak můžete např. Cereritem. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se základními i stopovými prvky (NPK + MgO, S, B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin. Aplikuje se zapracováním do půdy při její přípravě k setí nebo sázení a při přihnojování během vegetace. Dávka hnojiva je doporučena rozdělit v poměru 2/3 před výsadbou (setím) jako základní hnojení a 1/3 užít k přihnojení během vegetace. Dle délky vegetace je možno rozdělit ještě i dávku přihnojovací. V e-shopu je k dostání za 287 Kč s DPH, balení 10 kg.

Protože je to s vodou toto léto tak nějak “všelijaké”, doporučujeme při výsadbě salátu na záhony využít Revitalizační organický substrát proti suchu. Ten smícháme s původní zeminou v poměru 1:1. Listová zelenina je obecně náchylná na nedostatek vody, přičemž prvními projevy jsou povadlé listy. Sucho se projeví následně na jejich opadu a u listové zeleniny je třeba počítat i s menší plochou a tudíž  se sníženým výnosem. Proto se rozhodně vyplatí zainvestovat o pár korun navíc do speciálního Revitalizačního organického substrátu. V e-shopu je k dostání za 157 Kč, balení 50 litrů.

Při pěstování nejen salátu “druhého sledu”, ale i dalších užitkových a nebo okrasných rostlin, vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře