Sponzor rubriky

Kam s ním? aneb Kde nejlépe uskladnit zahradní náčiní

Vložil | 5.10.2023 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA, ZAHRADNÍ STAVBY A NÁBYTEK

Ať máte či nemáte lidské pomocníky, vaším nejvěrnějším parťákem při práci na zahradě je nepochybně nejrůznější zahradní nářadí. Kam ale se všemi těmi rýči, motykami, hráběmi, nůžkami, kyblíky a lopatami, když je zrovna nepoužíváte? Možností je několik: pojďme se podívat na jejich výhody i nevýhody.

Zahradní domek

Pokud jde o praktičnost řešení, zahradní domek by se nejspíš umístil na prvním místě. Nářadí je v něm pěkně po ruce přesně tam, kde ho potřebujete, je v suchu a nezabírá potřebné místo jinde. Nevýhodou je určitě vyšší pořizovací cena (pokud si tedy netroufáte postavit si domek svépomocí) a fakt, že pro domek musíte na zahradě udělat místo. Pokud je pozemek menší, možná přijdete o cenné metry.

Garáž

Uskladnění v garáži přijde vhod právě tehdy, když prostor přímo v zahradě chcete využít jinak. Nepochybnou výhodou je, že garáž už stojí, není potřeba nic dalšího dokupovat (možná kromě regálů nebo háčků na zavěšení, aby se nářadí neválelo po zemi), a navíc má často východ přímo do zahrady. Nicméně v garáži bývá primárně uskladněno auto a jiná motorová vozidla, případně jízdní kola. Zahradní náčiní se tam tedy už dost možná nevejde, nebo způsobí nepříjemný chaos.,

Sklep

Sklep má k dispozici skoro každý a běžně ho používáme ke skladování všeho možného. I v případě zahradního nářadí to může být dobrá volba. Důkladně ale zvažte, jestli v něm není příliš vlhko – voda škodí dřevěným i kovovým nástrojům. Zamyslete se také nad svou fyzičkou. Chodit pro každou věc dolů do sklepa nebude úplně legrace.

Zahradní boxy

Velmi univerzální a poměrně levné řešení představují plastové nebo kovové zahradní boxy, které seženete snad v každém hobby marketu. Takový box jednoduše postavíte někam do kouta a nářadí do něj snadno uložíte. Do zahradního boxu ovšem bohužel schováte jen drobné náčiní, sekačka a kolečko budou muset přebývat jinde.

Skladovací kontejner

Pokud nemáte sklep ani garáž, zahrada je malinká a na každém jejím centimetru záleží, a zároveň nechcete nářadí skladovat třeba pod postelí, asi vám nezbude nic jiného, než si ve větším městě pronajmout skladovací kontejner. Mají různé velikosti, bývají skvěle zabezpečené a ve chvíli, kdy do nich své zahradní náčiní zamknete, pro vás může doslova přestat existovat – až dokud ho nebudete zase potřebovat. Toto řešení oceníte zejména v zimě.

Až vyřešíte nerudovské “Kam s ním?”, nezapomeňte kromě správného skladování dbát i na pečlivou údržbu. Budete-li zahradní potřeby udržovat čisté a suché, poslouží vám mnohem déle.

Komentáře