Sponzor rubriky

Návod na pěstování bio jahod na balkoně!

Vložil | 29.3.2019 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Nestihli jste v srpnu minulého roku zasázet nové rostliny jahodníku? Nevadí! Naplánujte si jejich výsadbu na jaro a zkuste kvalitu bio, klidně třeba i v truhlíku na balkoně! A než přijde správná doba pro uvedené práce, zapátrejte třeba na internetu a najděte si nějaké nové zajímavé odrůdy. Je jich docela dost…

bio_jahoda_4Pěstování jahod je u nás velice oblíbené, téměř na každé zahradě nebo zahrádce můžeme najít zelenající se jahodníky. Ale jahody se dají zdárně přechovávat i na balkoně a na terase, v květináči nebo truhlíku.

Obecně vzato, potřebují jahodníky půdu bohatou na živiny, dostatek vláhy a měli bychom je pravidelně okopávat. Aby byla půda okolo nich dostatečně teplá, můžeme je zasadit do otvorů černé netkané textilie.

Pokud jsme na podzim nestihli zasadit jahody, můžeme tak učiniti v jarních měsících. Základem bohaté a chutné sklizně jsou zdravé sazenice, kvalitní zemina pro jahody a hnojivo pro jahody. Před výsadbou sazenicím zkrátíme šlahoun na 1 cm a odstraníme poškozené listy. Jahodníky pak vložíme do vyhloubené jamky a zahrneme zeminou tak, aby byl kořenový krček v úrovni okolní půdy. Hluboko sázené rostliny špatně rostou, mělké výsadby s obnaženými kořeny trpí naopak suchem. Jamku pro výsadbu vyhloubíme dostatečně velkou, aby v ní kořeny sazenic byly volně rozprostřeny. Sázíme v řádcích 10 – 15 cm od sebe. Vysazujeme do Přírodního substrátu univerzálního Vita Natura a rostliny následně dobře zavlažíme.

Pro přihnojování bio jahod volíme Organické hnojivo pro jahody a drobné ovoce s privátním označením Biokont (značka produktů vhodných pro ekologické zemědělství). Hnojivo je vyrobeno z fermentovaného slepičího trusu od slepic z volného chovu, melasy a následně sušeno. Preparát zapravíme mělce do půdy u vysazených sazenic a zalijeme. Přihnojování pak můžeme tímto přípravkem provádět během celé vegetace.

bio_jahoda_2 bio_jahoda_3

Existuje mnoho odrůd jahod. Některé jsou stáleplodící, jiné mají velké plody, jiné jsou více sladké nebo mají jahůdky drobné. Každá odrůda jahod je také jinak odolná vůči chorobám a plísním, které ale může odpuzovat česnek vysazený blízkosti jahod. Z poloraných odrůd, které zrají od druhé dekády června, jsou velmi oblíbené např. Dukat, Elsanta, Korona a nebo Vanda. Mezi zahrádkáři však drží prim Karmen s velkými aromatickými plody.

Hodně úspěchů při pěstování bio jahod přeje Rašelina a.s.


Pro výsadbu bio jahod můžete potřebovat

Chcete – li konzumovat zdravé a nezávadné ovoce nebo zeleninu, nemusíte hledat výrobky ekologických zemědělců. Bio zeleninu si můžete vypěstovat sami s jistotou, že je opravdu nezávadná. A jak? Použijte výrobky řady Vita Natura, které neobsahují průmyslová hnojiva, obsahují pouze organickou složku, nejsou v nich žádné škodlivé látky pro váš organismus a budou šetrné nejen k vašemu organismu, ale i k přírodě. Pro pěstování jahod doporučujeme:

bio hn_jahOrganické hnojivo pro jahody a drobné ovoce je peletované organické hnojivo, které je vyrobeno z fermentovaného slepičího trusu, melasy a následně stabilizováno sušením. Používá se hnůj od slepic z volných chovů. Hnojivo je určeno k základnímu hnojení před výsadbou rostlin a k přihnojování jahodníků během vegetace. Obsahuje základní prvky a živiny pro dobrý růst a tvorbu plodů. V e-shopu je k dostáni za 126 Kč, balení 5 kg.

bio_prirodni_substratPřírodní substrát univerzální je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, přírodní jílovité složky a organických hnojiv. Substrát neobsahuje průmyslová hnojiva. Je vhodný pro pěstování zeleniny, ovoce, květin a okrasných dřevin. Není vhodný pro kyselomilné rostliny. V e-shopu je k dostání za 167 Kč, balení 70 litrů.

Máte-li zájem o další výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), které vám při práci se zeleninou jistě pomohou, seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře