Sponzor rubriky

Důležitá pravidla zimování okrasných trav!

Vložil | 25.11.2024 | 2 komentářů | OKRASNÁ ZAHRADA

Pokud necháváte vše na poslední chvíli, možná ještě nemáte zazimovány okrasné traviny. Rychle tedy na ně, ale pozor, jejich příprava na zimu má svá pravidla!

trávy_volnéTyto druhy rostlin se v našich okrasných zahradách nepěstují dlouho a v základu je dělíme na trsnaté a výběžkaté. Většinou je vysazujeme jako solitérní rostliny, dají se ale použít i jako oddělovací stěny mezi obytnými a užitkovými plochami nebo k odclonění nežádoucích pohledů u bazénu. Mezi jejich přednosti patří to, že jsou ozdobné nejen po celou dobu vegetace, ale pokud je správně ošetříme a připravíme na dobu vegetačního klidu, i v zimních měsících.

Na rozdíl od řady jiných rostlin v zahradě neohrožuje naše trávy mráz, ale vlhkost, která se hlavně v případě drobných vodnatých sněhových srážek dostává až ke kořenům. Ty pak následně zahnívají a trávy mohou odumřít.

CO ROZHODNĚ NEDĚLAT!

Největší chybou při přípravě trav na zimní období je to, že vezmeme nůžky a trsy kus nad zemí ostříháme. Strniště, které vytvoříme, sice navozuje pocit, že jsme zahradu uklidili, ale ztrátou teď již suché hmoty jsme otevřeli dešti, sněhu a jinovatce cestu přímo do středu choulostivých kořenů.

okrasné trávy_3Stejně tak jako ostříhání suchých listů a stébel je špatně i to, když necháme trávu přes zimu bez jakéhokoliv zásahu. Trsy sice chvíli vzpřímeně stojí, ale pak je „rozvalí“ sníh nebo prudký vítr a ke kořenům se opět dostává voda.

Způsoby,  jak zabránit jejich přemokření a následné hnilobě kořenů, jsou dva: 1) po ostříhání suché hmoty udělat nad zbytkem trsu stříšku, ale ani ta nezabrání sněhu, aby se z boku do zbytků porostu nedostal. 2) trávu svázat, čímž vytvoříme hustou, nepropustnou hradbu stébel a listů, která zabrání nejen vodě, ale i sněhu, aby kořeny zdevastovaly.

JAK SPRÁVNĚ POSTUPOVAT NAPODZIM

a) ozdobné suché květenství trav ostříháme těsně nad listy, protože je delší. Takto sklizené laty můžeme aranžovat nebo je prostě jako jednoduchou ozdobu nandáme do vyšší vázy.

b) zbytek trsu obejmeme oběma rukama (popř. požádáme někoho o pomoc), trochu ho zakroutíme po směru hodinových ručiček a svážeme pevně provázkem asi ve dvou třetinách výšky. Tak vznikne útvar podobný slaměnému panákovi, do kterého zaručeně nepoteče.

traviny_2, biozahrada.czVíce už pro zimování trav dělat nemusíme, potřebné není ani přihazování kompostu ze stran. Maximálně můžeme vzít chvojí, co zbylo z přikrývání růží, a do stěny ze stébel ho nahusto nastrkat. Odolnost proti průniku vlhkosti se tak opět o něco zvýší!

SPRÁVNÉ PÉČE ZJARA

Další práce nás čeká až na jaře, kdy trsy trav ve výšce 10–15 cm nad zemí odstřihneme, zbytky suchých listů ručně ze středu vybereme a trávy přihnojíme třeba kompostem. A pak už se těšíme z jejich rašení, růstu a zelené hmoty, v níž se časem objeví nová květenství…

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


Pracujete stále ještě na zahradě, na chatě a nebo na chalupě? Pokud ano, pak se vám mohou hodit výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Seznamte se s nimi v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

2 komentářů

  1. Buffalo (2 roky  zpět)

    roky čtu o nutnosti ty suché stvoly svazovat na zimu ale vypozoroval jsem že je to zcela 1 zda se ty stvoly svážou či ne. ještě nic nikdy nevymrzlo či nevyhnilo…to bude asi jen stále přepisované doporučení a každý to teď v článcích udává.

    • Katka (2 roky  zpět)

      Dobry den, opravdu to tak je?a na jaře jste měl travy pekne?ja jsem je totiž letos nestihla svázat a bojím se, ze bude po nich:(

Komentáře