Jdete si koupit meloun? Proč ne. Je chutný, zdravý a hlavně děti ho milují. Hodně lidí vybírá z melounové dužiny po rozříznutí semena, která je ale možné konzumovat. Jsou totiž zdravá a navíc se řadí mezi kvalitní zdroje vlákniny a antioxidantů. A nejen to: ve 100 gramech těchto malých oválků se nachází až 35 gramů bílkovin!
Dále obsahují též cenné minerály jako například draslík, hořčík, železo, sodík a měď a vitamíny skupiny B. Je dobré vědět, že železo obsažené v semenech melounu je tělem lépe asimilováno, pokud jsou semena pojídána spolu s melounovou dužinou, jež obsahuje nemalé množství vitamínu C, který je potřeba právě pro správné vstřebávání železa. Melounová semena jsou dále bohatá na vícesytné mastné kyseliny, které snižují hladinu cholesterolu a kardiovaskulárních rizika, a riziko hyperaktivace imunitního systému (zvýšení prozánětlivých cytokinů – signálních proteinů v krvi) a jsou tedy mimořádně vhodná pro osoby, které trpí astmatem, alergiemi nebo mají problémy s autoimunitou.
Melounová semena jsou zkrátka natolik zázračná, že by bylo opravdu škoda jen tak s nimi plýtvat a pokud je vám opravdu nepříjemné žvýkat je syrová, existují způsoby, jak je využít i jinak. Níže uvádím několik nápadů, jak s melounovými semeny v kuchyni naložit.
Pražená melounová semena: semena je nutné dobře omýt a usušit, nejlépe na slunci. Suchá melounová semena dejte do misky, pokapejte trochou olivového oleje a přidejte špetku soli. Dobře promíchejte, aby se na všech semenech vytvořil olejový film. Na plech dejte pečící papír a melounová semena na něj rozprostřete. Semena pečte v předem rozehřáté troubě na 180° do té doby, než jsou křupavá (10-15 minut).
Koktejly z melounové dužniny a melounových semen: když si v horkých letních dnech chcete připravit osvěžující ovocný koktejl z melounu, určitě z něho nevyndávejte semena. Jak už jsem napsala v úvodu, železo obsažené v semenech organismus lépe vstřebává, pokud jsou semena konzumována spolu s dužninou.
Na ovocný koktejl s čokoládou potřebujete: 700 g melounové dužniny se semínky, třeba i s těmi, které jste předtím dali na stranu, 100 g malin, 50 g jahod, 50 g čokolády na vaření a 12 kostek ledu. Čokoládu nastrouhejte a dejte do lednice vychladnout. Očištěné a vychlazené ovoce rozmixujte spolu s ledem na hladkou hmotu. K ní pak přidejte nastrouhanou čokoládu a ihned podávejte.
Na ovocný (alkoholový) koktejl potřebujete: 1 kg melounové dužniny se semínky, třeba i těmi, které jste předtím dali na stranu. Dále šťávu z 1 citrónu, 12 kostek ledu, 1 dcl vodky a čerstvou mátu. Melounovou dužninu nezbavenou semen nakrájejte na kostičky. Nakrájený meloun vložte do misky, přidejte citrónovou šťávu a případně vodku. Vše dobře promíchejte, misku přikryjte a dejte do lednice vychladnout minimálně na 1 hodinu. Když je ovocná směs vychlazená, dobře jí rozmixujte a přefiltrujte přes jemné sítko. Přefiltrovanou šťávu nalijte do karafy, přidejte led a ozdobte několika lístky máty.
Koření z melounových semen: z melounových semen je možné též připravit pikantní kořenící směs. Kromě melounových semen potřebujete usušené malé chilli papričky, česnek a sůl. Opražte usušená melounová semena (ze 3-4 melounů) spolu s pálivými papričkami (7-8 kusů). Opražená melounová semena a červené papričky rozmixujte na jemný prášek. Do prášku přidejte natřený nebo rozmačkaný česnek (4-5 stroužků) a půl lžičky soli a vše ještě jednou rozmixujte. Získanou hmotu pak usušte buď na sluníčku, nebo v troubě na nízkou teplotu. Místo čerstvého česneku je možné použít i sušený česnek.
Čaj z čerstvých melounových semen: čaj z melounových semen je přirozeným močopudným prostředkem a je tedy velmi vhodný pro čištění ledvin a účinný v prevenci proti ledvinovým kamenům, s mírně projímavými účinky. Na přípravu potřebuje 4 lžíce čerstvých melounových semen (nepoužívejte sušená) a 2 litry vody. Semena rozmixujte a dejte do čajové konvice. Rozmixovaná semena zalijte vařící vodou a nechejte louhovat 10-15 minut a pak nechejte směs vychladnout. Teprve poté čaj slijte. Doporučuje se aplikovat čaj ve čtyřdenní kůře, první dva dny několik šálků, třetí den se čaj nekonzumuje a čtvrtý den 4 šálky.
Opražená semena do moučníků: postup jak opražit melounová semena je uveden výše. Pokud máte svůj oblíbený recept například na jablečný závin nebo na muffiny, či na jiné sladké či slané moučníky, kam se obvykle přidávají mandle nebo oříšky, použijte místo nich opražená melounová semena.
Müsli s melounovými semeny: pražená melounová semena můžete využívat i dalšími způsoby, například je přidávat do snídaňového müsli nebo do domácích energetických tyčinek.
Jak vidíte, bylo by opravdu škoda nevyužít takového pokladu, jako jsou melounová semena. Jaký má smysl kupovat si drahé potravinové doplňky, když nám vše příroda nabízí i správně zkombinované?
Autor příspěvku: Jana Giglbauerová – poradkyně pro zdravou výživu.