Sponzor rubriky

Skvrny na listech okurky nemusí vždy znamenat jednoznačně plíseň, je ale třeba být ve střehu!

Vložil | 7.8.2015 | Žádné komentáře | OCHRANA ROSTLIN

 

Možná jste na listech okurek objevili podezřelé skvrny. Je, a nebo není, to obávaná plíseň?

Plíseň okurková se na rostlinách jak ve skleníku, tak také na volném záhoně projevuje tím, že na vrchní straně listů vznikají světle zelené až žlutozelené skvrny, většinou ohraničené žilnatinou. Způsobuje je Pseudoperonospora cubensis, houba, která kromě všech okurek napadá v našich podmínkách také i cukrové melouny. Skvrny na listech se postupně zvětšují až splývají v jednu, posléze nekrotizující oblast. Ta nakonec zasychá a pletiva z takto poškozené plochy vypadávají. Silně napadené rostliny pak usychají a hynou.

pl_ok_3 pl_ok_1 pl_ok_2
Plíseň okurková: vlevo počáteční stádium, uprostřed více napadený list a vpravo zdecimovaný porost.

Dobrá kondice rostlin a odolnost proti plísním v tomto období je závislá na tom, jak kvalitně byla provedena červnová preventivní ochrana. Ta se provádí ještě před možným výskytem této nebezpečné choroby např. přípravky Ortiva, Acrobat MZ WG, nebo Ridomil Gold Pepite. Zhruba od poloviny července bychom pak měli s ohledem na ochranou lhůtu stříkat okurky již jenom kontaktními fungicidními přípravky (fungicid, který po aplikaci zůstává na povrchu rostliny, kde tvoří po určitou dobu ochranný film, který chrání rostlinu před napadením houbovými patogeny). Použít se dá např.  Dithane DG Neotec, což je kontaktní fungicid ve formě ve vodě dispergovatelných mikrogranulí proti houbovým chorobám polních plodin, zeleniny, ovocných plodin, révy vinné, okrasných rostlin a lesních dřevin.

Postřiky provádějte v době, kdy očekáváte srážky či deště, samozřejmě s předstihem. Pomocným opatřením v boji proti plísni okurkové je také odstraňování listů, které se dotýkají půdy. Ty totiž mohou být při pravidelné zálivce nebo deštích zdrojem možné infekce jako první.

Protože se plíseň okurková šíří hlavně při dlouhodobějším vlhkém a teplém počasí, její výskyt nebude v letošním roce patrně silný. Počítat s ní ale musíme!

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický

Komentáře