Sponzor rubriky

Scala – novinka v ošetření plísně šedé na révě vinné

Vložil | 10.8.2018 | Žádné komentáře | OCHRANA ROSTLIN

Už od dávných dob je réva součástí lidského stavení, je symbolem klidu, pohostinnosti a hlavně rozjímáním nad životem. Je pěstována nejen pro užitek, ale i pro svoji krásu, kterou nám předvádí mnohé z odrůd ke konci léta svým zbarvením listů ve slunečních paprscích.

Při pěstování révy na pergolách, ve skleníku nebo ve stěnách pomocí vyvazování k opoře (na drátěnku), nás nemine nějaká ta ochrana před houbovými chorobami. Mezi nejčastější patří dobře známá plíseň révová, dále padlí révové a plíseň šedá (Botryotinia fuckeliana).

SCALA je kontaktní fungicidní přípravek proti plísni šedé ve formě suspenzního, krémovitého koncentrátu (SC) s účinnou látkou pyrimethanil 400 g/l. Tato účinná látka je i v přípravku Mythos 30 SC, ale zde je nižší koncentrace. Postřik na víno Scala má zcela odlišný mechanizmus účinku než mají klasické fungicidy a tím snižuje riziko rezistence. Je to přípravek s translaminárním účinkem – tedy proniká skrz listy a působí uvnitř listů a na neošetřené straně listů). Dále má přípravek fumigační účinek (okolo listů a hroznů se vytváří „mrak par“, který postupně obalí celou rostlinou a zasáhne i místa, která nebyla postřikem přímo pokryta. Tento fumigační efekt trvat i několik hodin. Postřik působí preventivně a navíc, v závislosti na dávce, po dobu 2-3 dní i kurativně (léčebně). V rostlině způsobuje zpomalení vylučování enzymů houby, které se podílejí na vzniku a rozvoji infekce rostlin, tím inhibuje a přerušuje infekční proces. Spolehlivě účinkuje i při teplotách již od 5 °C, kdy některé systemické fungicidy selhávají. Tyto výhody je dobré využít při ochraně vína a zařadit postřik na poslední ošetření hroznů.

Proti houbové chorobě – šedé hnilobě hroznů (botrytidě) na révě vinné je doporučené 0,2 % dávkování, tedy 20 ml do 10 l vody. Přípravek vykazuje i vedlejší účinnost na bílou hnilobu révy. Postřik aplikujeme max. 1x za rok v době od růstové fáze 69, tj. konec kvetení do fáze, kdy bobule mají velikost hrachu, příp. až do začátku zrání, kdy jsou hrozny citlivé k napadení. Je to období, kdy je narušený voskový povlak bobulí, může být delší ovlhčení povrchu bobulí, změna složení obsahu bobulí – pronikání živných látek, zejména cukrů na povrch bobulí, zvýšená produkce obranných látek.

Podmínky pro šíření choroby (vydatné nebo opakované dešťové srážky, teploty v rozmezí 15°C, optimálně 20-25°C) jsou každý rok jiné. Více nebo méně srážek, suché nebo vlhké počasí a také náchylnost jednotlivých odrůd (Ryzlink rýnský,..). Postřik na plíseň šedou je potřeba provést před příchodem takových podmínek. K infekci dochází především při ovlhčení listů a to nejméně 2 hodiny při optimální teplotě nebo za vysoké vzdušné vlhkosti nad 90 %. Zvýšené riziko napadení touto houbou je také při poškození bobulí, např. napadení obaleči, krupobitím, praskáním nebo vytlačováním bobulí. Ochranná lhůta pro konzumaci hroznů od doby ošetření je minimálně 28 dní. Fungicid nelze míchat se sírovápenatou jíchou nebo s přípravky na bázi hliníku.

V případě vzniku potřeby dalšího postřiku révy na šedou hnilobu, lze použít některý z dostupných fungicidů – Switch, Teldor 500 SC nebo Thiram Granuflo.

Přípravek Scala se vyrábí v balení 10 ml, 50 ml, 250 ml, 1 litr a je mísitelný jak s hnojivy, tak s insekticidy a ostatními fungicidy.

Postřik Scala má i další použití, účinkuje na strupovitost jabloní a to v dávce 7,5 g na 10 l vody (0,075 % koncentrace. Ošetření se provede do konce květu jabloní, max. 3 za rok. Interval mezi jednotlivými postřiky je 7 -10 dnů. Přípravek má také výbornou účinnost proti plísni šedé na jahodníku (10 ml/ 8 litrů vody/ 40 m2) a to na počátku květu, uprostřed nebo na konci kvetení. U jahodníku je 7 dní ochranné lhůty po postřiku fungicidem.

Na trhu je zatím dostatek přípravků k ochraně révy proti houbovým chorobám, i když některé osvědčené přípravky už byly také staženy z prodeje např. Falcon, Melody Combi 65,3 WG, Quadris Max, Profiler, Rovral AqfaFlo.

Připravil: Agromanualshop.cz

Komentáře