Sponzor rubriky

Ředkvičky po celý rok

Vložil | 4.5.2015 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

 

Užitkovou zahrádku lze vytvořit kdekoli. Někdy stačí jen otevřít pytle se substrátem, naplnit zeminou truhlíky a zasít semínka. Milan Gigel zkoumá pod horami pěstování zeleniny a ovoce v substrátech Rašelina Soběslav, aby se s vámi podělil o své zkušenosti.

testujeme

I na tom nejmenším balkónu, okenním parapetu či terase je dostatek místa na to, abyste je změnili na užitkovou zahrádku. Neexistuje více křupavá a šťavnatější zelenina, kterou byste dopěstovali snáze, než jsou ředkvičky. Pokud zvolíte správnou taktiku a využijete přednosti substrátů, můžete se z jejich sklizní těšit po celý rok.

Uhlídat je zapotřebí jenom dvě věci. Zamezit stresu a dopřát ředkvičkám takovou výživu, která zajistí, že budou chutnat  skutečně skvěle. Znáte ty svazky rychlených ředkviček ze supermarketu, které chutnají jako voda? To se vám při domácím pěstování nikdy nestane. V rašelině přichází sklizeň rychleji Je obecně známo, že první sklizeň v roce je tou nejžádanější a není skleníku či fóliovníku, ve kterém byste nenašli  vyseté ředkvičky. Slyšeli jste však někdy o tom, že by je pro ranou sklizeň pěstovali zahrádkáři v truhlících? Nemusí to být až takový nesmysl, jak by se mohlo zdát.

Ukazka usporadani truhliku

Rašelinový substrát v truhlíku se v chráněném klimatu skleníku v průběhu dne ohřívá mnohem rychleji než na venkovním záhonu. Vyšší teplota a prudší střídání denních a nočních teplot stimulují semínka k rychlejšímu klíčení, na které plynule navazuje rychlejší růst. Zatímco ve volné půdě začínají rostlinky teprve formovat bulvičky, v rašelinovém substrátu už dorůstají do sklizňové velikosti. Díky tomu lze urychlit první vlnu sklizně ředkviček až o dva týdny. To je v podhorských oblastech nesmírnou výhodou. Pro tento účel se nejvíce osvědčily následující substráty. Zahradnický substrát B s aktivním humusem obsahuje směs různých typů rašelin s přídavkem dobře vyzrálého kůrového kompostu, a navíc je vyhnojen  vícesložkovým minerálním hnojivem s mikroprvky. Pro úpravu pH je použit dolomitický vápenec. Přírodní substrát univerzální z řady Vita Natura, která obsahuje produkty vhodné pro ekologické zemědělství, obsahuje směs různých typů rašelin s vyšším podílem vrchovištní (bílé) rašeliny. Díky přídavku jílové složky lépe poutá vodu a živiny, a zároveň zaručuje optimální vzdušný režim. Pro vyhnojení substrátu jsou použity dva typy organického hnojiva při jejichž výrobě je použita celá řada vstupních surovin, což zajišťuje postupné a dlouhodobé uvolňování živin. Díky patentované technologii je hnojivo dodáváno ve formě minigranulek, což v porovnání s ostatními způsoby formulace zaručuje až o 60 % lepší a rovnoměrnější rozptýlení hnojiva v substrátu.

Pokud zvolíte Zahradnický substrát B s aktivním humusem nebo Přírodní substrát univerzální řady Vita Natura, úspěch je zaručen. A nemusejí to být přímo truhlíky, které dáte do jednoho kouta skleníku. Když ve skleníku vytvoříte vyvýšený záhonek z latěk a naplníte ho substrátem, výsledek bude stejný. Nejvhodnější pro tyto výsevy je hybridní odrůda Primara F1.

Výsev každé dva týdny

Je jedno, rozhodnete-li se na balkóně pěstovat ředkvičky v truhlících, květináčích nebo v jiných nádobách. Důležité ale je naplánovat si výsevy postupně po 14 dnech. Pak budete moci ředkvičky sklízet téměř nepřetržitě po celou sezónu. Začněte s odrůdami vhodnými k rychlení a pro jarní výsevy, na které navážete s výsevy celoročních odrůd, abyste se na sklonku léta vrátili k těm jarním. Na začátku sezóny lze ředkvičky sklízet do 30 dnů, v létě se jejich růst o 10 dní prodlouží a na podzim pak záleží hlavně na teplotě a dostatku světla. Osvědčil se nám výsev na široko, při němž by semínka měla od sebe být vzdálena 3 až 4 centimetry. To jim zajistí nejen dostatek světla, ale i prostor pro vývoj podzemních částí, tedy bulviček.

Ředkvičky nesnášejí stres

Noční mrazík ředkvičkám neuškodí tak, jako když během jednoho horkého dne substrát úplně proschne. Pak ředkvička také schne a svou jemnou chuť začne měnit na štiplavou. Způsobila to stresová situace, takže je dobré pro pěstování zvolit samozavlažovací nádoby, aby k podobným jevům nedocházelo. Čím světlejší nádoby budou, tím méně je slunce bude prohřívat. Někdy se podobně za sucha projevuje napadení dřepčíky, jejichž výskyt se pozná podle vyhryzaných drobných otvorů na listech. Umístit nádoby do stínu není řešením. Na nedostatek světla reagují rostlinky změnou taktiky pro své přežití. Místo bulviček vytvářejí silnější listovou růžici s tendencí jít do květu a růst jejich podzemní části se zpomalí. V některých případech pak dochází i k tomu, že místo bulvičky se vytvoří hrubý a tužší kořen, v podstatě nepoživatelný.

sres

Jak zmírnit stres a rostlinám pomoci překonat krizovou situaci?

Řešením může být Lignohumin rašelinový extrakt s mořskou řasou. Při pěstování salátů a zeleniny s drobnými listy se zdá být prospěšný. Zda to bude platit i pro ředkvičky, je zatím předmětem zkoušení. Substrát ovlivňuje i chuť Pokud jde o chuť ředkviček, ta záleží nejen na odrůdě, ale i na výživě, která je jim poskytnuta. Možná se to zdá zvláštní, ale je důležité, jaký substrát použijeme. Aby bulvičky během krátkého vegetačního období získaly nejen na šťavnatosti, ale byly i chutnější, musejí dostat správnou výživu. Největším favoritem je Substrát s vermikompostem pro zeleninu, který významně ovlivňuje chuť. Těžko odhadovat, je-li to živinami v jejich nejpřijatelnější formě, nebo vodou nasyceným, hutnějším charakterem substrátu. Jisté ale je, že rozdíl v chuti lze poznat i tehdy, když tento substrát do půdy jen přimícháme. Po třech výsevech v nádobě se přednosti substrátu vytrácejí a je třeba ho vylepšit organickým hnojením.

Text: Milan Gigel, http://zahrada.prakticky.sk, překlad: Miroslav Mokoš


 TIP RAŠELINA a.s.

Lignohumin lignohumin je extrakt z přírodní rašeliny, která obsahuje více huminových látek a hnědé mořské řasy. Mořská hnědá řasa je bonus pro rostliny, protože jim dodává biologicky aktivní látky a množství živin včetně stopových prvků. Rostliny tak lépe rostou.  Lignohumin má příznivý a komplexní vliv na rostliny. Podporuje jejich zakořeňování, růst a kvetení, zvyšuje přirozenou obranyschopnost vůči abiotickému stresu, zlepšuje regeneraci při poškození. Opakovaná aplikace přípravku zlepšuje kondici pěstovaných rostlin a zvyšuje jejich výnos a kvalitu, 0,5 l postačí na 500 l zálivky. Zakoupit ho můžete na e-shopu za cenu 99 Kč za 0,5 l balení.

 

substrat s humusemZahradnický substrát B univerzální – Zahradnický substrát B s aktivním humusem je vhodný pro přesazování a dopěstování stromů, keřů a pro zakládání a obnovu trávníků. Mezi jeho přednosti patří to, že  udržuje kyprost a vzdušnost půd, zaručuje dobrý růst, bohatou tvorbu kořenů a květů. Zadržováním slunečních paprsků pak umožňuje využití tepla pro růst rostlin a tvorbu biomasy. Látky obsažené v rašelině omezují kořenové choroby. Substrát je vjhodný i pro přesazování stromů a keřů, kde urychlí zakořeňování a šetří vláhu. Zakoupit ho můžete na e-shopu za cenu 96 Kč za 50 l balení.

Komentáře