Sponzor rubriky

Rady pro (ne)zahradníky na duben

Vložil | 1.4.2015 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Jarní sluníčko už pošimralo naši tvář a většina z nás už vyrazila na zahrádku, neboť ve vzduchu je cítit jaro. První poslové jara, kterými jsou sněženky, bledule, talovín, jaterník podléška, už nějakou dobu těší náš zrak, který se nedočkavě upírá na záhony a trávník. Ale buďme obezřetní k počasí, neboť i teď v dubnu si s námi může pěkně pohrávat… Počasí je nyní aprílové, a tak si můžete čas zkrátit řečtením několika užitečných rad, co má smysl v dubnu na zahradě dělat.

zahradaNamrzlé nebo jinak poškozené větve stromů nyní opatrně odstraňujeme až do zdravého dřeva. Řezné rány následně ošetřujeme zahlazením ostrým nožem a zatřením pomocí štěpařského vosku.

V dubnových dnech bohatých nejen na vláhu, ale i teplé počasí, raší v záhonech plevele. Nejlepší prevencí je nenechat plevelné rostliny příliš vyrůst, ale ničit je hned, jakmile vyklíčí. (Tato rada platí pro celé vegetační období.)

Vhodná doba je pro pokračování výsadby dřevin, jako jsou břízy, jehličnany a ostatní stálezelené dřeviny. Jehličnany vysazujeme tehdy, když už pupeny raší, a vždy s kořenovým balem!

Provádíme ořezání okrasných trav, třezalek, tavolníků a jim podobných keřů.

U keřů, které byly vysazovány v podzimních měsících, je nutné provést jednak jarní řez, a dále je posléze seříznout na tři pupeny počítáno od kořenového krčku. Rostlina se po tomto zásahu tzv. větví odspodu a její vzhled je kompaktnější.

Přesazujeme pěnišníky a azalky, které potřebujeme přemístit. Musíme je však přesazovat i s balem zeminy na kořenech. U rododendronů odstraňujeme po odkvětu vylomením odkvetlá květenství. Na jaře kvetoucí a starší keře prořezáváme vždy až po ukončení kvetení.

U všech stálezelených dřevin zkracujeme loňské výhony o polovinu, podpoříme tím větvení a tvorbu nových listů.

Můžeme začít osazovat okrasné závěsné venkovní košíky, ale umístíme je zatím do skleníku, zimní zahrady chráněné před mrazem nebo na krytou verandu. (Platí i pro měsíc květen.)

Rostliny pěstované v nádobách v tomto období pozvolna přihnojujeme, nejlépe pomalu se uvolňujícím hnojivem.

Autor: Ing. Michaela Pimperová, Rašelina a.s., foto archiv


TIP RAŠELINA a.s.
substrat s humusem
Zahradnický substrát B s aktivním humusem
je tím pravým substrátem pro přesazování ovocných stromů, neboť urychlí jejich zakořeňování a šetří vláhu. Udržuje kyprost a vzdušnost půd a zaručuje dobrý růst a bohatou tvorbu kořenů a květů. Zadržováním slunečních paprsků umožňuje využití tepla pro růst rostlin a tvorbu biomasy. Látky obsaženév rašelině omezují kořenové choroby. Je vhodný pro přesazování stromů a keřů, kde urychlí zakořeňování a šetří vláhu. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu, cena 96 Kč.

 

Minerální hnojivo Cererit díky svému složení doplní živiny okrasným rostlinám, ovoci, zelenině. cererit 3 kgJedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin. Aplikuje se zapracováním do půdy při její přípravě k setí nebo sázení a při přihnojování během vegetace. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za cenu 72 Kč. Balení 3 kg.

 

 

 

 

Pokud bude koncem měsíce dostatečně teplé počasí, můžeme začít s osazováním naší vodní Zemina pro vodní rostl.nádrže rostlinami, např. lekníny. Pro tento účel použijeme speciální Zeminu pro vodní rostliny, neboť se nevyplavuje. Substrát je vyroben z tříděného říčního písku, tříděných rašelin přechodových, slatinných a „bílých“ s přídavkem minerálních vícesložkových a vápenatých hnojiv. Obsahuje všechny hlavní i stopové živiny a  zabraňuje tvorbě vodních řas. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu, cena 34 Kč za 20-litrové balení.

 

Komentáře