Sponzor rubriky

Máte na zahradě měsíček? Naučte se ho zpracovávat na mast anebo léčivý olej!

Vložil | 8.7.2024 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Tato zářivá léčivka pochází z jižní Evropy a Orientu, ale podle některých vědců se rozšířila do Evropy z Mexika, kde ji používali Aztékové k magickým obřadům.

Měsíček byla magická rostlina v aztéckých rituálech a křesťanství jeho kultovní význam využilo během Dušiček (Svátek zesnulých). Oranžové květy zdobí domácí oltáře a hroby a zářivá barva ukazuje duším zemřelých cestu na zem. Měsíček propojuje svět živých a mrtvých. Arabové měsíček zase dávali koním pro zlepšení krevního oběhu a Římané jím nahrazovali šafrán.

POPIS ROSTLINY

Měsíček lékařský je jednoletá bylina 50 – 80 cm vysoká. Stonek a listy jsou chlupaté, lepkavé a v úboru z nich vyrůstají oranžově žluté květy. U nás roste jako pěstovaná bylina v zahrádkách i na polích nebo zplanělá na rumištích. Není téměř zahrádka, v níž by se na některém záhonu neusmívaly žluté a zářivě oranžové úbory měsíčku. Jsou tak efektní, že je možné zařadit měsíček mezi nejkrásnější květiny. Přitom velmi dlouho kvetou a dobře se drží i ve váze, proto je jejich oblíbenost oprávněná. Většina pěstitelů snad ani neví, jaká léčivá síla se v této květinové kráse skrývá.

mesicek_zahon

Bez měsíčkových květů a z nich připravené masti si svou bylinkovou lékárničku ani nelze představit. Měsíček je lehce dostupný a dobře se sbírá. Kvete od června do podzimu. Při sběru za suchého, slunného dne se sbírají výhradně květy, a to okrajové lístky bez terče a zákrovu. Někdy se ale sbírá i celý úbor. Suší se ve stínu a uměle do teploty 40 °C, bylinu je třeba chránit před světlem. Je dobré dávat přednost co nejtmavším, oranžovým květům, neboť jsou účinnější než světle žluté. Kdo v létě zaváhá, může si měsíček koupit v lékárně.

DŮLEŽITÉ INFORMACE

Měsíček obsahuje hlavně silice, saponiny, flavonoidy, hořčinu kalenden, slizy, kyselinu salicylovou a vitamín C. Hlavní použití měsíčku je zevní, osvědčuje se na těžko se hojící rány a vředy, většinou ve formě masti. Velmi dobře pomáhá při drobných poraněních a bolestech okolo nehtů, což také mohlo dát základ jeho slovenskému pojmenování (nehtík lekársky). Květní plátky rozvařené v sádle jsou velmi dobré i na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, osvědčují se také proti plísni na nohách. Pro doplnění širokých účinků měsíčku lze doporučit jeho použití i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva a v kosmetice, kde se využívá jeho schopnosti zjemňovat pleť.

Zajímavou vlastností měsíčku je, že při každém vnějším použití podpoří jeho účinky i vnitřní užívání, to znamená pít současně měsíčkový čaj v obvyklém dávkování. Při vnitřním použití se účinnost měsíčku rozšiřuje i na choroby jater a žlučníku. Patří mezi nejlepší rostliny, pokud jde o prevenci rakoviny a podporu její léčby, především rakoviny žaludku, jater, tlustého střeva, dělohy, kůže a prsu. Pro ženy je významný tím, že tlumí bolesti v době menstruace, týden před jejím začátkem je vhodné pít denně obvyklou dávku měsíčkového čaje nebo oleje.

mesicek_1Aby byl výčet příznivých léčebných účinků měsíčku úplný, je třeba zmínit ještě jeho schopnost uklidňovat centrální nervovou soustavu a zlepšovat činnost srdce. Při tolika dobrých vlastnostech má ještě jednu navíc – můžeme ho bez obav užívat i dlouhodobě.

MASTI A OLEJE Z MĚSÍČKU

Měsíčková mast: 4 hrsti čerstvých květních úborů měsíčku spolu s horní částí natě nadrobno nasekáme a vložíme do půl kilogramu rozpuštěného vepřového sádla. Necháme přijít k varu. Pozor, silně kypí, proto použijeme velkou nádobu – ještě dobře promícháme, prohřejeme a odstavíme. Přikryté necháme stát přes noc. Potom mast trochu zahřejeme a přefiltrujeme ji přes lněné plátno. Dobře vytlačíme (zbytek můžeme použít na obklady, například při křečových žilách) a nalijeme do vhodné láhve. Mast skladujeme v ledničce.

Měsíčkový olej: stejným způsobem jako měsíčková mast se dá udělat i měsíčkový olej, jen místo sádla použijeme buďto olivový či slunečnicový olej (zase 0,5 l oleje na 3 hrsti měsíčkových květů).

VYUŽITÍ V KUCHYNI

Květy můžete využít k dozdobení salátů či pomazánek. Díky jeho nahořklé pikantní chuti se s ním dá částečně nahradit koření do polévek. Jestliže chcete připravit žlutou rýži a nemáte koření na dochucení, nevěšte hlavu, chuť podobající se šafránu jí lze při vaření dodat přidáním nasekaných okvětních lístků. Jelikož látky obsažené v měsíčku povzbuzují tvorbu žluče, stimulují činnost žlučníku a dopomáhají k lepšímu trávení, je dobré přidávat čerstvé listy i na kuřecí či vepřové maso. Zpestřit si o lístky měsíčku můžete také chuť jednoduchého jídla, jako je třeba chleba s máslem. Určitě budete překvapeni! Ideální poměr pro přípravu čaje je 1 vrchovatá lžička sušené drogy na hrnek horké vody. Teplý čaj pijeme 1 – 2 denně, nálev používáme jako kloktadlo nebo na obklady.

mesicek_2JAK SPRÁVNĚ BYLINU SUŠIT?

Měsíček na světle rychle ztrácí své účinné složky, proto je vhodné zajistit při sušení byliny co nejvhodnější podmínky. Květy sušíme na vzdušném, suchém a stinném místě. Rozložte je na tenkou vrstvu, aby nechytily plíseň. Teplota při sušení, pokud používáme elektrickou sušičku, by neměla přesáhnout 70 °C. Usušený měsíček skladujeme v tmavém a suchém prostředí, abyste zachovali jeho barvu a účinky. Měsíček rychle přijímá vlhkost, takže ho občas přesušte. Ne nadarmo je měsíček označován jako přírodní antibiotikum a významný antioxidant. Zbavuje tělo různých „vetřelců“ a volných radikálů, čímž chrání buňky našeho těla před poškozením.

JAK NÁROČNÝ JE MĚSÍČEK NA PĚSTOVÁNÍ?

Pěstování měsíčku lékařského je snadné, rostlinka je nenáročná. Pro pěstování měsíčku lékařského je vhodné slunné stanoviště a půda s dostatečným množstvím živin a vláhy, nesnáší přemokřenou půdu. Měsíček lékařský můžeme snadno vypěstovat ze semen. Semena měsíčku lékařského srpovitého tvaru volně vyséváme přímo do záhonu. První poupátka se objeví po 10 týdnech. S výsevem můžeme v mírnějších oblastech začít už na podzim, květy se pak na jaře mohou objevit už o měsíc dříve. Rostlinu je dobré zaštípnout, aby se rozvětvila. Půdu okolo rostliny kypříme. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Za sucha zaléváme. Když mu zajistíme dostatek slunce, oželí i pár dní bez zalévání. Kvete nepřetržitě celé léto. Během vegetační doby můžeme dosít další semínka, kvetení ještě prodloužíme. Na podzim jdou snadno sebrat z rostlin vyzrálá semena. Někdy se měsíček množí sám výsevem.

MUDr. Ing. Bc. Markéta Kastnerová, Ph.D.

 

 

 

Komentáře