Sponzor rubriky

Proti šárce švestek se můžeme chránit pouze výsadbou rezistentních odrůd. Víte, jak tato nemoc vypadá?

Vložil | 24.10.2016 | Žádné komentáře | OCHRANA ROSTLIN

 

Mezi pěstiteli švestek je choroba zvaná šárka stejným postrachem jako třeba u chovatelů králíků myxomatóza. I když na ni žádný lék neexistuje, je třeba ji včas rozpoznat a průběh choroby znát, jinak o stromy švestek přicházíme.

1ukazka-pecky-napadeneho-plodu 1symptomy-na-listech-svestky 1sarka-napada-take-broskve-a-merunkyVlevo: ukázka pecky napadeného plodu. Uprostřed: symptomy na listech švestky. Vpravo: šárka napadá také broskve a meruňky.

Plum poxvirus (šárka švestek) se v laickém podání týká pouze tohoto ovocného druhu, což ale není pravda. Jejími hostiteli jsou totiž meruňky i broskvoně. Její příznaky na ovocných stromech jsou velmi variabilní, a proto se špatně rozpoznávají. Objevují se na listech, plodech i peckách, liší se podle druhu a odrůdy a aby toho nebylo málo, velký vliv má rovněž průběh počasí.

msice-broskvonova-je-hlavnim-prenasecem-sarkyJak šárku rozpoznat? U švestek se na listech začínají objevovat žlutozelené skvrny, proužky a jakési kreativní kresby. Okraje takových skvrn jsou ostře ohraničené. Skvrny a kroužky, které se postupně propadají směrem dolů, takže vypadají jako neštovice, je možné pozorovat na plodech. Dužina v místě propadlin je hnědavá a pevně drží na pecce, která se nedá vyloupnout. Takto napadené plody jsou nejen málo sladké, ale obvykle i velice brzy opadávají. Co se týče meruněk, vytvářejí se na listech světlé skvrny a kroužky, popř. i pruhy, které jdou podél hlavních nervů. V období zralosti se na plodech objevují kresby jako na mramoru a světle zelené skvrny mají i pecky. Podobné příznaky pak najdeme i na broskvoních, u nichž se plody ale skoro vůbec nedeformují.

Jak se šárka přenáší? V prvé řadě je třeba říci, že je šárka virové onemocnění, čemuž odpovídá i způsob přenosu. Nejvíce se přenáší při vegetativním množení (roubování, očkování) a nebo díky všudypřítomným a často i nezničitelným mšicím. I když tady je třeba říci, že mšice šíří chorobu jenom na kratší vzdálenosti, protože viry jsou soustředěny na jejich sosáku, kde rychle pozbývají své účinnosti.

Jak se máme bránit? Stejně jako v lidské medicíně neexistují ani zde proti šárce jakožto virovému onemocnění žádné účinné chemické látky. Nejdůležitější tedy je, vysazovat pouze zdravý sadbový materiál, pocházející z prověřených školkařských center.

sazet-bychom-meli-jen-stromky-z-proverenych-mnozarenskych-plochIdeální je, pokud vysazujeme odrůdy, které nejsou k tomuto onemocnění náchylné. U meruněk je možné doporučit např. odrůdy Henderson nebo Stela, u švestek potom Gabrovská nebo Čačanská. Tyto informace bychom měli znát ještě předtím, než budeme stromky švestek nakupovat, což bychom měli dělat právě v této době. Nakupovat a vysazovat je třeba v této době, tedy v polovině až konci října.

Autor příspěvku: Dušan Hora

Komentáře