Celer a červená řepa jako hlavní jídlo. A klidně i slavností oběd o víkendu nebo pro návštěvy!

Vložil | 6.3.2021 | Žádné komentáře | ZDRAVÁ VÝŽIVA A RECEPTY

V tomto příspěvku bych chtěla zaměřit vaši pozornost na celer, červenou řepu a ostatní kořenovou zeleninu. A proč jsem se rozhodla věnovat ho právě jim?

repa_janaJá sama jsem celer dlouho vnímala jenom jako vařenou zeleninu v polévce, která mi upřímně nechutnala a červenou řepu jako salát ze školní jídelny, ke kterému jsem sice měla kladnější vztah, ale stále velmi vlažný. Když jsem se začala více zajímat o přirozenou stravu, tak jsem logicky dospěla k tomu, že pro nás nejpřirozenější a vlastně i nejlevnější zeleninou v  zimním a nebo jarním období je právě zelenina kořenová. Není náročná na skladování a je snadno k dispozici. S mrkví umíme obecně pracovat celkem dobře, ale s celerem a červenou řepou, které se dají koupit prakticky kdykoli, už tomu tak není. A přitom možnosti, které se nám nabízejí, jsou opravdu velké!

Na úvod jen krátce zmíním, čím jsou nám celer a červená řepa užitečné:

Celer: koření a přírodní afrodiziakum, velký obsah éterických olejů mu propůjčuje specifické aroma a nám pomáhá dezinfikovat trávicí systém a dokáže zlikvidovat i infekci v ledvinách či močových cestách, šťáva z čerstvého celeru je velmi účinná při nachlazení a navíc obsahuje velké množství vitamínů (B a C) a minerálů (především vápník). Červená řepa: čistí játra a podporuje tvorbu červených krvinek.

Pokud jde o recepty z celeru a červené řepy, najdete jich velké množství jak v různých kuchařkách, starších i modernějších, tak i v televizních pořadech o vaření, kterých se v dnešního době vysílá velké množství. Já bych vám však chtěla ukázat ještě jinou možnost jejich využití.

Produktem odšťavňovače není jen šťáva

 Je stále více domácností, které si uvědomují, že nedílnou součástí kuchyňského vybavení tvoří i odšťavovač na ovoce a zeleninu a někdy i na bylinky a určitě nikoho nemusím přesvědčovat, že šťávy ze syrového ovoce a zeleniny či z bylinek jsou velmi zdravé a je možné je konzumovat celoročně. Teď v zimním období je vhodné využít suroviny, které jsou nám přirozeně dostupné a těmi je právě kořenová zelenina pocházející z našich zeměpisných šířek. Já si v zimě na odšťavovači pravidelně připravuji šťávu ze syrového celeru, červené řepy a mrkve. Pokud se přidá k zelenině několik plátků čerstvého zázvoru, výsledkem je pikantní lahodný nápoj a ač se to nezdá, i velmi sytý. „Odpadním produktem“ při odšťavňování je vylisovaná dřeň, ale určitě není na vyhození, je velmi užitečnou surovinou a já vám zde uvedu několik možností jejího využití. Tak spotřebujete zeleninu celou bez plýtvání. Vylisovaná zeleninová dřeň použitá v receptech je získána lisováním stejného množství celeru, červené řepy a mrkve.

kremova_polevkaKrémová polévka s čerstvým měkkým sýrem

K přípravě potřebujete: 250 g vylisované zeleninové dřeně (červená řepa, celer, mrkev), 50 g másla, 1 litr vroucí vody nebo zeleninového vývaru, 100 g čerstvého měkkého sýra, na dochucení česnek, sůl, pepř, olivový olej, zelené bylinky na ozdobu.

V hrnci rozpustíme máslo a dáme na něj vylisovanou zeleninovou dřeň, krátce ji zasmažíme jako jíšku, a pak ji podlijeme zeleninovým vývarem nebo horkou vodou. Povaříme asi 10 min do změknutí. Přidáme měkký čerstvý sýr a ponorným mixérem rozmixujeme na jemný krém. Poté krém přivedeme k varu, aby byla polévka horká a sundáme z vařiče. Nakonec polévku dochutíme jedním větším utřeným stroužkem česneku, osolíme a opepříme. Na talíři můžeme přidat do polévky trochu olivového oleje a ozdobit ji zelenými bylinkami.

slany_zavinSlaný závin z listového těsta se zeleninovou náplní

K přípravě potřebujete: jedno balení listového těsta, na náplň pak 150 g vylisované zeleninové dřeně, 1 lilek, 150 g nastrouhaného tvrdého sýra, několik stroužků česneku, sůl a pepř na dochucení

Lilek nakrájíme na kostičky a asi 5 minut dusíme na malém množství tuku na nízkém plameni. Smícháme vylisovanou zeleninovou dřeň, nastrouhaný sýr a podušený lilek, směs promícháme a dochutíme. Rozválíme listové těsto, položíme na něj připravenou směs, jako bychom dělali štrúdl a stejným způsobem těsto zabalíme. Vytvořenou šišku pomažeme rozmíchaným vajíčkem, zpevníme ji špejlemi nebo párátky, aby se nám při pečení neotevřela a pečeme ji v troubě na 200°C asi 45 min. Slaný závin před krájením necháme vychladnout.

sekanaZelenino-masová sekaná

K přípravě potřebujete: 500 g vylisované zeleninové dřeně, 500 g kvalitního mletého masa, 100 g nastrouhaného tvrdého sýra, 3 vajíčka, 200 g strouhanky, 1 cibule, najemno nakrájená, asi 3 utřené stroužky česneku, sůl, pepř a sušené bylinky na dochucení. Všechny suroviny smícháme a uděláme z nich šišku, kterou položíme na plech, na pečící papír a pečeme v troubě na 200°C asi 1 hodinu.

Jak vidíte, využití vylisované zeleninové dřeně je velké a určitě vás napadnou i další možnosti. Chce to jen nebát se experimentovat…

Text: Jana Ciglbauerová, foto: Petr Janouch


Tip pro naše nejmenší na závěr – zeleninové pyré pro kojence

Vylisovanou zeleninovou dřeň je možné použít i pro přípravu zeleninového pyré pro dokrmování kojenců a batolat. Samozřejmé je lepší použít k dušení zeleniny její vlastní šťávu, než přidávat vodu, protože zeleninová šťáva obsahuje velmi hodnotné látky. Některé odšťavňovače obsahují homogenizační nástavec. Při jeho použití nedochází k odšťavňování, ale pouze k dokonalému rozdrcení zeleniny. Je tedy možné přidat k vylisované dřeni část rozdrcené nebo namixované syrové zeleniny a vše udusit. Získáme tak velmi jemné čisté zeleninové pyré vhodné pro naše nejmenší.

Komentáře