Sponzor rubriky

Podzimní truhlík, jehož podoba se dá měnit a celá polovina sníst

Vložil | 1.10.2023 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Tradiční podoba terasových nádob či truhlíků za oknem na podzim je u nás vcelku dána, macešky, vřesy a chryzantémy jsou sázkou na jistotu. Co se ale inspirovat exotikou a až nastane doba pro vánoční aranžmá část výzdoby zkonzumovat? Možná se divíte, ale jde to! Jen je třeba vybrat správné rostliny a nebát se experimentovat.

Vyzkoušejte  drátovec (Calocephalus brownii, nověji Leucophyta brownii; slovenský velmi výstižný poetický název strieborný drôtik), který pochází až z daleké Austrálie. Běžně se pěstuje jako venkovní balkonová rostlina, i když hodně zahradníků jí nabízí jako podzimní dekoraci pro kreativně pojaté truhlíky.

Pokud ji chcete uchovat i poté co se ohlásí první mrazíky, musíte ji před jejich příchodem z truhlíku vyndat a umístit do bezmrazého, světlého stanoviště s teplotou 10–15 °C. Tam přečká do jara a pak se dá vysadit třeba na záhon. Obecně má drátovec rád písčitou půdu, polostín až přímé slunce, zálivku občasnou, nesnáší trvalé přemokření. Při pěstování venku na záhonech dorůstá výšky 40–50 cm a kvete žlutými, nepříliš výraznými květy. V podzimním aranžmá se používají menší nádobové rostliny, oblíbené zejména pro krásně stříbřité, drátu podobné listy. V truhlíku se dá kombinovat s chryzantémami, maceškami, bramboříky nebo okrasnými a jedlými papričkami. A v případě našeho aranžmá, pokud se rozhodneme před příchodem mrazů drátovec zachránit, umístíme na volná místa třeba nějaké odolné dýně, tykve, popř. keramické figurky. A proč? Protože kapusta, se kterou jsme ho kombinovali my, snese i mrazy, truhlík tak může na okně zůstat…

Okrasná kapusta (Brassica oleracea L.) je blízce příbuzná tradiční konzumní kapusty nebo zelí. Pěstuje se jako dvouletka a od běžných rostlin svého druhu se liší tím, že byla cíleně vyšlechtěná pro otevřenou růžici listů, která má výrazně vybarvený střed.

Listy mohou být hladké, to u okrasného zelí, nebo silně zkadeřené až vykrojené, tím se vyznačuje okrasná kapusta.
Tato dekorativní rostlina dělá parádu klidně přes celou zimu. Dá se použít jak do truhlíků nebo venkovních nádob, tak i pro výsadbu na uvolněné záhony v zahradě, u kterých nechceme, aby byly přes zimu holé. Snáší mrazy a s jejich nástupem se intenzivně vybarvuje, většinou do fialova.
Okrasná kapusta byla vyšlechtěna v Japonsku a z této země se do celého světa šíří neustále další a další různobarevné hybridy. I když se dá pěstovat ze semen, my pro podzimní aranžmá v truhlících nebo přenosných nádobách kupujeme menší rostliny v květináčích. V čase, kdy petúnie nebo muškáty sežehnout mrazy, kapusta zůstává a její dominantní listové růžice vídáme na našich parapetech až do adventu. Pak již nastupuje vánoční výzdoba. Okrasná kapusta je jedlá, to je jistě dobrá zpráva pro ty, co přemýšlejí, jak s ní naloží, až její ozdobná funkce skončí. Jedná se totiž o běžnou košťálovinu, jejíž listy jsou sice tuší, ale konzumovat se dají. Chutná stejně dobře jako kapusta klasická, jen ji nechte delší dobu dusit pod pokličkou.

Jak rostliny zkombinovat?

Možností, jak zkrášlit okna našich domovů, je jistě hodně. Zde přinášíme návod na jednoduchý, zajímavě vypadající truhlík (jenom dvě a dvě rostliny), který je na „delší dobu“ a po jeho likvidaci nic nepřijde nazmar! Na místě drátovců si klidně můžete představit dvě halloweenské keramické (nebo i živé) dýně, které rozzáří oči hlavně dětem…


Vše, co budete pro sesazení tohoto truhlíku potřebovat, najdete v nabídce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. S tou se můžete seznámit třeba v zahradních centrech na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz

Komentáře