Sponzor rubriky

Předjaří je čas na výběr nových okrasných dřevin pro vaši zahradu!

Vložil | 14.1.2022 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Jaro už pomalu ťuká na dveře a přináší s sebou plno očekávání i těšení se na nadcházející sezónu. Pokud jsme pěstitelé zeleniny, určitě se radujeme z mladých rostlinek paprik či rajčat a přemýšlíme, kam je ve skleníku či na záhoně umístíme. Nejen zelenina je ale na programu dne, své bude chtít poměrně brzy i okrasná zahrada…

Přes zimu jsme měli mnoho možností prolistovat odborné knihy o zahradách a rostlinách, které nás inspirovaly. Teď můžeme výsadby pomalu realizovat. Z vlastní zkušenosti vím, že je nejlepší zjistit si o rostlině co nejvíce informací než si ji koupím. Vyhnu se následně problémům s nadměrným růstem, nedostatečnou schopností přezimovat nebo se špatným umístěním na zahradě, které nejčastěji končí úhynem rostliny. Určitě je dobré mít vyzkoušeného zahradníka, který si rostliny sám pěstuje nebo nám poradí, kde si koupit druh, který zrovna nemá. Je to klišé, ale u nás vypěstované rostliny budou mnohem lépe snášet naše podmínky než kultivary dovezené z Holandska či Velké Británie.

okrasný keřVýsadba okrasných dřevin

Výsadby můžeme provádět jednotlivě, takzvaně solitérně, kdy dominantou určitého prostoru bude daný keř. Zde musíme dobře zvážit, zda okolí nepřebije krásu vysazované rostliny. Je pár jednoduchých pravidel pro tyto výsadby: světlé dřeviny vysazujeme před tmavé pozadí a naopak, udržujeme dostatečně volný prostor kolem rostliny a podobně. Samozřejmě je toho mnohem více, ale to by vydalo na samostatný článek.

Pokud provádíme skupinové výsadby, opět dáváme pozor na rozestupy konkrétních dřevin a dostatečný prostor kolem nich. Musíme si hned na začátku ujasnit, jakou roli mají hrát. Můžeme je použít jako živé ploty nebo jako samostatné skupiny po několika kusech. U kombinovaných živých plotů, neboli různodruhových, je důležité, aby jedna dřevina nebyla dominantnější a neutlačovala dřeviny ostatní. Již jsem se setkala s živým plotem, který byl složen z kosodřevin, kdy majitelka v dobré víře vysadila túje, cypřiše a jalovce. První tři roky vypadal plot moc hezky, různé barvy a textura, ovšem po deseti letech se projevila touha cypřišů (Chamaecyparis lawsoniana) po bujném růstu a plně zakryly ostatní dřeviny. I to je jedna z chyb milovníků rostlin, kteří touží po všem, co vidí. Nedomýšlí ale následky, které nastanou za několik let. Prostor a znalost rostlin jsou důležitými faktory ke kráse naší zahrady.

Výsadbu okrasných dřevin provádíme buď na jaře, nebo na podzim. Jarní výsadba pozitiva v tom, že rostliny mají delší čas na zakořenění, na druhou stranu musíme více dohlížet na pravidelnou zálivku, aby rostliny neuschly.

Po výběru správného místa, a pokud nám to již počasí dovolí, vyhloubíme výsadbovou jamku velkou asi jako je jeden a půlnásobek kořenového balu. Pokud je půda hodně vyžilá či jílovitá, uděláme celkovou výměnu půdy, pokud tomu tak není, smícháme původní zeminu se substrátem. Při výsadbě listnatých okrasných dřevin se mi velmi osvědčil Zahradnický substrát B s aktivním humusem, který má vyšším podíl humusu, který zvyšuje množství živin a biologickou aktivitu půdy.

Jak postupujeme?

Rostlinu vyjmeme z kontejneru a mírně rozrušíme kořenový bal. Pokud není kontejnerovaná, ale pouze prostokořená, necháme kořeny namočené na několik hodin ve vodě nebo lépe v roztoku Algahumin – rašelinového extraktu s hnědou mořskou řasou. Rostlina lépe zakoření a huminové látky v něm obsažené zajistí lepší transport živin z okolí ke kořenům, navíc hnědá řasa dodá rostlině živiny. Na dno výsadbové jamky vložíme namíchanou zeminu, někdy můžeme doplnit i o Cererit, a poté umístíme rostlinu. Nesmíme ji takzvaně utopit, to znamená, že původní místo střetu kmínku se zeminou musí být rovnoběžně s koncem výsadbové jamky. Rostlinu obsypáváme zeminou, mírně s ní třeseme, aby zemina vyplnila i prázdná vzduchová místa, a na konec utužíme. Můžeme kolem dokola nechat zálivkovou drážku. Provedeme dostatečnou zálivku, která může být doplněna o Algahumin.

Keře, které v době květu určitě nepřehlédnete

Vybrali jsem pár zástupců, které v době květu určitě nepřehlédnete a které jsou v našem podnebí bez problémů pěstovatelné.

Šeřík (Syringa): pro někoho plevel, pro mě krásný český keř, který vydrží snad na každém stanovišti. Symbol jara a mladistvé lásky. Jeho vůně okouzlila nejednoho básníka. Šeříky mají mnoho kultivarů, od bílé barvy květů přes fialovou po temně rudou. Nepotřebují zvláštní zacházení, stačí jim aspoň trochu živná půda a vláha. Ve stínu kvetou méně. Pokud se odhodláme a keř prořežeme, nemusíme se ten rok květů dočkat vůbec, protože květy se zakládají na starším dřevě. Další rok nám to plně vynahradí. Snese i silný řez, velmi dobře obrůstá. Velikost keřů je dána kultivarem, obecně však šeříky dorůstají šířky několika metrů a výšky až šest metrů.

Kalina obecná (Viburnum opulus): také si pamatujete ty záhadné bílé koule na babičkovských zahradách, které voní a na podzim se promění v červené plody lákající ptactvo? Ano, tak to je kalina obecná kultivar ‘Roseum‘. Tato květenství jsou složena z neplodných kvítků, které jsou nejprve zelené a až později zbělají.Listy kaliny obecné jsou podobné rybízu. Květenství u běžných druhů jsou bílá, plochá, po obvodu s velkými neplodnými květy. Keř je velký tři až čtyři metry. Má radši vlhčí živná stanoviště, na suchých stanovištích špatně kvete a často trpí mšicemi.

syringa šerik plants-viburnum-opulus-3840557-o

Vajgélie květnatá (Weigela florida): vajgélie svým zjevem připomínají dříny, hlavně v zimě, když nejsou olistěné. V květnu nás ohromí velkou záplavou trubkovitých krásných květů, které mohou být různě barevné, nejčastěji však v odstínech růžové a nachové. Dosahují výšky až tří metrů. Ke zdárnému růstu potřebují slunce nebo mírný polostín a živné propustné půdy dobře zásobené vláhou. Ve skupinových výsadbách k nim můžeme sázet například ušlechtilé pustoryly nebo trojpuky.

Weigela florida Zákula japonská

Zákula japonská (Kerria japonica): zákula pochází z Číny a je jediným zástupcem svého rodu. U nás velmi dobře zdomácněla, takže ji často nepovažujeme za něco zvláštního. Velmi dobře se množí odkopky. Sytě žluté květy připomínající menší koule kvetou od dubna do května. Kerria je zajímavá i svými světle zelenými ostře pilovitými listy. Často se pěstuje plnokvětý kultivar ‘Pleniflora‘. Tento rozložitý keř dosahuje výšky kolem dvou metrů. Daří se mu dobře na slunném stanovišti v živných propustných půdách.

Autor: Ing. Petra  Máslová Dvořáková


TIP RAŠELINA a.s.

Máte-li zájem o další výrobky z produkce této české společnosti (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), navštivte eshop.raselina.cz , popř. stránky s nabídkou zahradních center na www.raselinazc.cz. A nebo se s dotazem na dostupnost konkrétního výrobku obraťte telefonicky či prostřednictvím e-mailu na obchodní zástupce.

Komentáře