Sponzor rubriky

Vylepšete grilování s přáteli vlastní bylinkovou solí. Poradíme, jak ji vyrobit…

Vložil | 3.8.2019 | Žádné komentáře | GRILY A GRILOVÁNÍ

Kdo z nás by netoužil po výrazné chuti grilovaného pokrmu, který voní po létě, po středomoří. Bylinky pro úpravu můžeme používat buď čerstvé a nebo v podobě bylinných solí. Víte jak je vyrobit?

Jednou z možností, jak mít aromatické bylinky stále po ruce a pravidelně je přidávat do pokrmů, jsou aromatické bylinkové soli. Sůl ve větším či menším množství používáme prakticky při přípravě všech pokrmů. Pokud si namícháme ty správné směsi soli a bylinek pro různé typy pokrmů, používání bylinek bude pro nás snazší a budeme je používat častěji. Výsledek bude v každém případě vždy skvělý.

soli_2Kromě bylinek budeme potřebovat kvalitní sůl. Určitě se vyhněte rafinované (chemicky čištěné) soli, která je běžně k dostání v supermarketech, protože po procesu čištění obsahuje nezanedbatelné množství zbytkových chemických látek, které našemu tělu rozhodně nesvědčí. Ideální je hrubá nerafinovaná (nečistěná) mořská sůl, která má lehce našedlou barvu nebo růžová himalájská sůl, jejíž barva je velmi zajímavá a bylinkové směsi z ní připravené jsou na pohled velmi efektní. V každém případě platí, že s konzumací soli by se to nemělo přehánět. Je potřeba mít na paměti, že velké množství soli konzumujeme prostřednictvím konzervovaných a transformovaných potravin (například uzeniny, mléčné výrobky). Neuvědomujeme si to, ale sůl je v nich obsažená. Můžeme nicméně zkusit trochu ošálit smysly, aniž bychom se museli u jídel vzdát chuti, na kterou jsme zvyklí. Aromatická bylinková sůl je vynikajícím řešením pro omezení množství soli v běžné stravě a zároveň dodá pokrmům více chuti a nutričních látek.

Jak  bylinkovou sůl správně připravit?

Ze všeho nejdříve je potřeba bylinky usušit, ve stínu, na suchém a dobře větraném místě. Vhodné k sušení jsou závěsné koše na hračky. Mají několik pater a vejde se tam poměrně dost bylinek, nesmí se však vrstvit. Je též možné svázat dohromady větvičky bylinek gumičkou a zavěsit je do stínu ven, nebo na teplé místo v domě či bytě. Pokud máte sušičku na ovoce a pospícháte, můžete v ní bylinky usušit za 12 – 24 hodin při teplotě 42 °C. Je také možné nasekat čerstvé bylinky, smíchat je se solí a nechat vše vysušit rozprostřené na plechu na dobře větraném místě nebo v otevřené troubě zapnuté na velmi nízkou teplotu. Pokud však nepospícháte, je vždy lepší nechat bylinky usušit přirozeným způsobem. Lépe se pak drtí.Když jsou bylinky suché, oddělte lístky od větviček a rozdrťte je ručně, v ručním mlýnku na kávu nebo v malém domácím robotu. V případě drcení v ručním robotu bylinky drťte jen velmi krátce, aby se z nich nestal prach. Nadrcené bylinky smíchejte se solí a vložte do skleněné nádoby, ve které pak směs skladujte.

soli_1Aromatickou bylinkovou sůl můžete používat na cokoliv, na saláty, na syrovou i tepelně upravovanou zeleninu, na pečené brambory, do polévek či na ryby. Ideální je připravit aromatickou bylinkovou sůl hned začátkem léta, kdy je přirozené období pro pěstování bylinek a bylinky obsahují nejvíce aktivních látek. Při vytváření směsí určitě neomezujte svou fantazii, můžete přidat bílý, černý, červený nebo zelený pepř, jalovec či bobkový list, který směsi dodá výraznější chuti, nebo můžete udělat pouze rozmarýnovou sůl na pečené brambory, či přidat kůru z citrónů či limetek a získat tak vynikající kořenící přípravek na ryby. Je možné přidat i pálivou čili papričku, ale musíte mít na paměti, že ne všem chutnají ostrá jídla.

Hotovou bylinkovou sůl uchovávejte ve skleněných nádobách a podle potřeby ji doplňujte do mlýnků na sůl a koření.

Text: Ing. Jana Ciglbauerová

Komentáře