Sponzor rubriky

Jaký typ grilu BIG GREEN EGG vybrat na prázdninové grilování?

Vložil | 21.6.2024 | Žádné komentáře | GRILY A GRILOVÁNÍ

Školní rok pomalu končí, před námi je doba dovolených, chat, chalup, rekreace, setkávání se s přáteli a samozřejmě i čas zahradních párty. Pokud nemáme doma kvalitní gril, nebo uvažujeme o nějakém novém, poradíme, jak si vybrat a který model bude pro naše účely ten nejvhodnější.

PODLE ČEHO SE ROZHODOVAT?

Kritérií, podle kterých bychom měli náš nový keramický gril Big Green Egg vybírat, je jistě hodně. Bude záviset na tom, jak početná jsme rodina, jakým způsobem organizujeme zahradní párty, jestli budeme grilovat každý den, zda ho převážíme o víkendu na chatu a na chalupu, popř. máme-li doma vybudovanou venkovní krytou kuchyň. A v poslední řadě nemůžeme opomenout ani peníze, protože ty hrají v současné době hodně podstatnou roli…

BUDE NÝM VYBRANÉ “VAJÍČKO” POSTAČOVAT?

Dalším důležitým bodem při našem rozhodování bude zcela jistě i to, co „zelené vajíčko“ umí. Jak jsme si říkali v minulých článcích, některé grily jsou tak jednoduché, že mají jen litinový nebo drátěný rošt. Další příslušenství, které by nám umožnilo upéct buchty, pizzu nebo uvařit polévku či několik chodů pro více hostů najednou, do nich osadit nemůžeme, a tak je jejich využití omezené!

Jsme-li součástí čtyřčlenné rodiny, která běžně přes týden doma nebo na chatě o víkendu jednou za čas griluje, a nechce nic jiného než dobře propečené maso, bude nám stačit gril velikosti MEDIUM. Pokud jsme ale náročnější kuchaři a chceme např. vařit více chodů najednou, udit nebo si upéct pizzu, pak musíme zvolit gril, který bude typu LARGE a výš. A hodně záleží i na tom, jestli ho kupujeme jenom jako rodina, nebo třeba členové vesnického fotbalového klubu či tanečního spolku. V takovém případě je totiž potřeba počítat s více strávníky najednou, a proto bychom měli volit buď XLARGE anebo dokonce 2XL.

PENÍZ AŽ NA PRVNÍM MÍSTĚ!

Hodně důležitou otázkou při výběru těchto keramických grilů je i finanční stránka věci, která velice úzce souvisí s příslušenstvím, které se dokupuje buď najednou nebo postupně. Musíme totiž vycházet z toho, že každé „vajíčko“, ať malé, velké či největší, má v základu pouze litinový nebo plechový rošt a zbytek se pořizuje zvlášť.  Samozřejmě existují i různé „startovací balíčky“, které se ale váží na konkrétní typy zařízení, prodejce, popř. časová období roku. Jako názorný příklad můžeme uvést balíček, který je často nabízen spolu s grilem BIG GREEN EGG Large. Do něj patří kromě samotného grilu také IntEGGrovaný stojan s pojezdem a držadlo, dále convEGGtor, nerezový koš, dřevěné uhlí Premium v balení 9 kg, podpalovače a pohrabáč určený k odstraňování popela.

Pokud vyjdeme ze skutečnosti, že základem české společnosti je, statisticky vzato, čtyřčlenná rodina a nechceme se omezovat jenom na výše uvedené grilování, pořídíme si Big Green Egg LARGE. Předem se ale musíme ujistit, že gril nechceme pravidelně převážet z místa na místo (váží 73 kg) a zahradní sešlost u nás se omezí jenom na „domácí“ a několik rodinných přátel či nejbližších sousedů navíc. Pak nám tento typ grilu bude stačit a z hlediska příslušenství ho můžeme dle našich potřeb či finančních možností postupně dovybavovat…

PROČ RADĚJI GRIL KERAMICKÝ A NE PLECHOVÝ?

Závěrem bychom ještě mohli jednou pro vždy vyřešit otázku, proč si koupit keramické „zelené vajíčko“ a ne gril levnější, ale plechový. Keramika jako taková se dobře rozehřeje a dlouho akumuluje teplo, což plechové grily neumí. Tam záleží hodně na průběhu hoření, při němž, pokud není ideální, může teplota výrazně kolísat. To se pak projevuje i na kvalitě přípravy pokrmů.

Dalším plusem je pak použití kvalitního dřevěného uhlí (viz předchozí články), díky němuž můžeme zatopit v keramickém grilu i několikrát po sobě, aniž bychom měnili základní náplň tohoto paliva.

Zmínit se musíme také o lepší regulaci teploty, která je komfortnější než u grilu plechového a poslední předností keramického vajíčka je i fakt, že se dá bez větších problémů využít ke grilování a setkání se s přáteli také v zimních měsících. Příprava více druhů pokrmů najednou je pak skvělý bonus, který plechová zařízení neumí a nenabízejí. A buchty na grilu? To již vůbec ne!

Máte vybráno? Pohodové a na grilované dobroty bohaté prázdniny vám přeje autor článku, web GrilyKrby.cz

Komentáře