Sponzor rubriky

Jak správně vysazovat na podzim cibuloviny

Vložil | 6.9.2023 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

S příchodem podzimních dnů se barvy z našich zahrádek mnohdy vytrácejí a tak často vzpomínáme na jaro, kdy záhony doslova hýřily paletami barevných tónů. Víte ale, že cibulky hyacintů, narcisů anebo tulipánů by se měly sázet v podzimních měsících, po skončení hlavní vegetace?

Cibuloviny obecně jsou chápány jako rostliny s vysokou okrasnou hodnotou. Ta je dána především velikostí a barvou květů a samozřejmě i tím, že přichází tolik očekávané jaro – počátek nové pěstitelské sezóny!

tulipany

Jak při výsadbě postupovat?

Aby se nově vysazeným cibulovinám na stanovišti dařilo, potřebují především dobře připravenou půdu. Tu do potřebné hloubky zkypříme a vytvoříme v ní rýhy nebo jamky, do nichž cibule následně vysazujeme. Do jamky patřičně velké (její velikost by měla být podle zahradníků 3 – 4× větší než je výška cibulky) umisťujeme vždy několik cibulí pohromadě. Jenom tak totiž na jaře dosáhneme kýženého plošného barevného efektu. Samostatně se objevující „sólo“ rostliny nepůsobí dobře, protože barvy nevyniknou. Následně cibulky zahrneme, zeminu lehce přitlačíme a zalijeme.

lavicka_tulipanyKromě přímého umisťování cibulek do země je možné použít při podzimní výsadbě také tzv. výsadbové košíky. Ty jsou buď z plastu a nebo drátěné. Jejich výhodou je fakt, že cibule chrání částečně před hraboši a po odkvětu usnadňují jejich vyjímání pro uskladnění.

Jaké stanoviště zvolit?

Aby se cibulovinám dobře dařilo, musíme je vysadit ideálně na sušší a teplé místo, chráněné před intenzivními větry. Jedinou vyjímkou jsou asi bledule, kterým se docela dobře daří i na těžších půdách více zásobených vodou. Ostatní cibuloviny vyžadují zeminu spíše propustnou, bohatou na živiny a lehce písčitou. Před výsadbou můžeme v rámci zpracování půdy přidat také uleželý kompost, popř. umělá hnojiva podporující kvetení (s vyšším obsahem fosforu a drasla, 1/3 celkově doporučované dávky). Čerstvá organická hnojiva (např. koňský, králičí, holubí nebo hovězí hnůj) nepoužíváme, podporují intenzivní růst a rozvoj nebezpečných houbových chorob.

Kdy vysazujeme?

Ještě než zasadíme cibule do země, ošetříme je vhodným mořidlem, které je poměrně spolehlivě ochrání před houbovými chorobami. A osvědčeným prostředkem je také Algahumin podporující zakořeňování cibulí a jejich vitalitu. Lilie, řebíčky, modřence, okrasný česnek a narcisky sázíme ideálně koncem září, na tulipány a hyacinty máme čas do konce druhé dekády října.

cibuloviny_balkonJaká je správná hloubka?

Ta se řídí jak druhem, tak i velikostí cibule: běžné zahradní tulipány 20 – 25 cm, botanické druhy tulipánů kolem 15 cm, okrasný česnek dle aktuální velikosti cibule 10 – 12 cm, krokusy zhruba 10 cm, kandík 12 cm, sněženky asi 5 cm, běžné hyacinty 12 – 15 cm, bledule 7 – 10 cm, lilie kolem 20 cm, ladoňky 15 – 17 cm a narcisy dle výšky 12 – 20 cm. Doporučená hloubka výsadby je samozřejmě orientační, záleží na kvalitě zpracování půdy, velikosti cibulí a jejich zdravotním stavu či kondici. A většinou dobře nám poradí i pěstitel nebo prodejce.

Do zámrazu místa s vysazenými cibulemi kontrolujme a dle potřeby zaléváme. V zimě můžeme přihrnovat sníh, klasická ochrana např. chvojím ale nutná není.


TIP RAŠELINA a.s.

Před výsadbou cibulí použijte k jejich namáčení Algahumin. Jedná se o extrakt z přírodní rašeliny, která mimo jiné obsahuje i větší množství huminových látek a hnědé mořské řasy. Hlavně ty jsou pro rostliny bonusem, protože jim dodávají biologicky aktivní látky podporující vytváření kořenového systému. V e-shopu k dostání za 150 Kč, balení 0,5 litru.

Krásné chvíle na zahradě nebo zahrádce, a snad i trochu sluníčka, vám přeje redakce magazínu.


Nejen při výsadbě cibulovin vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. S celou nabídkou se můžete seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický

Komentáře